Екранот на допир на Subaru не работи

Christopher Dean 27-09-2023
Christopher Dean

Постоеше време кога технологијата на екран на допир беше вистинска новина, но денес тие се насекаде, од нашите телефони до DMV, рестораните за брза храна, па дури и контролните табли на нашите автомобили. Во тие рани денови тие беа многу склони кон дефекти и кршења, но со текот на времето станаа посигурни.

Иако станаа подобри по квалитет со текот на годините, тие сè уште може да имаат проблеми. Во оваа објава ќе ги разгледаме екраните на допир на Subaru, иако многу од овие проблеми може да се преведат и на екраните на допир во која било марка и модел на возило.

Зошто се важни екраните на допир?

Допир екраните се во автомобилите уште од 1986 година, кога за прв пат беше вграден во ривиерата Бјуик. Ова беше рудиментарен систем кој не можеше многу, но денес екраните на допир станаа исклучително висока технологија.

Она што некогаш бараше копчиња и прекинувачи да работат сега може да се направи со притискање на врвот на прстот. Можете да ги контролирате поставките за аудио, контролите на околината, поставките за возење и повеќе со помош на еден екран. Крајниот бонус е што трошите помалку време вртејќи го бројчаникот и повеќе време со очите на патот.

Погодноста за користење е очигледно голем фактор со екраните на допир, но исто така е и безбедноста на употреба. Добиваме секојдневна пракса за користење екрани на допир на нашите телефони, така што навигацијата по екранот во автомобилот брзо станува втора природа.

Справувањето со копчињата за наизменична струја, радио и специфичнипоставките за возење може многу да го одвлечат вниманието. Тие обично се шират низ контролната табла на возачката страна. Со екран на допир сè е пред вас и нема пребарување на контролната табла за вртење или копче за притискање.

Причини зошто екранот на допир на Subaru може да не работи

Ние потпирајте се на нашите екрани на допир и кога станува збор за моделите на Субару, имаме неколку фенси опции за тоа како да ги користите. Една од нив е навигацијата што значи дека можеме да добиеме подобро искуство кога ја користиме за да го најдеме својот пат.

Поголемиот екран и употребата на аудио системот на автомобилот ни даваат предност во однос на рачниот уред за навигација како што е нашиот паметен телефон или независен сатенски систем за навигација. Честопати можеме да ги поврземе нашите телефони и со екранот на допир

Кога станува збор за неработењето на екраните на допир, постојат три главни причини зошто тоа може да биде случај.

  • Грешка или проблем во оперативниот систем
  • Краток спој
  • Проблеми со напојувањето

Очигледно има и други потенцијални проблеми, но горенаведените три најчесто се главниот проблем кога нашиот Субару екранот на допир не работи.

Што ако екранот на допир не реагира?

Целата идеја на екраните на допир е дека тие треба да бидат управувани од, да, погодувате, допир. Допирањето на екранот со врвот на прстот треба да ви помогне да ја постигнете целта. Затоа, едно од најфрустрирачките прашања што некои луѓе го доживуваат еекранот не реагира на допир.

Исто така види: Можете ли сами да инсталирате приколка?

Може да има многу причини поради кои екранот на допир не реагира, една од главните е грешката што предизвикува замрзнување на екранот. Ова не е невообичаен проблем и за среќа често е многу лесно да се поправи. Мекото ресетирање обично ќе помогне да се одмрзне екранот на допир.

За да извршите ресетирање, обично треба само истовремено да ги притиснете копчето за вклучување, копчето за местење/скролување и копчето за исфрлање на ЦД-то. Држете ги сите три 10 – 15 секунди додека екранот не се исклучи. Екранот потоа треба да се вклучи автоматски и се надеваме дека повторно ќе биде одмрзнат и целосно реагира.

Ако мекото ресетирање не работи, тогаш може да има поголем проблем, како што е дефект во оперативниот систем. Ова може да значи дека ќе ви треба помош од експерт за да го решите проблемот.

Случајно вклучување и исклучување

Проблемите со екранот на допир што се исклучува и се вклучува случајно без причина, исто така беше често пријавен проблем особено со одредени години на модели на Subaru Forester. Општо земено, главната причина зошто ова може да се случи би бил краток спој.

