Како да ги поправите проблемите со чекорот за напојување за истражување на AMP

Christopher Dean 15-07-2023
Christopher Dean

Кога станува збор за резервни чекори за напојување на вашиот камион, AMP Research е еден од лидерите во оваа област. Овој опсег на чекори за напојување разви репутација за квалитет и практичност и може да се најде како дополнување на илјадници камиони ширум земјата.

Сепак, како и со сите механички работи во денешно време, нивните производи можат да развијат проблеми. Во овој пост ќе разгледаме некои од почестите проблеми и ќе ви дадеме неколку идеи за тоа како да ги решите проблемите.

Кој е AMP Research?

AMP Research е иновативна компанија која е специјализирана во создавањето производи за модерни пикап камиони. Нивните клиенти доаѓаат кај нив со проблеми и компанијата работи со нив за да создаде решение.

Исто така види: 6.7 Капацитет на масло од Каминс (колку масло е потребно?)

Ова вклучува уреди како што се скали за напојување што можат да се вградат на страните и на задниот дел од камионот. Сепак, тие нудат и многу други услуги.

Можни проблеми со AMP Research Power Steps

Иако компанијата се гордее со своите производи, никој не е непогрешлив, па одвреме-навреме работите ќе тргнат наопаку со нивните чекори на моќ. Ќе ги разгледаме некои од најчестите проблеми што ги доживуваат клиентите и ќе разговараме за какви чекори можеме да преземеме за да се справиме со нив.

Проблем со чекорот на моќта Што го предизвикува
Енергетски чекори Правење бучава за време на работата Насобрана сол, кал и нечистотија
Чекорите за напојување се побавни од нормалните Камења, нечистотија, снег и мраз
Испрекинат контакт Терминалите не се поврзуваат правилно
Испрекината работа Контактните точки се лепат
Страничните табли за трчање се повлекуваат додалеку Проблеми со рачката за нишање

Ставување чекори за напојување Шум додека работи

Чекорите за напојување се дизајнирани да работат непречено со малку или без шум, иако тие нема да бидат целосно тивки. Понекогаш, иако чекорите може да бидат звучно гласни и да испуштаат некои зачудувачки звуци. Ова често се должи на заробената сол, кал и други остатоци кои се заглавуваат во механизмот.

Корозивната природа на солта на патот може да предизвика 'рѓа во шарките и зглобовите, што пак може да направи многу гласна работа. Паметно е редовно да ги чистите скалите за напојување за да се ослободите од секакви акумулации во шарките или зглобовите.

Исто така, се советува овие точки на шарките да се чуваат подмачкани и без 'рѓа. Ова е добра практика за да ги спречите иритирачките звуци, како и да го продолжите животниот век на самиот производ. Нашите камиони можеби минуваат низ тежок терен и нечистотијата може брзо да се насобира под камионот.

Бучата може да биде предизвикана и од проблеми со напојувањето. Ако напојувањето на скалите за напојување е превисоко, тоа всушност може да предизвика прегревање. Како резултат на тоа, може да влијае на работата и да создаде неочекуван шум додека се активира или повлекува.

Ако постоипроблем со напојувањето можеби ќе треба да имате AMP Research погледнете го проблемот за да најдете решение. Идеално, тие требаше да проверат дали сè е во ред, но работите понекогаш паѓаат низ пукнатините.

АМП Истражувачката моќност чекори се повлекуваат полека или не до крај

Ова не е невообичаен проблем бидејќи од време до време чекорите може да бидат бавни до или понекогаш не може целосно да се повлечат. Ова може да биде фрустрирачко, но причината за тоа е често едноставна и не е тешко да се поправи.

Повторно ова веројатно се должи на насобрана нечистотија, но може да биде вклучен и снег или дури и мраз. На ладно време може да се формира мраз кој буквално го блокира чекорот да се повлече до крај под камионот. Можеби ќе треба физички да влезете под камионот за да ги отстраните остатоците, снегот и мразот за да дозволите чекорот да се повлече како што би правело вообичаено.

Интермитентен контакт

Чекорите понекогаш може да функционираат, но други се борат да го направат она што се наменети да го направат. Ова може да биде знак за лабава врска некаде во системот. Ова е често на местото каде што контролорот се поврзува со жичаниот ремен.

Ако некој терминал не е целосно поврзан, може да добиете само повремена функција од чекорите за напојување. Ако е така, ќе сакате да проверите дали сите врски се сигурни и чисти. Сите лабави врски треба да се затегнат и ова може да го реши проблемот.

Не е невообичаено за поврзување со жицада се олабави особено кога камионот се вози по нерамен терен.

Интермитентно работење

Обично пријавен проблем е дека чекорот не секогаш ќе се активира кога ќе ја отворите вратата на камионот. Исто така, може да има доцнење во работењето што значи дека чекорот доцни. И двете од овие може да бидат знак дека модулот откажува или контактната точка станала леплива.

Лепливата допирна точка може да се реши со чистење, но модулот што не успева веројатно ќе треба да се замени. Бидејќи ова е дополнителна дополнителна опрема, ќе мора да се надевате дека имате гаранција од AMP Research или поправката ќе ви биде од џеб.

Таблата се повлекува премногу далеку

Ова е уште еден најчесто пријавен проблем со кој таблата за трчање всушност ќе оди предалеку под камионот и може дури и да се заглави на своето место. Тоа обично е предизвикано од проблем со замавната рака и слаб затворач. Ако моторот ја влече раката премногу силно и затворачот не успее, тогаш чекорите ја надминуваат нивната ознака.

Ако се случи ова, можеби ќе треба да го поправите системот со појак затворач и поконтролиран мотор.

2>Дали чекорите за истражување на моќноста на AMP се добри?

Знам дека оваа статија е за потенцијални проблеми со производите на компанијата, но всушност повеќето се предизвикани од лошо одржување на камионот и општото абење. Ако долната страна на вашиот камион е затрупана во кал, снег и мраз, не е ни чудо што овие механичкиелементите може да почнат да се мачат.

Има многу клиенти на AMP Research кои над 5 години откако ги имаат своите моќни чекори се уште се повеќе од среќни. Кога добро се одржуваат и чистите, треба да имате многу малку проблеми со нивните производи. Се разбира, ништо не е совршено и работите се распаѓаат.

Заклучок

Постојат голем број проблеми што може да влијаат на работата на вашите чекори за напојување на AMP Research, но некои може да се поправат со едноставно чистење горе на механизмот. Секогаш може да има лабави жици и неисправни компоненти во системот, но тоа секако не е вообичаено.

Исто така види: Поправање на дефект на сензорот за притисок во гумите Ford F150

Запомнете кога возите со темпо по нерамен терен што било од долната страна на вашиот камион е изложено на ризик да се оштети. Тоа е ризик што го преземаме и кога работите ќе се скршат и на крајот ќе се справиме со нив соодветно.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување, и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.