Кои компании ги поседува Фолксваген?

Christopher Dean 21-07-2023
Christopher Dean

Во оваа статија ќе ја разгледаме подетално групацијата Volkswagen, нивната историја и онаа на компаниите кои сега се под капата на Volkswagen Group.

Што е Volkswagen Group?

Volkswagen AG или како што се меѓународно познати, Volkswagen Group се мултинационален производител на автомобили со седиште во Германија. Тие се со седиште во Волфсбург, Долна Саксонија, Германија и се познати по дизајнирање, производство и дистрибуција и на патнички и комерцијални возила, мотоцикли, мотори и турбомашини.

Во текот на децениите од основањето на групата тие постепено купуваа или целосно купија неколку други автомобилски компании Нивниот имот им овозможи да се разгранат на разни други пазари низ светот.

Ауди

Самото Ауди ги следи своите корени уште во доцните 1890-ти кога Август Хорч го основаше неговата прва компанија. Години подоцна, по спојувањето на компанијата, несогласувањата со партнерите и принудната промена на името како резултат на тужба, Хорч го формираше Audi.

Бидејќи Audi беше компанија со седиште во Германија, не е изненадувачки дека во 1964 година Фолксваген набавил 50% удел во компанијата, вклучително и интерес во најновата фабрика за производство на компанијата во Инголштад. Во 1966 година Фолксваген ја презеде целосната контрола над Инголштад користејќи резервен простор таму за да излезе 60.000 VW Beetles.

Ducati

Фолксваген можеби нема веднашповрзани со мотоцикли, но тие имаат интерес преку нивната сопственост на Ducati. Основани во 1926 година од Антонио Кавалиери Дукати и неговите тројца синови, тие првично правеа вакуумски цевки, кондензатори и други радио делови.

На крајот влегоа во автомобилскиот свет фокусирајќи се на мотоциклите кои по долгогодишното успешно производство им го привлече вниманието на Audi. Во април 2012 година, Audi го објави купувањето на Ducati за 1,2 милијарди долари, со што компанијата на крајот ќе ја доведе компанијата под капата на Volkswagen Group.

Bugatti

Денес е познат по тоа што го направи најбрзиот и најскапиот во светот Автомобилот за патување, корените на Veyron Bugatti датираат од 1909 година. Нешто помалку од 90 години подоцна тие станаа дел од групацијата Volkswagen. Во 2000 година Volkswagen одлучи да го направи Ettore Bugatti Guesthouse официјално седиште за самиот VW.

Токму под Volkswagen Bugatti реши да си постави предизвик да го направи најмоќниот во светот патен автомобил. Veyron е супер автомобил со 8-литарски W-16 мотор кој произведува 1.200 коњски сили.

Bentley

Основан како производител на луксузни автомобили од 1919 година Bentley беше купен во 1931 година од колеги производители на луксузни автомобили Ролс Ројс. Бентли сепак остана свој бренд, а во 1997 година Ролс Ројс излезе на продажба со BMW и Volkswagen како главни понудувачи.

Фолксваген освои најмногуна правата, вклучително и Бентли, но БМВ доби контрола врз името и логото на Ролс Ројс. Дури во 2003 година Фолксваген ќе добие целосна сопственост на Бентли и конечно ќе може да започне со производство на автомобили под името Бентли.

Lamborghini

Основана од Феручо Ламборџини во 1963 година, оваа италијанска компанија со седиште е основана како конкурент на Ферари. Како и Ферари, тие беа специјализирани за спортски автомобили со високи перформанси и беа многу добро во првата деценија.

Во 1973 година глобалното финансиско исклучување создаде проблеми за Lamborghini кои многу брзо почнаа да имаат прашања. Во 1978 година компанијата поднесе барање за банкрот што доведе до низа нови сопственици се додека во 1987 година не беа во рацете на Крајслер.

Во 1998 година Volkswagen Group го купи и презеде Lamborghini. Компанијата беше ставена под раководство на Audi и оттогаш напредуваше на пазарот на луксузни спортски автомобили.

Porsche

Можеби не е општо познато, но Porsche, германски производител на автомобили, имаше рака во основањето на Фолксваген. Основачот на компанијата Фердинанд Порше беше клучен во дизајнот на Volkswagen Beetle што секако беше составен дел на брендот.