Во суштина има одредено нарушување во протокот на струја низ колата што може да биде предизвикано од неисправен осигурувач или дури и лабаво поврзување со жици. Оние со електрична енергија знаат како да се справат со ова може да ги проверат осигурувачите и жиците за да видат дали треба нешто да бидезаменет или едноставно затегнат.

Меѓутоа, ако немате искуство во справување со електрични проблеми, тогаш можеби е подобро да го контактирате вашиот застапник и да побарате експерт да ги изврши поправките. Всушност, ако вашето возило сè уште е под гаранција, веројатно треба да го направите ова наместо да ризикувате да го поништите вашето покривање.

Екранот на допир нема да се вклучи

Многу очигледен знак дека има допир Проблемот со екранот би бил дека екранот воопшто не се вклучува. Ова е јасен знак за проблем со напојувањето. Повторно, ова може да биде предизвикано од неисправни осигурувачи или лабави жици кои го спречуваат напојувањето да стигне до уредот.

Да се ​​распали осигурувачот, на пример, ќе ја запре електричната струја во неговите патеки, спречувајќи ја да циркулира низ колото. Како резултат на тоа, уредот нема да се вклучи. Така, можеби ќе треба да го замените осигурувачот или да го замени експерт.

Секогаш постои можност проблемот со напојувањето да оди подлабоко од вашиот екран на допир. Понекогаш проблемот може да биде батеријата на автомобилот. Со толку многу електрични елементи во некои Subarus едноставно нема доволно енергија од батеријата за да ги работи сите.

Можеби ќе треба само ажурирање на софтверот

Можеби сте го доживеале ова со вашиот телефон што понекогаш тие работат бавно или имаат дефект додека не продолжите и не го дозволите најновото ажурирање. Мораме да запомниме дека овие екрани на допир се исклучително висока технологија и често имаат потреба од софтверажурирања.

Може да се појави дефект бидејќи стариот софтвер не работи како порано и на системот му требаат ажурирани информации. Значи, ако од вас се бара да го ажурирате системскиот софтвер, повелете и направете го тоа бидејќи навистина може да ги реши сите проблеми што ги имате.

Можам ли да го поправам мојот сопствен екран на допир?

Често имам луѓе поставете го ова прашање во врска со различните аспекти на нивните автомобили и за жал не можете да одговорите на ова прашање дефинитивно. Многу зависи од вашите лични можности. Повеќето луѓе кои се доволно силни можат да сменат гума на пример. Меѓутоа, просечниот човек не може да го менува моторот на автомобилот.

Кога станува збор за екран на допир, секој може да изврши ресетирање или да дозволи ажурирање на софтверот. Ако ова е единствениот проблем, тогаш да, тие можат сами да го поправат. Исто така, постојат луѓе кои можат да го сменат осигурувачот во електричниот систем и да идентификуваат лабава жица.

Потребно е одредено знаење за да се справите со жици и осигурувачи на автомобилот, па ако ова е нешто што никогаш претходно не сте го пробале, може не е вистинско време само да се проба. Запомнете, сè што ќе се обидете сами да го поправите, а може да доведе до полоша штета, може да влијае на вашата гаранција.

Исто така види: Временски појас против серпентин појас

Ако вашиот автомобил сè уште е под гаранција, искористете го максимумот од тоа и побарајте стручно лице да ви помогне при поправката. Допирајте ја електрониката на вашиот автомобил само ако знаете што правите.

Заклучок

Екраните на допир можат да бидат темпераментни и можене работи поради повеќе причини. Тие се склони кон замрзнување и често може да имаат потреба од ресетирање, но, исто така, електричните дефекти може да ги спречат да работат.

Постарите автомобили со бројчаници и прекинувачи имаат помалку работи да тргнат наопаку, но тие ги немаат јасните предности на екранот на допир . Ние ја плаќаме цената за технологијата и како што еднаш бев информиран „Колку е попаметна електричната енергија, толку повеќе работи можат да се скршат“.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време собирајќи , чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу правилно да се наведе или да се наведе како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.