Колку време е потребно за да се наполни батеријата на автомобилот?

Christopher Dean 01-08-2023
Christopher Dean

Вообичаена заблуда е дека треба да се замени испразната батерија. И иако ова може да биде вистина, исто така е можно само што сте ги оставиле светлата запалени и дека тоа е целосно исцрпено. Ако имате полнач за батерии, всушност можете да ја наполните батеријата.

Исто така види: Каква боја треба да биде вашето моторно масло?

Во оваа статија ќе разгледаме колку време е потребно за полнење на батеријата на автомобилот и што треба да направите кога ќе добиете испразнета батерија. Може да биде вистинска нервоза да се испразни батеријата, но се надеваме дека можеме да ви помогнеме да се справите со ова и да ве вратиме во возењето што е можно побрзо.

Колку време е потребно за полнење на мртвата батерија на автомобилот?

Ако користите полнач за батерии од 20 ампери на автомобилска батерија со нормална големина, може да очекувате дека ќе му бидат потребни околу 2-4 часа во просек за целосно полнење. Со користење на послаб полнач од 4 ампери, овој процес може да потрае од 12 до 24 часа, но може да варира во зависност од големината и типот на батеријата што ја имате.

Важното нешто што треба да се запамети е дека сè додека вашата батерија сè уште може да се полни и нема други проблеми со вашиот автомобил, не ви треба целосно полнење. По еден час треба да имате доволно полнење за да го запалите автомобилот и од таму. Природното работење на моторот ќе ја наполни батеријата до крајот на патот.

Кога станува збор за брзината на полнење генерално, колку поголема излезна ампери од вашиот полнач толку побрзо ќе ја полни батеријата. Можеби се прашувате зоштотогаш секој би имал полнач со ниска струја. Едноставно кажано, подобро е за здравјето на вашата батерија да се полни бавно.

Времи на полнење со различни јачини на полначот

Полнач на батерии Ампаж Просечно време за Целосно полнење
полнач со 2 ампери 24 – 48 часа
полнач со 4 ампери 12 – 24 часа
10 ампер полнач 3 – 6 часа
20 ампер полнач 2 – 4 часа
40 ампер полнач 0,5 – 1 час

Како што можете да забележите од горната табела, колку посилни се амперите што ги обезбедува полначот, толку побрзо ќе се полни батеријата. Полначот од 40 ампери ќе ве однесе на пат многу побрзо, но како што споменавме ова брзо полнење не е одлично за батеријата.

Која е најдобрата брзина за полнење на вашата батерија?

Идеално вашата батерија се полни со возење на вашиот автомобил, но ако случајно го оставите запалено светло во возилото или не сте го користеле долго време, батеријата може целосно да се испразни. Ако едноставно треба да ја наполните батеријата затоа што е мртва, тогаш треба да го направите тоа на најдобар начин за да ја заштитите батеријата. Како добра скара, ќе сакате да одите на ниско и бавно со полнењето.

Можете да користите моќен полнач од 40 ампери и да имате полна батерија во рок од еден час, но цената може да биде тоа што предизвикува оштетување на батеријата. Идеално сакате батеријаполнач кој испушта 2 – 4 ампери или има прилагодлива јачина на струја.

Полначот за батерии со помала моќност ја имитира природната стапка на полнење што ја обезбедува возењето на вашиот автомобил за уредот. Ова треба да помогне да се заштити долговечноста на вашата батерија и да се избегне потребата од замена.

Што може да предизвика испразнета батерија?

Постојат неколку причини зошто може да се разбудите на се испушти батеријата на автомобилот и најчесто тоа може да биде затоа што сте заборавиле да ги исклучите светлата или некој друг електричен елемент на автомобилот не се исклучил кога последен пат сте го користеле возилото.

Алтернативно, батеријата може да дојде до крајот од неговиот животен век или може да има други електрични системи како што се лабави жици, лош алтернатор, екстремен студ или едноставно недостиг на употреба. Како што беше споменато, испразната батерија не е секогаш испразнета, така што полнењето е дефинитивно опција, освен ако ова не нагласи дека уредот не се полни.

Можете ли да направите кратко полнење и потоа да му дозволите на автомобилот да ја заврши работата?

Претходно споменавме дека за кратко време веројатно може да започнете да возите по полнење од еден час. Ова е вистина, технички можете да го направите ова, но тоа навистина не е препорачливо. Спомнавме и дека природната стапка на полнење на автомобилот е ниска струја и трае малку време.

Ако одите на долго возење и ја минимизирате употребата на електричниот систем, може да добиете пристојно полнење на батеријата во ова начин, но можеби нема да го добиетецелосно наполнет. Ова не е одлично за батеријата.

Избор на правилен полнач за батерии

Идеално кога купувате полнач за батерии нема да мора да го користите многу често. Всушност, многу луѓе може да купат полнач кога нивната батерија е веќе мртва. Без разлика дали купувате еден за да го користите веднаш или го добивате за превентивно одржување, не штедете.

Современите полначи лесно се поврзуваат и имаат мониторинг на полнењето за да можат да ги регулираат засилувачите што ги произведуваат. Ќе сакате да бидете сигурни дека единицата ги има потребните можности за струја. Како што споменавме, ако имате трпение, единицата со ниска струја е најдобра за да се заштити долговечноста на батеријата на вашиот автомобил.

Искушението да се добие евтина единица ќе биде одлично, но само запомнете дека тие често може да тврдат дека јачината на струјата не можат да ја обезбедат . Најдобра е квалитетна единица и повторно обидете се да одите со ниски засилувачи за да ја заштитите батеријата.

Исто така види: Што значи ESP BAS светлината & засилувач; Како го поправате?

Добра марка за да се одлучите се полначите CTEK, тие имаат различни големини на полнач за да одговараат на вашите потреби. Без разлика дали одите квалитетно или ви треба буџетска опција, најверојатно ќе потрошите помеѓу 30 и 100 долари за да добиете нов полнач за батерии за автомобил.

Кога знаете дека батеријата на вашиот автомобил треба да се промени?

Кога батеријата е оштетена или едноставно го достигнала крајот на својот корисен век, нема многу полнење да работи правилно. По некое време батеријата едноставно не може да се наполни и е мртва. Во зависност одквалитетот на вашата батерија може да трае од 2 до 6 години во просек пред да треба да се замени.

Ако сте го возеле автомобилот редовно пристојни временски периоди, тогаш батеријата треба да остане добро наполнета. Меѓутоа, ако вашето возило се мачи да стартува, ова може да биде знак дека батеријата старее и повеќе не се полни.

Многу автомобили денес имаат предупредувачки светла на контролната табла за да ви кажат дали имате проблем со батеријата. Ако ова се појави на вашата цртичка, тогаш имате батерија што изумира или некој друг поврзан проблем со полнењето што треба да се разгледа.

Заклучок

Во зависност од вашиот полнач на батеријата, може да добиете целосна надополнете од еден час до 2 дена. Сето ова зависи од јачината на струјата што ја обезбедува полначот со високи засилувачи што ја полни батеријата многу побрзо. Меѓутоа, побрзото полнење може да ја оштети батеријата, па ако имате време, користете полнач за батерии со пониска 2 -4 ампери.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.