Најдобар камион за повлекување на петто тркало 2023 година

Christopher Dean 14-07-2023
Christopher Dean

Содржина

Со сонувате да го однесете вашиот автопат или RV на авантура надвор од патот? Не сте сигурни кои се најдобрите камиони за влечење на вашиот RV со петто тркало, влечна играчка, чамец, кампер или приколка со петто тркало?

Во потрага по најисплатливиот еден тон или половина тон камион што нема да ве чини рака и нога?

Тогаш не гледајте понатаму, бидејќи сте дошле на вистинското место. Овој сеопфатен водич има за цел да ги опфати сите аспекти во врска со истражувањето, изборот и купувањето на вашиот камион.

Список за проверка на влечење на петто тркало

Пред нуркање во гнида -од кој е најдобриот камион за влечење на петто тркало, еве неколку фактори што треба да ги имате на ум.

Безбедносни карактеристики на камионите за влечење на петто тркало

Постојат некои стандардни безбедносни карактеристики со кои треба да бидат опремени секој долг кревет, краток кревет или пикап од средна големина пред да може да се смета за влечење на петто тркало.

Тие мора да имаат систем против блокирање на четири тркала , електронски систем за стабилност, систем за контрола на кривините, камера за заден преглед и функција за помош на петтото тркало.

Преземете ги соодветните безбедносни мерки за да ја осигурате вашата безбедност и безбедноста на другите возачи и патници. Кога влечете, запомнете секогаш да одржувате безбедно растојание за следење, да забавите на слабо осветлени места, да возите дефанзивно, вообичаено да го носите безбедносниот појас и безуспешно да извршите темелна проверка на вашето возило предлеснотија.

Иако камионот е штедлив на гориво и цврст на патот, тој има само 6.000 фунти капацитет за влечење, така што не е погоден за оние со огромни приколки на петто тркало.

камионот доаѓа со одлични карактеристики за влечење кои вклучуваат контролер на сопирачките на приколката, предна камера и висококвалитетна кука за приколка.

Неговите безбедносни карактеристики вклучуваат систем за следење на мртвата точка, опција за контрола на патувањето, предупредување за несреќа, возење и помош за паркирање и компонента за откривање на вкрстени патеки на задната страна.

Jeep Gladiator од 2021 година доаѓа и со антиблокирачки сопирачки и систем за контрола на влечење и стабилност. Камионот е исто така лесен за очи, така што неговиот добар изглед го прави привлечна опција за некои.

Сосема нов Jeep Gladiator од 2021 година ќе ви врати 34.960 долари; сепак, потенцијалните сопственици на камиони треба да бидат свесни дека додавањето дополнителна дополнителна опрема може да ви врати прилично денар.

Toyota Tacoma

Toyota Tacoma има V6 мотор кој произведува 278 КС и 265 lb-ft вртежен момент. Има бруто тежина на возилото од 5600 фунти, бруто комбинирана тежина од 11,360 фунти и носивост од 1155 фунти.

Тојота Такомас, исто така, доаѓа со капацитет за влечење од 6,400 фунти и многу карактеристики што го прават тоа е одлична опција за влечење приколка со петто тркало. Има одлични безбедносни карактеристики, а потенцијалните сопственици на камиони можат да избираат од различни опции за конфигурација.

Оваа средна големинапикапот доаѓа со автоматско итно сопирање, контрола на патувањето, долги светла, мануелен менувач, врвен квалитет за влечење и потребно е возење надвор од патот како патка до вода.

Toyota Tacomas се добра опција за оние кои сакаат да превезуваат мали чамци, кампери или влечни играчки, бидејќи овие камиони имаат тенденција да се мачат кога влечат поголеми товари. Ова возило се продава за 27.150 долари, но оние што ќе се одлучат за дополнителни додатоци може да очекуваат голема цена.

