Колку чини бандажите на тркалата во прав?

Christopher Dean 24-07-2023
Christopher Dean

Во оваа статија конкретно ќе ја разгледаме прашкаста боја за тркалата. Овој процес ги носи на следното ниво тркалата со вообичаено здодевен изглед. Ќе разговараме што точно е вклучено во облогата во прав и, се разбира, колку тоа веројатно ќе чини ако размислувате да го направите тоа.

Што е премачкување во прав?

Премазот во прав е еден од најдобрите начини за прилагодување на бојата и изгледот на бандажите на тркалата. Некои луѓе може да ги бојадисаат своите бандажи, но тоа често не трае добро. Меѓутоа, облогата во прав е поиздржлива и трае многу подолго.

Процесот вклучува сува обвивка што се нанесува на површините на бандажите на тркалата електростатски. Ова потоа се зацврстува на топлина за да се заврши што ја врзува облогата со површината на бандажите. За разлика од бојата, таа ќе се држи до површината и нема да се чипне или шушка толку лесно.

Самата прашкаста облога е полимерна основа која е внесена со лековита смеса, како и вашиот избор на пигменти, средства за израмнување и модификатори . Сето ова служи за да се создаде врска помеѓу облогата и металната површина на бандажите на тркалата.

Исто така види: Како да поврзете заштитни синџири со приколка

Колку чини премазот во прав?

Значи, на трошоците вклучени во прашкаста боја на бандажите на тркалата . Прво, ќе сакате да ги правите бандажите на сите четири тркала, така што ќе барате да потрошите помеѓу 75 и 125 долари за да ја завршите оваа работа професионално.

Цените ќе варираат од повеќе причини како што сеголемината на вашите тркала и секако каков тип на прашкаст премаз ќе изберете. Некои мешавини ќе бидат поевтини, но како што може да си замислите, тие честопати ќе се истрошат побрзо од премиум опциите.

Зошто е скапа облогата во прав?

Кога ќе избереме да направиме модификации на нашиот стандарден автомобил Видете, разбираме дека тоа ќе не чини пари, но зошто нанесувањето слој сув прав на нашите тркала би било толку скапо? Па, голем број фактори влегуваат во игра кога станува збор за премачкување во прав, кои го прават оправдано скапо да се направи.

Ниво на тешкотија

Ако некогаш сте се обиделе да сликате свои бандажи, веројатно ќе знаете ова не е лесна задача, особено ако сакате бојата да изгледа уредно и рамномерно. Тоа не е како рамен ѕид, има кривини и свиоци на површината што го отежнуваат бојадисувањето. незгодно да се направи правилно. Не можете да го завршите овој процес со тркалата уште на вашето возило и тие се тешки работи за движење. Поголемите бандажи можеби ќе треба да се закачат на куките и повеќе од веројатно дека ова не е работа за едно лице.

Подготовката бара време

Трошоците за работна сила се фактор за сите работи кои се однесуваат на автомобилската и прашкаста боја исклучок. Мора да се потроши време за подготовка на бандажите за прифаќање на прашкаста боја што значи отстранување на сите други делови од тркалото за да остане само металотбандажи.

Металот на овие бандажи потоа ќе треба да се подготви да ја прими прашкаста облога. Не можете да ги пропуштите чекорите во овој процес инаку ќе добиете слабо врзување и финишот нема да трае. Во зависност од металот од кој се направени вашите бандажи, веројатно ќе има различни процеси на подготовка, некои поскапи од другите.

Кога ќе се подготват со пескарење, а понекогаш и со термичка обработка, бандажите потоа ќе треба да се обојат со прајмер. Ова е за да се заштити металот на бандажите од 'рѓа бидејќи самата облога во прав не ја извршува оваа функција.

Квалитетот на материјалите

Ова е варијабилен аспект на трошоците за премачкување во прав. Имате широк спектар на опции, некои поскапи од другите. Ако барате завршница што ќе трае подолго, ќе платите повисоки цени.

Поволни се поволни цени, но употребените материјали нема да бидат со највисок квалитет и ќе откриете дека облогата треба повеќе да се ретушира често. Со текот на времето, ќе потрошите повеќе за ретуширање со тоа што ќе изберете поевтин првичен премаз во прав.

Навистина евтина работа може да забележи дека вашата обвивка покажува знаци на чипсување во рок од неколку дена. Во овој момент само фрливте пари во одводот и требаше да платите повеќе за да добиете третман кој ќе трае.

