Колку долго ќе трае Honda Civic?

Christopher Dean 21-08-2023
Christopher Dean

Кога купуваме нови автомобили денес, тоа го правиме со целосно знаење дека не инвестираме за долгорочна иднина. Класичните автомобили може да одат за смешни суми пари денес, но тие се возила на друга ера.

Автомобилите веќе не се направени да бидат класици, така што знаеме секој ден што ги поседуваме, тие веројатно се намалуваат во вредноста и никогаш нема да бидат готовина крава ако се држиме за нив со децении. Ова е причината зошто тогаш е важно да знаеме колку долго ќе ни трае автомобилот што го купуваме.

Во овој пост ќе ја разгледаме Honda Civic за да дознаеме повеќе за оваа марка, моделот и колку долго ќе веројатно ќе трае.

Историјата на Хонда

Како млад човек Соичиро Хонда бил фасциниран со автомобили и работел како механичар во гаражата Арт Шокаи каде што тјунирал автомобили и ги вклучувал во трки. Во 1937 година Хонда почна да работи за себе, обезбедувајќи финансирање за да го основа Токаи Сеики, бизнис за производство на прстени за клипови.

Овој бизнис имаше неколку икање на патот, но Хонда беше решен да учи од своите грешки. По првичниот неуспех во снабдувањето на Тојота со клипни прстени, Хонда ги посети фабриките на Тојота за да дознае повеќе за нивните очекувања и до 1941 година успеа да ја задоволи компанијата доволно за да го врати договорот за снабдување.

За време на војната, компанијата на Хонда беше преземена од страна на јапонската влада за да помогне со муницијата потребна за конфликтот.Овој период ја научи Хонда многу, но на крајот до 1946 година тој мораше да ги продаде остатоците од неговата компанија на веќе многу инвестираната компанија Тојота.

Соичиро Хонда потоа продолжи кон изградба на импровизирани мотоцикли вработувајќи 12 члена. Само неколку години подоцна Хонда го ангажираше Такео Фуџисава, инженер со маркетинг експертиза. Тие заедно работеа на дизајнот на првиот мотоцикл Honda, Dream D-Type кој беше објавен во 1949 година.

Ова беше почеток на компанијата Honda која на крајот ќе прерасне во глобален автомобилски гигант. Само една деценија подоцна, брендот Хонда официјално ќе стигне до Соединетите Држави кога во 1959 година беше формирана американската Honda Motor Co., Inc. раните автомобили на компанијата генерално беа успешни само во нивната матична земја Јапонија. Тоа е до пристигнувањето на Honda Civic, нивниот прв пазарен успех на ова поле, наспроти некои од најдобрите компактни автомобили на ерата.

Првите Civics беа издадени во 1972 година и беа опремени со 1.169 cc ( 71,3 кубни инчи) мотори со четири цилиндри. Се сметаат за подкомпактни многу години, моделите по 2000 година сега се официјално означени како компактни.

Само минатата година во 2021 година, најновата 11-та генерација на Honda Civics излезе на пазарот. Се продава глобално, моделот всушност не еза продажба во Јапонија, бидејќи претходните неколку години покажа намален домашен интерес за иконскиот модел.

Меѓутоа е на продажба во Соединетите Држави каде што е достапен во 4 нивоа на опременост LX, Sport, EX и Touring . Моделите LX и Sport имаат 2.0-литарски четирицилиндричен мотор со EX и Touring модели кои доаѓаат со 1.5-литарска верзија со турбополнач.

Колку долго може да трае Honda Civics?

Очигледно кај сите автомобили колку долго ќе траат е прашање кое навистина зависи од тоа како ги третирате. Лошото одржување и опасното возење може да му дадат краток век на секој автомобил. Меѓутоа, ако сте вреден сопственик на автомобил кој се грижи за своето возило, може да се изненадите колку долго може да трае Civic.

Се проценува дека со правилен третман, Honda Civic може да има животен век помеѓу 200.000 - 300.000 милји. Ова може да значи дека ќе трае помеѓу 15-20 години од нормална секојдневна употреба. Се разбира, ова се проценки и зависат од многу фактори.

