Колку се часовните стапки на механичарот?

Christopher Dean 20-07-2023
Christopher Dean

Содржина

Во оваа статија ќе го разгледаме често позбунувачкиот концепт на трошоците за работна сила по час. Колку наплаќа механиката и кои фактори можат да влијаат на ова? Општо земено, една од највисоките трошоци на сметката на механичарот е трудот, освен ако не замените голем дел кој е многу скап.

Колку наплаќа механиката на час?

Освен ако не сте го поминале целиот живот користејќи само еден доверлив механичар, можеби добро знаете дека трошоците за работна сила може многу да варираат помеѓу различни места. Во просек, часовната стапка е помеѓу 45 и 170 долари, со многу аспекти кои вклучуваат овие потенцијални стапки.

Кои фактори ги одредуваат трошоците за работна сила за поправка на автомобили?>Кога ќе ги разбереме потенцијалните фактори кои можат да влијаат на стапката на работната час за механичарите, имаме шанса да најдеме зделка за нашата следна работа за поправка. Потребата да се заштеди пари е разбирлива, но мораме да запомниме и дека повисоката цена често оди заедно со квалитетот на работата.

Локација

Ако сте имале можност да патувате низ САД, тоа ќе веројатно не ви избегнало внимание дека некои места се само поскапи од другите. Всушност, местото каде што живеете може да има големо влијание врз висината на трошоците за работна сила кога станува збор за сè, особено механиката.

Цените може да варираат од држава до држава и тие исто така ќе бидат различни во руралните и урбаните средини. Селски механичар запримерот најверојатно ќе има пониски трошоци за работна сила отколку еден во голем град или град. Локацијата може да ги зголеми трошоците за механиката како што се комуналните услуги, плаќањата за кирија и хипотека. Овие трошоци преминуваат на купувачот.

Тип на продавница

Автомобилската работна сила може да варира во зависност од видот на работата што треба да ја вршите и каков тип на техничар ви треба. Како пример, место каде што речиси се менува само масло, нема да има високи трошоци за работна сила на час. Тоа е затоа што тие работат на брз промет, така што обично се брзи.

Поопсежните поправки ќе имаат потреба од целосна машинска продавница која ги носи сите поврзани режиски трошоци што повторно ја зголемува цената на купувачот. Ако имате многу специфичен проблем на кој му треба специјалист, може да бидете ограничени на местата од кои можете да изберете. Оваа специјализирана природа ќе бара премија за работата.

Исто така види: Поправете кога не работи екранот на допир на GMC Terrain

Вашите трошоци за работна час може исто така да се зголемат ако вашиот механичар има одредени квалификации. Имајќи постигнато повисоко ниво на искуство и обука од просечниот техничар, тие можат да наплаќаат повеќе за своето време.

Навистина скапиот тип на авто-продавница што може да ве чини најмногу е застапништвото на автомобили. Овие механичари се високо квалификувани и често се експерти за вашата конкретна марка на автомобил. Работата што не е покриена со гаранција затоа ќе биде поскапа, но стручно направена.

Ниво на вештина

Постојат поволни цени од механичарите коиможеби не е толку вешти од другите. Овие би можеле да бидат почетни облеки кои неодамна се квалификувале, но допрва треба да развијат репутација. Механичар кој работи на истата локација со децении и има многу лојални клиенти, ја знае нивната вредност, па може да наплати соодветно.

Одлучување за помалку квалификувани или недокажани механичари дефинитивно ќе ви заштеди пари при вашите поправки, но вие носите одреден ризик со ова. Ако поправките не се извршат правилно и со пристоен стандард, тие може да пропаднат порано и може да се најдете дека ќе ја поправите лошата работа подоцна.

Make/Model на возило

Можеби сте свесни дека повеќе скапите возила од високата класа, исто така, често имаат поскапи барања за делови, но тоа се протега и на трошоците за работна сила. На вредните автомобили или на оние што се поретки ќе им треба одредено ниво на вештина, а поправките се често покомплицирани воопшто.

Некои механичари можеби нема да можат да работат на луксузни модели на автомобили што ви ги стеснува опциите. Има дури и механичари кои се специјализирани исклучиво на пазарот со висока класа и не би ни допирале стандарден автомобил.

Важно е да се земат предвид потенцијалните трошоци за поправка кога ќе добиете возило бидејќи колку е поголемо, покомплицирано и повеќе скапите модели ќе чинат многу поскапо кога работите ќе се расипат.

Како да избегнете да не ве скине механичар

Слушате хорор приказни за грабливи механичари кои тврдат дека ви требаат поправки кои не сепотребни само за да се засили нивната наплатлива работа. Добивате и механичари кои ќе користат користени делови и ќе тврдат дека се нови. Малцинството на бескрупулозните механичари им отежнува на останатите, но тие дефинитивно постојат.

Најдобар начин да ги избегнете овие типови механика е да го направите вашето истражување на Интернет. Имаме цела заедница на поранешни клиенти таму, кои можеби биле измамени од одредена локација и ќе бидат гласни за нивните искуства.

Обидете се и пронајдете ги најдобро оценетите механичари кои имаат многу критики, а повеќето од нив се позитивни. Механичар со пет ѕвезди не значи многу ако има само три прегледи, затоа внимавајте на тоа.

Одлична алатка која ќе ви помогне да избегнете да ве откинат е скенерот OBD2. Користејќи ја оваа алатка, можете да барате кодови за проблеми во компјутерот на вашето возило. Овие отприлика ќе ви кажат што не е во ред со одредени аспекти на вашето возило.

Ако имате идеја што не е во ред, можете да го известите механичарот да каже дека сте користеле дијагностичка алатка. Ова може да ги одврати од обидот да тврдат дека постојат други проблеми. Ако некогаш се сомневате во чесноста на вашиот механичар, треба да имате право да му кажете да ја прекинат секоја понатамошна работа и да го однесат вашиот автомобил кај некој друг.

Конечно, овој совет не ми носи радост, но понекогаш ако сте жена или можеби малку постар, можеби е добра идеја да понесете помлад машки пријател или член на семејството.механичарот. Оние техничари кои сакаат да ве откорнат, претпоставуваат дека женките и постарите поединци се лесни мети и не знаат за што зборуваат.

Оваа пристрасност и мизогинија дефинитивно постојат иако денес навистина не треба. Помалку чесните механичари имаат помала веројатност да се обидат да измамат маж со помлад изглед бидејќи се плашат дека може да бидат фатени.

Заклучок

Трошоците за работна сила за поправка на автомобили се далеку од евтини и може да варираат во голема мера. Постојат неколку фактори кои можат да влијаат на цената на трудот од марката на автомобилот до локацијата на гаражата. На крајот на краиштата, иако плаќате за времето на техничарот и ако тие се специјално квалификувани, тие можат да наплатат премија.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време за собирање, чистење, спојување , и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Исто така види: Кои други седишта одговараат на Dodge Ram?

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.