2022 Ram 1500 TRX

Ram 1500 TRX од 2022 година исто така има висок капацитет на влечење и е опремен со 6,2-литарски V-8 мотор, вообичаено познат како мотор Hellcat. Неговиот моќен мотор дава 702 коњски сили и 650 фунти-стапки вртежен момент.

Возилото исто така може да достигне 60 милји на час за близу 3,7 секунди, што го прави еден од најбрзите пикап камиони наоколу. Иако TRX не се совпаѓа со способностите за влечење на другите модели на Ram, тој сепак има максимален капацитет на влечење од 8100 фунти и носивост од 1310 фунти.

Ram 1500 TRX 2022 доаѓа стандардно со лента -системи за предупредување при заминување и за задржување лента, а исто така е опремен со технологија која им помага на возачите многу побрзо да ги поврзат своите приколки со возилата за влечење.

Исто така е опремен со систем за следење на мртвата точка и има опција за контрола на крстарење. Овој Ram 1500 TRX се продава за 78.790 долари, што го прави прилично скапа опција во споредба содругите возила се прегледани.

Топ 3 најдобри камиони за влечење петти тркала

Компаративниот поглед на цените и спецификациите на возилата открива дека Ram 3500, Ford F-150 од 2020 година , а Chevrolet Silverado 3500HD да биде најдобриот пикап достапен на пазарот за влечење на петто тркало.

2020 Ram 3500 победува и е одличен избор. Има подобра економичност на горивото, безбедносни карактеристики и одлична технологија за помош при паркирање.

Ford F-150 има капацитет на влечење од 8200 фунти, рејтинг GVWR од 6800 фунти и рејтинг GCWR од 14,800 фунти, што го прави повеќе од способен да ја заврши работата.

Доаѓа со одлична безбедност и карактеристики за влечење. Неговата цена од 30.870 долари го прави малку поевтин од 38.565 долари што би требало да ги издвоите за Ram 3500 од 2020 година.

Иако Silverado има прекрасен максимален капацитет на влечење, Ram 3500 за 2020 година сепак ја освојува титулата за својот одлична естетика, удобност и карактеристики за забава.

ЧПП

Кревет со која големина ви е потребен за да влечете голема приколка со петто тркало?

Камион со долг кревет (со кревет долг 8 стапки) е идеално возило за влечење приколка со петто тркало. Закачувањето на 5-то тркало треба да остане пред задната оска на камионот, така што вашиот моторен дом или РВ се поставени блиску до кабината.

Дали ви треба дизел или бензински мотор за да влечете петто тркало ?

Дизел моторот е поефикасенпри влечење на петто тркало. Бензинските мотори можат да ја завршат работата, но тоа ќе го чини сопственикот на камионот повеќе бидејќи гасот гори побрзо. Дизел моторите, исто така, генерално произведуваат повеќе вртежен момент што е одлично за влечење на петто тркало.

Дали ви треба двојно за да го влечете петтото тркало?

Двоен камион има двојно задни тркала од двете страни, вкупно 6 тркала. Обично се користи за повлекување на голема тежина. Овие тешки возила најчесто се нарекуваат пикап камиони со „еден тон“.

Меѓутоа, не ви треба едно од нив за да го повлечете петтото тркало. Наведовме многу одлични камиони со задни тркала погоре.

Колку треба да биде камионот за да влече петто тркала?

Нема одреден одговор за тоа како треба да биде голем камион за да влече петто тркало - зависи од големината и тежината на приколката. Проверете дали вашата приколка и камионот се компатибилни со проверка на капацитетите за влечење на камионот пред да го купите.

Што ви е потребно за да повлечете приколка на петто тркало?

Ќе ви треба мускулот на пикап камион за да го повлече вашето 5-то тркало. Вашата спојка на петтото тркало треба да се постави над задната оска на вашиот камион тежок половина тон во креветот на камионот бидејќи дел од тежината на приколката со петто тркало треба да биде над него.

Исто така види: Што треба да направите ако ги изгубите клучевите од автомобилот и немате резервни?

Дали се нишаат петтите тркала?