Како да го продолжите животот на вашиот автомобил

Кога купуваме сосема нов автомобил, навистина е во ред за нас колку долго ќе остане во добра работна состојба. Ова е причината зошто треба да следиме некои упатства за да се осигураме дека нашиот автомобил ќе работи непречено и ќе ни трае долго време. Како што веќе спомнавме, никогаш нема да оствариме профит со препродавање на овој автомобил со години.

Редовно перете го автомобилот

Ова можеби не изгледа како важна работано всушност тоа може да има влијание врз долговечноста на вашето возило. Чистењето на загадувачите може да ги избегне проблемите со 'рѓата, која во суштина е рак на автомобилот. Така, освен да имате блескав чист автомобил, тој може да ги задржи структурните проблеми подалеку многу години.

Редовно сервисирајте го вашиот автомобил

Ако ова е дел од вашиот сопствен сет на вештини, треба да се погрижите да го сервисирате вашиот возилото редовно, ако не, искористете ги предностите на какви било услуги при купувањето за да добивате редовни прегледи на автомобилот. Ова ќе ви помогне рано да ги откриете проблемите и потенцијално да ги поправите пред да се влошат.

Не ги игнорирајте проблемите

Откако ќе го запознаете вашиот автомобил, ќе бидете изненадени колку сте приспособени на какви било разлики што ќе почне да ги прикажува. Може да слушнете звуци што никогаш претходно не сте ги слушнале или да почувствувате промена на ракувањето. Ако забележите нешто различно, погледнете го.

Ако игнорирате звук или нешто значително различно во автомобилот, може да дозволите да се развијат други проблеми како резултат.

Одвојте време во Утро

На сите ни треба истегнување наутро и тоа важи и за нашите автомобили. Треба да бидеме свесни дека на моторите идеално треба да им се даде шанса да се загреат пред да почнеме да возиме. Маслото е најдобро штом ќе се загрее, така што најдобро ги заштитува нашите мотори ако му дозволиме да ја достигне вистинската температура пред да почнеме да го правиме посилно да работи.

Стартување на моторот од студ, особено во зимабез да дозволиме да се загрее пред да се повлечеме, може да доведе до оштетување. Со текот на времето, оваа штета може да се насобере и да предизвика нешто големо да се скрши. Ова, пак, може да доведе до голема сметка за поправка.

Изберете добар стил на возење

Начинот на кој возите е важен за тоа колку долго ќе трае автомобилот. Ако возите брзо и одржувате висок притисок на вашиот мотор, тоа може да доведе до зголемено абење со текот на годините. Користењето на брзините за забавување наместо сопирачките, исто така, може да предизвика оштетување на менувачот.

Во суштина обидете се да развиете непречен стил на возење. Обожавателите на трките со мотори често ќе слушнат како возачите се опишуваат како со мазен стил и тоа е од суштинско значење за нив. Овие автомобили се дизајнирани за големи брзини, но компонентите брзо се трошат од напорната употреба.

Мазните промени на брзините, забрзувањето и забавувањето ќе ви помогнат да го заштитите вашиот автомобил од непотребно оштетување.

Задржете ја светлината на товарот

Освен ако вашето возило не е посебно потребно за носење товар од место до место, внимавајте колку работи имате на ден на ден. Очигледно ви требаат одредени работи во автомобилот во секое време, но случајните непотребни ѓубре треба да се отстранат.

Колку поголема тежина има автомобилот да се движи, толку поголем притисок вршите врз моторот, тркалата и шасијата.

0>

Заклучок

Добро одржуваната Honda Civic потенцијално може да ви издржи до 2 децении. Можеби не е семејно наследство што ќе се пренесе на генерациитено можеби ќе можете да им го дадете на вашите деца ако добро се однесувате со автомобилот.

Можно е да извлечете до 300.000 милји од Civic иако сето тоа зависи од тоа како го користите автомобилот и како добро, вие ја одржувате.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да бидат исто толку корисни за Вие колку што е можно.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Западна Вирџинија

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Исто така види: Кои други седишта одговараат на Dodge Ram?

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.