Самото Porsche е основано во 1931 година и тие одиграа голема улога во изградбата на тенкови за време на Втората светска војна. Со текот на годините Порше и Фолксваген одржуваа блиски работни односи што на крајот доведе до спојувањево 2009 година. Само неколку години подоцна во 2015 година Фолксваген зазеде мнозинска акционерска позиција во Порше, па потоа станаа сопственици.

SEAT

Овој шпански производител се појави во 1950-тите и 1960-тите поради недостатокот на автомобилски опции во земјата. Годините на војни и тешкотии го оставија општото население сиромашно, што значи дека големите производители на автомобили немаа тенденција да се обидат да се пробијат на локалниот пазар.

Исто така види: Ford F150 Catalytic Converter Scrap Цена

Настрана од неколку локални производители на луксуз кои се грижат за избраните поединци кои имаа пари во Шпанија немаше опции со разумни цени. Ова е начинот на кој SEAT стана познат и како тие на крајот напредуваа на шпанскиот пазар.

Во текот на 1980-тите, врската помеѓу Volkswagen и SEAT започна да се формира благодарение на неколку менаџерски партнерства. Во 1986 година, Volkswagen конечно успеа да го зголеми својот удел во SEAT на 51% со што стана главен засегнат. Овој удел дополнително ќе се зголеми во текот на следните години, додека во 1990 година тие конечно го поседуваа SEAT целосно.

SKODA

Компанијата која на крајот ќе стане SKODA е основана во 1896 година, првично правејќи велосипеди велоципеди. Оваа чешка компанија за мотори наскоро правеше мотоцикли со мотор, познати како мотоцикли.

Годините на војна доживеаја тешки времиња за Чешката Република и секако SKODA, но тие дојдоа преку градење на нивните достапни автомобили и продавање на преку 100земји. Конечно во 1991 година Фолксваген почна да го забележува овој растечки чешки производител.

Во 1991 година Фолксваген купи 30% удел во компанијата кој до 1994 година се зголеми на 60,3%, а потоа 70% до следната година. На крајот до 2000 година, Volkswagen целосно ја поседуваше SKODA.

MAN

MAN е компанија со седиште во Германија која започна во 1758 година како железарница со интереси во рударството и производството на железо. Дури во 1908 година компанијата започна да развива интерес за машинско инженерство и се преименуваше во Maschinenfabrik Augsburg Nürnberg AG (MAN).

Фокусирајќи се на камиони и друга тешка опрема компанијата работеше добро многу децении до нафтената криза во 1982 година, која речиси ги уништи. Тие се мачеа и до 1986 година беа во партнерство со Форс Моторс и ги продаваа своите камиони во Индија.

Во 2011 година Фолксваген се заинтересира за MAN да купи 55,9% од акциите и да го зголеми на 73% една година подоцна.

CUPRA

CUPRA е луксузниот оддел на SEAT кој стана свој бренд. Основана во 1995 година, се концентрира на создавање верзии за перформанси на постоечките модели на SEAT. Стана дел од Volkswagen кога VW ги купи контролните акции на SEAT во 1986 година пред конечно да ја преземе целосната контрола во 1990 година.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки на Јута

Volkswagen

Треба да изгледа очигледно дека Volkswagen Групацијата е сопственик на Фолксваген, но ние сепак треба да произведувамеспоменување на тоа. Основана во Германија во 1937 година како потфат што го санкционираше владата и самиот Хитлер имаше удел во неговото основање. И покрај овие сомнителни почетоци и тешки времиња за време на Втората светска војна, Фолксваген на крајот заврши во рацете на Британците.

Преведувајќи како „народен автомобил“, тој беше наменет како проект да им овозможи на нормалните граѓани да бидат способни да си дозволат автомобил. Денес стана глобален моќник што се продава низ целиот свет.

Фолксваген комерцијални возила

Овој дел од групацијата Фолксваген е основан во 1995 година и се наоѓа во многу земји низ светот Тие се фокусираат на мали автобуси и други комерцијални возила во зависност од локацијата. Ова е растечки дел од групацијата Volkswagen и е нејзина сопствена филијала на компанијата.

Заклучок

Од јануари 2023 година, горната листа е точна во однос на големите компании во сопственост на Фолксваген. Упатете ја оваа страница

Потрошивме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат што е можно покорисни.

Ако сте нашле податоци или информации на оваа страница корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.