Вашиот избор на боја може да влијае и на цената на прашкаста боја. Со едноставен црн слој може да платите многу помалку отколку за aуникатна боја која бара повеќе подготвителна работа. Сето тоа е за сложеноста на процесот, така што колку повеќе треба да се направи, толку вашата цена ќе биде повисока.

Квалификуван техничар

Премазот во прав не е толку лесен за правење како што тоа го прави имаат елементи на уметнички стил, но бара и вештина и искуство. Можеби теоретски изгледа едноставно, но квалификуваните техничари го прават тоа цело време и научиле повеќе за тоа што може да тргне наопаку отколку што некогаш ќе знаеме.

Ако барате одлична завршница што ќе трае долго време, ќе сака да се увери дека работата ќе ја изврши квалификуван техничар. Купувајте наоколу за да најдете место кое има одлични квалификации и одлични критики од клиентите.

Не донесувајте ја вашата одлука само затоа што го наоѓате најевтиното место, најверојатно ќе зажалите кога ќе треба да ги ретуширате бандажите за некоја работа од недели. Квалитетните материјали и искусни техничари се клучот за долготрајна пудра во прав.

Можете ли да ги премачкате вашите тркала во прав?

Некои луѓе можеби размислуваат да се обидат да ги премачкаат сопствените бандажи во прав. Теоретски ова ќе ви заштеди пари на трошоците за работна сила што е одлично. Единствениот проблем е што веројатно ќе ви требаат специјализирани алатки за да ја завршите оваа работа правилно.

Честопати треба да ја обработите термичката облога во прав за која ќе ви треба печка. За ова не можете и не треба да ја користите домашната печка. Дури и ако бандажите се вклопуваат таму виеќе заврши со остатоци од премазот во прав во вашата рерна и верувајте ми ова не е одлично зачинување за вашиот следен оброк.

Можеби ќе треба да купите специјализирана рерна како како и други набавки за да се заврши оваа работа што може да чини повеќе од 5000 долари. Сега, ако планирате да направите многу премачкување во прав, ова може да се смета за инвестиција, но со текот на времето може да откриете дека овој првичен трошок воопшто не вредел.

Ако сепак веќе имате пристап до алатките што ги имате треба и чувствувајте се уверени дека можете да го направите ова, тогаш секако вреди да се обидете.

Одржување на бандажи со премачкување во прав

Бидејќи облогата во прав, вашите бандажи е скапа и затоа што нема да траат вечно, ќе сакате да го правите тоа што и да можете за да ја избегнете потребата од пречесто ретуширање. Со малку дополнително време за TLC на бандажите, ќе заштедите малку пари.

Чувајте ги тркалата чисти и суви

Знам, не можеме да избегнеме да ги користиме нашите автомобили, така што нашите тркала најверојатно ќе се извалкаат и понекогаш ќе се навлажни. Ова е освен ако, се разбира, не планирате да ставите пудра и потоа да го поставите автомобилот на столбната плоча внатре само за да се погледне. Редовното чистење на бандажите на тркалата со нежни хемикалии за чистење и сушење ќе го одржи нивниот изглед добро и ќе избегне абење.

Користете заптивната смеса

Можете да додадете дополнителен слој заштитна заптивната смеса на вашите бандажи за да спречете чипс на облогата со прав и помагајте да се отфрли прашината од сопирачките и другите нечистотии. Оваа дополнителна површина ќеисто така го олеснуваат бришењето на бандажите бидејќи создава помазна обвивка.

Одржете го автомобилот во сенка

Директната сончева светлина може да предизвика брзо избледување на бојата на облогата во прав, па ако можете кога сте паркирани за подолги периоди најдете некоја сенка. Неколку минути нема да ве повредат, така што треба да станете чудак за наоѓање сенка, но ако паркирате некое време на истото место, размислете каде сончевата светлина може да ги погоди вашите бандажи.

Заклучок

Премазот во прав може да им даде на вашите тркала многу кул финиш и е нешто со што треба да се гордеете. Овој процес сепак не е евтин, така што ќе треба да платите за квалитетен исход. Ако планирате да ги премачкате вашите тркала во прав, само запомнете, веројатно ќе ви треба скапа опрема и ако работите лошо, многу брзо ќе почне да изгледа лошо.

Исто така види: 6.7 Капацитет на масло од Каминс (колку масло е потребно?)

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Потрошивме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.