Да, петто тркалата може да се нишаат ако не се почитуваат правилните безбедносни мерки. Повеќето производители инсталираат технологија која го намалуваверојатноста вашето петто тркало да се ниша или да се тркала.

Постојат неколку работи што можете да ги направите за да се осигурате дека тоа нема да се случи, прво, треба да се обидете да натоварите повеќе од половина од товарот што го носите во предната половина од вашата приколка.

Не преоптоварувајте ги вашите две возила; не ги надминувајте класификациите за максимална тежина на приколката и секогаш товарете го товарот или камионот само на внатрешната страна на приколката.

Секогаш одржувајте просечна брзина од 55 милји на час или помала кога влечете стока на долги растојанија. Добивате и нешто што се нарекува ублажување на нишањето на приколката што е карактеристика што доаѓа со некои модели. Тоа му укажува на возачот дека замавнувањето на приколката добива на сила.

Колку долго трае плочата за подмачкување на 5-то тркало?

Во просек, пластичната плоча за подмачкување трае блиску до осум месеци или една сезона, во зависност од тоа колку милји поминувате.

Колку често треба да ја подмачкате плочата на петтото тркало?

Треба да го подмачкувате вашето петто тркало плоча на секои 12 недели или 30.000 милји.

Завршни мисли

Купувањето на тежок камион за влечење на петто тркало не е лесен подвиг. Сопствениците на камиони треба да размислат за голем број клучни работи пред да излезат од нивниот локален салон за автомобили со нов камион, а камоли тежок камион со кој планирате да превезете петто тркало.

Најважното работа е да бидете сигурни дека вашиот камион е дизајниран за влечење и дека може да се справи со тоатежина на голема приколка со петто тркало. Во повеќето случаи, камион со едно задно тркало ќе биде доволен - наведовме некои од најдобрите погоре.

Значи, кој е најдобриот камион за влечење на петто тркало во целина? Нашиот омилен е Ram 3500 од 2020 година - купете го денес, нема да зажалите!

Извори :

 • //www.gododgereddeer.ca/ new/compare/2020-Ram-3500-vs-2021-Ford-F.150.html
 • //www.edmunds.com/gmc/sierra-3500hd/2021/features-specs/
 • //www.motortrend.com/features/best-trucks-for-towing
 • //kempoo.com/rv/fifth-wheel-towing/
 • //www. thecarconnection.com/overview/ford.f-150.2022
 • //www.thecarconnection.com/specifications/toyota.tundra.2022
 • //www.caranddriver.com/toyota/tundra
 • //www.caranddriver.com/toyota/tundra/specs
 • //www.gmc.com/trucks/sierra/limited/technology-safety
 • //www.gmc.com/trucks/sierra/limited/technology-safety
 • //www. .thecarconnection.com/specifications/gmc.sierra-1500.2022
 • //www.forbes.com/wheels/cars/ram/1500-classic/
 • //www.car-buying- strategies.com/Nissan/2022-Titan.html
 • //www.motorbiscuit.com/howmuch-is-fully-loaded-2022-nissan-titan-xd/
 • / /www.toyota.com/tacoma/2022/features/mpg.other.price/7594/7544/7582
 • //www.vikingmotors.ca/tips-for-buying-your-next-truck/
 • //www.etrailer.com/faq-fifth-wheel-truck.aspx

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време собирање, чистење, спојување иформатирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како изворот. Ја цениме вашата поддршка!

напуштање дома.

Дизел мотори наспроти камиони со бензински мотори

Кога станува збор за дебатата за тоа дали да се одлучите за камион со бензин или дизел за да го влечете вашето петто тркало, повеќето Огнените RVers би рекле дека дизел камионите ви нудат поголема вредност за вашиот долар.

Дизел камионите се исто така поекономични, особено ако треба да го влечат петтото тркало на стотици милји. Од друга страна, бензинот е ефтин во споредба со моменталната цена на дизелот во Америка.

Турбо дизел моторот има мноштво безбедносни и механички придобивки.

