Како да отстраните заглавена или соголена навртка

Christopher Dean 16-08-2023
Christopher Dean

Во оваа статија ќе го разгледаме проблемот со заглавените и соголените навртки за навртките бидејќи тие се однесуваат на отстранувањето на тркалата. Ќе зборуваме за тоа што може да ги предизвика овие проблеми и што е најважно што можеме да направиме за да ги заобиколиме за да ја завршиме нашата задача.

Што може да предизвика соголено оревче?

Постојат неколку причини поради кои навртката може да се заглави или соголи, а некои може да се избегнат. Другите се малку потешки за контролирање, но со некои совети за одржување можеби ќе можете значително да го намалите ризикот од оваа досадна ситуација.

Елементите

Тркалата се на најниската точка на нашите автомобили а тие се во најблизок контакт со површината на патот. Ова значи дека кога е влажно, тркалата се навлажнуваат, а исто така и металните навртки што ги држат тркалата на место.

Изложени на вода, нечистотија, нечистотија и во поладна зима климите пат сол овие метални навртки ќе се тепа. Корозијата лесно може да се развие и кога ќе навлезе во навоите на навртките, тоа може да ги деформира.

Со текот на времето, формата може да се промени толку многу што навртките едноставно нема да се поместуваат кога ќе се обидете да ги одвртите. Ова е често најчеста причина за заглавување или соголување на навртката и секако е фрустрирачки да се справиме со него.

Користете погрешен приклучок

Секогаш постои можност дека навртката е всушност во ред и ситуацијата е повеќе за човечка грешка. Ти треба дауверете се дека ја користите вистинската алатка за работата бидејќи ако големината на вашиот штекер е преголем, тогаш едноставно ќе се лизне и нема да ја фати навртката.

Ако се обидете да користите штекер што е премногу мал тогаш едноставно нема да се вклопи над навртката за навртки. Искрено, ако не сфатите дека штекерот е премногу мал кога не одговара на навртката, може да имате поголеми проблеми.

Треба да се забележи дека може да се откачи навртката со преголем штекер, но правејќи го тоа всушност може да предизвика штета. Проверете дали имате штекер со соодветна големина и дека самата алатка е во добра состојба. Можеби ќе завршите да ја завршите вашата задача денес, но дојдете следниот пат кога можеби сте предизвикале проблем.

Погрешен вртежен момент

Можеби мислите дека не треба да размислите колку стегнато навртката е и колку вртежен момент да се користи. Всушност, навртките за навртки треба да се затегнат за да се постават фабричките спецификации. Оваа вредност ќе ја најдете во упатството за сервисирање на вашиот автомобил.

Затегнувањето на навртката со погрешна количина на вртежен момент всушност може да предизвика да се заглави следниот пат кога ќе се обидете да ја вадите.

Како да отстраните заглавена или соголена навртка?

Во совршен свет, вртежниот клуч и штекерот треба да работат сосема добро, но кога тие навртки ќе се заглават, можеби ќе треба да ги ставите малку средновековни. Во зависност од тоа како ќе успеете да ја извадите навртката, можеби дури и ќе откриете дека треба да ја замените.

ЕкстракторSocket/Breaker Bar/Hammer

Ова е донекаде вклучен процес, но огромното мнозинство од времето има големи шанси да работи за вас. Вклучените алатки треба да бидат дел од повеќето домашни гаражи, особено ако имате навика да правите некои од вашите основни поправки.

Покрај штекерот за аспираторот, шипката за прекинувач и чекан, исто така, ќе посакате малку продорно масло при рака. Подолу е основен чекор по чекор водич за да се обидете да ја извадите заглавената или одземената навртка:

  • Паркирајте го возилото на рамна површина, вклучете ја сопирачката за итни случаи и идеално заглавете ги тркалата за да спречите какво било тркалање.
  • Започнете со натопување на навредливата навртка со пенетрирачко масло. Ако покажува знаци на 'рѓа не се скржај со тоа масло. Користете чекан за да ги отстраните сите големи парчиња 'рѓа што можете да ги видите.
  • Со помош на долг штекер со соодветна големина за вашата навртка, ставете го над навртката за навртки. Користете го вашиот голем чекан за да удрите во штекерот неколку пати за да бидете сигурни дека добро се фаќа и за да ја олабавите затегнатоста на конусот. Сега можеби ќе можете да ја одвртите навртката до крај (запомнете дека свртете спротивно од стрелките на часовникот за да се олабави). Ако ова не ја заврши работата, има некои други чекори:
  • Променете го штекерот во штекер за вадење навртки со соодветна големина и повторно употребете го вашиот чекан за да го затегнете ова на навртката.
  • Прикачете ја шипката за прекинувач на вашиот штекер за дополнителна потпора инанесете сила на рачката. Ако не работи, можете да додадете и должина на железна цевка на вашата рачка за да ја зголемите моќноста. Алтернативно користете ударен клуч.

