Алуминиумски против челични куки

Christopher Dean 29-07-2023
Christopher Dean

Закачена на задниот дел од вашиот камион треба да има кука на која може да се закачи вашата двојка од приколки за да ви овозможи најдобро да го искористите нејзиниот капацитет за влечење. Постојат многу видови на кука, но главно без разлика каков тип се направени од еден од двата метали, или алуминиум или челик.

Во оваа статија ќе ги разгледаме овие два метали за да ги одредиме добрите и лошите страни на секоја од нив. Се надеваме дека ќе ви помогнеме да одлучите од кој метал сакате да бидат направени вашите брави за камиони.

Зошто е важен типот на материјалот?

Можеби се прашувате зошто е важно од кој метал се прави твојата газа, сигурно сите се доволно силни и треба да работат добро. Па, всушност е малку покомплицирано од тоа, иако навистина имате само две опции.

Речиси секоја компанија од која можете да купите кука ќе ги понуди или од челик или од алуминиум. И двата од овие материјали се одлични за правење попреки, но тие особено имаат свои предности и недостатоци. Во зависност од вашите потреби за влечење, материјалот од кој е направена вашата кука може да биде многу важен.

Алуминиумски ковчези

Ќе започнеме со алуминиумски спојници кои како челикот е најчесто користен метал при правење алати и голем број други автомобилски делови. Кога станува збор за правење прицврстувачи од овој метал, тие имаат тенденција да бидат лесни, отпорни на 'рѓа и само генерално помалку склони кон абење и кинење додека се користат.правилно.

Често фаворизирани поради тоа што се полесни од челичните брави, оние направени од алуминиум често се полесни за монтирање. Сепак, тие имаат голем недостаток во тоа што не се толку цврсти како челични брави и може да се оштетат ако користите еден за да влечете премногу тежок товар.

Општо земено, алуминиумската кука може удобно да влече до 5.000 фунти. без премногу проблеми. Ако почнете да го надминувате тоа, ризикувате да ја свиткате кукавицата или во екстремни случаи да ја скршите кукавицата со преголем товар.

Постои уште една предност на алуминиумот, но бидејќи има тенденција да произведува повеќе маневрирачка кука. Ова функционира одлично со помали приколки и помага при полесно поврзување и поодговорно враќање наназад со прикачената приколка.

Челични приклучоци

Можеби веќе сте сфатиле каде оди овој напис бидејќи сега преминуваме на челик попречувања. Како метален челик е потежок и потврд од алуминиумот. Како резултат на тоа, челична кука може да влече потежок товар и поголема приколка од нејзината алуминиумска колекција. челичните конструирани единици очигледно имаат предност кога станува збор за капацитетот за влечење. Овој подобрен капацитет, исто така, значи дека тие тешко се кршат и генерално се прилично издржливи.

Постои проблем со челикот во тоа што тој има тенденција да 'рѓосува полесно од алуминиумот, па можеби ќе треба да се премачка со правили обоен за да се одржува добро. Тие се исто така потешки и потешки за инсталирање од лесната алуминиумска опција.

Исто така види: Што значи светлото за предупредување на сервисниот мотор и засилувач; Како го поправате?
Материјал за прицврстување Добрите Лошите страни
Алуминиум Лесен материјал отпорен на Рѓа Лесно инсталирање Отпорен на абење & засилувач; Кинење Мал капацитет на влечење може да се скрши при големи тежини на товар Поскап од челик
челик влече потешки товариПомала веројатност да се скрши поевтино од алуминиумот Потешка за инсталирање Дополнителна тежина може да го оптоварува камионот

Одржување на челични и алуминиумски спојници

Конкачот е она што стои помеѓу товарот повлечен зад вашиот камион и еден што почнува да се тркала по патот под своја динамика затоа што се скршила кука. Затоа е важно да ги одржуваме нашите приклучоци бидејќи тие често се изоставени во елементите.

Одржување на алуминиумска кука:

  • Тоа е предложи редовно да ги проверувате завртките што ја држат алуминиумската кука на вашиот камион за да се уверите дека нема потреба од затегнување.
  • Кога влечете, внимавајте да ја подмачкате спојката на приколката за да избегнете залепување помеѓу неа и кукачот.
  • Корозијата не е огромен проблем со алуминиумот, но можете да ја обоите кука со проѕирен слој или со моќен слој.

Одржување на челична кука:

  • Користете соединение против запленување на сите области со навој вклучувајќи го и држачот за топката. Ова ќепомогне да се спречи рѓосување, што е голем проблем со челикот.
  • Подмачкајте ги сите подвижни делови на опремата, вклучувајќи ги бравите и ослободете ги рачките.
  • Насликајте ја куката со проѕирен слој или моќен слој.

Што е подобро за кука, алуминиум или челик?

Додека ќе одговориме на ова прашање, прво мораме да го земеме предвид фактот дека тие прават ковчези од двата метали за да не биди јасен победник во овој натпревар. Одговорот за тоа кој е најдобар навистина ќе зависи од вашите специфични потреби за влечење.

Кога станува збор за моќниот челик за влечење очигледно победува бидејќи може да издржи речиси двојно поголема тежина од алуминиумска кука. Ова значи дека ако имате тешки товари, треба да ги преместите челичните спојки се најдобриот начин. Ако сепак вашето влечење падне под 5.000 фунти. Алуминиумот можеби сè уште е во игра за вас.

Следно треба да ја разгледаме леснотијата на одржување и двете бараат одредено ниво на редовна грижа, но челичниот е повеќе подложен на абење и кинење во околината. Завртките на алуминиумските брави може да имаат тенденција да се олабават, така што ова може да биде причина за загриженост.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки на Индијана

Алуминиумските брави се многу поотпорни на 'рѓа од челичните, така што ако имате мали потреби за влечење, алуминиумските брави може да траат подолго од челична опција и исто така да биде полесна. Дополнителната способност за маневрирање на алуминиумските приклучоци е исто така бонус.

Заклучок

Да се ​​одлучи кој материјал е најдобар, навистина ќе зависи одвашите индивидуални потреби. Двата типа на кука имаат свои јаки и слаби страни, затоа проценете што ви треба од ковчегот. Како по правило, ако имате тешки потреби за влечење, челикот е без размислување како метал на избор.

Ако немате тешки товари да се справите и сакате само нешто лесно и издржливо, тогаш алуминиумот е вистинскиот избор за вас. Доколку се сомневате, побарајте совет од продавачот на автомати, тој ќе може да одговори на вашите прашања.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење , спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, користете ја алатката подолу за правилно наведете или наведете како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.