Прво, тие се подобри за животната средина бидејќи испуштаат помалку јаглерод диоксид во атмосферата, а одржувањето и сервисирањето на овие мотори е минимално бидејќи тие не содржат свеќички како бензински мотор.

Нивните подобри бројки на вртежен момент им овозможуваат и на камионите со дизел мотори да влечат поголема тежина од камионите на бензин. Дизел моторите им нудат на возачите 35% повеќе по галон во споредба со моторите на гас, што донекаде ја компензира повисоката цена на горивото.

Објаснето е носивост и капацитет на влечење

Во ред, ајде скрши го долу. Се прашувате која е разликата помеѓу носивоста на возилото во споредба со неговиот капацитет за влечење? Капацитетот на носивост е едноставно количината на тежина што може да ја носи возилото. Капацитетот на влечење, од друга страна, е пресметка за тоа колку тежина може да влече возилото.

Нов камионсопствениците треба да земат предвид неколку фактори кога купуваат тешка кабина за да го влечат своето петто тркало. И еден од нив е дали камионот што планираат да го купат е стандардно со фабрички пакет за влечење.

Исто така види: Ford F150 Catalytic Converter Scrap Цена

Некои камиони можат да носат товар до 12.000 фунти, додека помалите кабини можат да извлечат само околу 5500 фунти. Обичните кабини можат да влечат помеѓу 3000 и 7000 фунти, додека неколку тешки камиони можат да влечат до 31.000 фунти.

Во секој случај, мора да се погрижите вашиот избран камион да го влече вашето петто тркало. Прво, треба да ја пресметате вашата бруто комбинирана тежина (GCWR) и бруто тежина на возилото (GVWR), а потоа да ја одредите вашата максимална тежина наполнета приколка.

Информациите за капацитетот на тежината ќе ги најдете на страната на возачот на возилото, онлајн или во упатството за вашиот сопственик. Максималниот капацитет на влечење на камионот се мери според големината на неговиот мотор, видот на горивото што го троши, големината на креветот на камионот и типот на погонската спрега што ја има инсталирано.

Големина на кабината

Морате да ја изберете најсоодветната големина на кабината за да го влечете вашето петто тркало. Нормалните кабини не се премногу скапи, но камионите со поголеми димензии би можеле да се покажат поскапи.

Четирите различни големини на кабината се:

 • Regular Cab : Општо земено, овие тешки камиони имаат две врати и еден ред седишта.
 • Проширена кабина : овие кабини доаѓаат или со две или четири врати со два редана седишта со три седишта.
 • Кабина на екипажот : Ram 1500 TRX, GMC, Nissan и Chevrolet се нарекуваат кабини на екипажот бидејќи имаат четири врати и висок капацитет за влечење, заедно со доволно вртежен момент за влечење на петто тркала.

  Кабините на екипажот се најдобри камиони за влечење бидејќи тие генерално можат да носат максимална оптоварена тежина на приколка од петто тркала.

 • Проширено Кабина на екипажот: Овој тип на кабина доаѓа со шест седишта. Има два реда седишта и опционална задна врата. Обичните кабини немаат задни врати.

Должина на креветот

Креветот на кој било камион обично е одговорен за целото кревање тешки товари. Кражбата поради отворен кревет е единствениот недостаток при транспорт на скапоцен товар.

Обичниот пикап обично има стандардна големина на креветот од околу 8 стапки, а продолжената кабина има големина на креветот од околу 6 стапки. Кабината на екипажот со четири цврсти врати има големина на креветот од околу 5 стапки, а помалите камиони обично имаат големина на креветот помеѓу 5 и 6 стапки.

Однос на оските

Во ред, сега станува малку технички. Односот на оските на камионот зборува за количеството вртежен момент што неговиот мотор може да го произведе.

Совршениот сооднос е 3,5:1, што значи дека секогаш кога задните тркала се вртат, главната погонска осовина од менувачот се врти три и пол пати. Помал број помага да се заштеди гориво, а поголем број му овозможува на камион тежок половина тон да превезува големи количинитовар.