Завршна забелешка: внимавајте кога го зачукувате штекерот на навртката за навртување да не ги удирате бандажите или да направите дополнителна штета.

Вајач

Овој метод функционира одлично и понекогаш е една од најбрзите опции, но има свои недостатоци. Ако се случи да имате горилник во вашиот арсенал, сепак тоа е брзо решение.

Науката ни кажува дека кога загреваме метал тој се шири и тоа е она што ќе ни помогне во методот на дувачки факел. Ќе ви треба малку трпение, а исто така и да бидете многу внимателни бидејќи е вклучена топлината.

Првата точка што треба да ја запомните употребата на овој метод е да не користите масло за да помогнете во олабавување на колкот прво орев. Маслото може да запали и тоа не е нешто што сакате да се случи. За овој метод ќе ви треба клуч за тркала и клешти, а запомнете дека ќе ве боли ако зграпчите топла навртка со голи раце.

Постепено загрејте ја проблематичната навртка и потоа оставете ја да се излади, повторувајќи ги обработете неколку пати. Навртката на тркалото ќе се прошири во големина, така што треба да можете лесно да ја извадите навртката по неколку циклуси на загревање.

Завршна забелешка: Ако имате скапи бандажи, овој процес може да ги оштети, затоа имајте го ова на ум. Можеби е еден од полесните методи, но може да нанесе штета.

Гриндери клуч

Понекогаш треба да го промените обликот на навртките за да може да користите посоодветна алатка за вадење. Во овој случај, ќе користите рачна мелница за да направите рабови околу навртката што ќе ви овозможат да ја фатите со клуч.

Исто така види: Како да го поправите кодот за грешка P003A Duramax

Меѓутоа, прво ќе започнете со пенетрирачко масло и отстранување на 'рѓа за да ги направите работите како малку полесно. Треба да се напомене дека овој метод е потешко да се постигне ако имате алуминиумски бандажи, па можеби ќе сакате да изберете друга опција.

Шрафцигер/Чекан/Длето

Ако сè друго не успеа, можеби ќе сакате да ја пробате оваа опција. Потребно е повеќе трпение, но може да работи кога ќе се скратат другите опции.

Повторно сакате да добиете масло за пенетрација за да работи на навртката и да се обидете да отстраните колку што можете повеќе рѓа на површината. Користете го вашето длето за да создадете засек на површината на навртката.

Сега можете да го заглавите шрафцигерот во новосоздадениот засек. Чеканот сега може да се користи за чукање на шрафцигерот во спротивна насока од стрелките на часовникот, што треба да почне да ја ротира навртката за навртки. Постепено треба да можете постепено да ја вртите навртката додека конечно не се откачи.

Како можете да избегнете соголени навртки?

Како и со сите работи во автомобилската индустрија, сакате да се обидете и да го решите проблемот пред да стане едно. Јаткастите плодови не се исклучок од ова размислување, така што преземањето чекори за спречување на соголени ореви е паметно.

Првото нешто што требадали е да бидете сигурни дека ако некогаш го извадите тркалото, тоа го правите правилно и според спецификациите наведени во прирачникот за автомобилот. Исто така, ако плаќате за замена на гуми или други услуги засновани на тркала, проверете дали користите реномирани техничари.

Слабо извадените и повторно закачените навртки за навртки може да создадат проблеми и ако лицето што ја врши работата не знае што прави, може лесно соголете ја навртката во процесот.

Друг добар совет е да ги минимизирате ефектите од елементите со често миење и сушење на вашето возило вклучувајќи ги и тркалата. Насобраната нечистотија помага да се зафати корозијата и пред да сфатите, вашите навртки за лапник почнаа да 'рѓосуваат и имате иден проблем на рацете.

Исто така, можете редовно да ги третирате навртките со спреј WD40. Ова е пенетрирачко масло кое ќе потоне во нишките, одржувајќи ги подмачкани и штитејќи од развојот на 'рѓа. Либералното прскање на и околу навртката може да биде одличен превентивен чекор.

Исто така види: Како да го одржувате радиото вклучено кога автомобилот е исклучен (модели на Форд)

Заклучок

Заглавените или соголените навртки за навртките може да бидат кошмар, особено ако треба да смените дупната гума. Ако сте заглавени на патот, ова не е време да не можете да отстраните навртка за навртки. Преземете превентивни чекори за да ги одржувате овие навртки во добра состојба.

Добрата домашна гаража треба да биде добро опремена со алатки вклучувајќи приклучоци, чекани, шипки за прекин и разни клучеви. Планирајте за евентуални како што сезаглавени навртки бидејќи има многу навртки и завртки кои можат да зарѓосуваат на вашето возило и може да откриете дека ви требаат некои алатки за да ја завршите работата.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Ние поминуваат многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување , ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.