Можете ли да возите камион со петто тркало?

Треба да откриете дали ќе ви треба посебна лиценца кога ќе купите тежок камион.

Проверете кои правила и прописи се во сила во вашата држава или провинција. Погрижете се да го разјасните ова со автосалонот и релевантните автомобилски тела пред да платите за камионот. Возењето тежок камион не е детска игра; едно погрешно вртење или движење може да резултира со сериозни повреди, па дури и смрт.

Најдобри камиони за влечење на петто тркало

Ram 3500 HD

Во 2022 година, Ram 3500 HD ја освои титулата најдобар камион за влечење RV на петто тркало. Ram 3500 HD има 6,4-литарски V8 мотор кој произведува 410 коњски сили и 1.075 lb-ft вртежен момент.

Камионите на Ram имаат импресивен капацитет на влечење од 37.090 фунти, што ги прави најдобри влечни камиони со петти тркала за тешки приколки.

Камионот Ram може да се пофали и со дигитален ретровизор со вграден режим на влечење. Исто така, има карактеристика што му овозможува автоматски да го следи притисокот во гумите на приколката. Неговата флексибилна задна суспензија им овозможува на приколките да се закачуваат со лесно и брзина.

Можете да подигнете камион Рам од почетната класа за 38.565 долари.

Chevrolet Silverado 3500HD

Овој погон на четири тркала му дава на Ram 3500 HD трка за своите пари. Chevrolet Silverado 3500HD доаѓа со моќен V8 бензински мотор кој произведува 401 коњска сила и 464 lb-ftна вртежен момент. Silverados имаат огромен капацитет на влечење од 20.000 фунти и носивост од 4.398 фунти.

Неговите одлични безбедносни карактеристики вклучуваат воздушни перничиња поставени напред и назад, систем за сопирање ABS, плус способности за стабилност и контрола на тракцијата. Доаѓа и со одредби за жица за приколка и опција за пакет со врат/5то тркало, но ќе треба да платите повеќе за тоа.

Додавањето на овие дополнителни механички додатоци ќе го направи влечењето на вашето 5-то тркало лесно. Можете да земете првобитен камион Chevrolet Silverado 3500HD за 44.500 долари.

Ford F-150

На третото место е Ford F-150, што е уште еден одличен камион за влечење со петти тркала. Ford F-150 е уште еден камион со погон на четири тркала кој има високи рејтинзи на влечење поради неговиот моќен петлитарски V8 мотор кој може да носи и најтешки товари. Ford F-150 може да влече до 8.200 фунти, така што е погоден за многу петти тркала.

Овој пикап со краток кревет и кабина за екипаж има рејтинг GVWR од 6800 фунти и оцена GCWR од 14.800 фунти .

Доаѓа со одлични безбедносни карактеристики како што се двојни предни воздушни перничиња за возачот и совозачот, ABS сопирачки, контрола на тракцијата, следење на притисокот во гумите, резервна камера и LED светла.

Камионот исто така може да приклучете се со функцијата за резервна копија на приколката која ќе им помогне на возачите да имаат мртви точки и севкупна видливост кога го поддржуваат своето возило иимајте приколка прикачена на неа.

Современата тежина на Ford F-150__ __ опсегот достигнува 5684 фунти.

Неговиот цврст, но сигурен мотор произведува 401 коњски сили и 401 lb-ft вртежен момент , што го прави остварлив конкурент и за Ram 3 500 HD и за Chevrolet Silverado 3 500HD.

Овие пикап камиони се произведуваат во Мисури и Мичиген и се високо оценети од повеќето магазини за автомобили низ Америка.

0>Форд F-150 првпат се појави на пазарот во доцните 1940-ти, и тој беше највисоко оценетиот и најпопуларниот пикап камион во Соединетите држави во последните неколку децении. Можете да го купите овој првобитен камион Ford F-150 за 30.870 долари.

2022 Toyota Tundra

Со капацитет на влечење од 12.700 фунти, Toyota Tundra 2022 е секако да ги натерате луѓето да седнат и да ги забележат неговите способности.

Сепак, тој не е баш ривал на завидниот капацитет на влечење на Ram 3500 HD и Chevrolet Silverado 3500HD. Сепак, 12.700 фунти се повеќе од доволно за многу приколки со петто тркало.

Пикапот има рејтинг GVWR од 7045 фунти и бруто комбинирана тежина од 17, 250 фунти, што го прави паметна опција за влечење 5-ти тркала или приколки со петти тркала.

Toyota Tundra од 2022 година има високи оценки за влечење поради моќниот V6 мотор со двоен турбо од 379 коњски сили. Неговиот 10-брзински автоматски систем за менување, исто така, дополнително му овозможува да транспортира огромни количини на тежинана долги растојанија.

Овој цврст погон на 4 тркала доаѓа со одлични безбедносни компоненти како што се двојни предни воздушни перничиња за возачот и совозачот, автоматизиран систем за итно сопирање и предупредување за судир, слепа точка, технологија за помош на возачот и Заден систем за индикација за вкрстен сообраќај.

Почетната цена на овие тешки кабини изнесува 35.950 долари, но таа бројка може да достигне и до 37.845 долари, во зависност од тоа дали сакате да додадете дополнителна дополнителна опрема на вашата нова полу- тонски пикап.

GMC Sierra 1500

Доаѓа на петтото место, половина тон GMC Sierra 1500 исто така има висока бруто комбинирана тежина како четирите претходни пикапи камиони и неверојатни 11.800 фунти за влечење. Sierra 1500 нуди 310 коњски сили и 430 фунти. на вртежен момент.

Возилото е опремено со LED предни светла, задни светла и дневни светла за зголемена видливост. Камионот е достапен и со 5.3L V8 мотор со 10-брзински автоматски менувач.

Sierra 1500, за жал, има помала ознака за влечење во споредба со четирите претходни пикапи разгледани во ова упатство . За негова заслуга, сепак, има инсталирано врвна технологија за безбедност и помош на приколки.

Почетната цена на ова возило е поставена на 35.400 долари, но за моделите со подобри спецификации и подобрена технологија на возачот, може да издвоите приближно 56.000 долари.

2022 Nissan Titan

TheNissan Titan може да се пофали со силен V8 мотор, а неговите спецификации покажуваат дека има капацитет на влечење од 9320 фунти и носивост од 1710 фунти. Ова го прави доволно моќен за влечење на 5-то тркало.

Титан им нуди на потенцијалните сопственици на камиони голем број практични функции кои ќе помогнат при влечење на петто тркало. Камионот е опремен со ретровизори за влечење, контрола на нишањето на приколката и функција за контрола на брзината на удолница, како и функција која ќе ви овозможи да ги контролирате сопирачките на вашата приколка.

Безбедносните мерки на возилото исто така вклучуваат LED светла, ролетни -набљудување на место, заден сонар и систем за предупредување за вкрстен сообраќај. Не функционира толку добро како Ram 3500 HD, Toyota Tundra или Chevrolet Silverado 3500HD, но можете да бидете сигурни дека ќе ја заврши работата!

Nissan Titan доаѓа со солидни опции, добри карактеристики за помош на возачот , и напредна технологија за сопирање.

Почетната цена за Nissan Titan е 38.810 долари. Една од другите опции на Nissan е Titan XD Crew Cab, која на сопствениците на камиони им нуди капацитет на влечење до 11.060 фунти и се продава по повисока цена од 48.000 долари.

Џип Гладијатор 2021 година

Половина тон Jeep Gladiator 2021 може да се пофали со V6 мотор кој дава 285 коњски сили и 260 lb-ft вртежен момент. Неговата носивост е на исто ниво со Ram 3500 HD, Toyota Tundra или Chevrolet Silverado, давајќи му можност да привлече околу 5-то тркало со

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.