Најдобар мал теренец за влечење 2023 година

Christopher Dean 22-07-2023
Christopher Dean

Содржина

„Различни потези за различни луѓе“. Тоа е точно кога станува збор за купување ново возило. Некои возачи бараат нешто повеќе од возило што ги носи од точката А до Б. На пример, можеби ќе ви треба компактен теренец со соодветен капацитет на влечење за сè што треба да влечете.

Тоа може да биде кампер , брод, или можеби нешто друго, како што е тешка приколка за експедиции надвор од патот. Без оглед на причината, истражувањето на максималниот капацитет на влечење при купување низ категоријата на компактните теренци гарантира дека ќе го имате потребниот капацитет за влечење.

Без дополнително одложување, дозволете ни да истражиме некои од најдобрите теренци за влечење со различни карактеристики, како што се како товарен простор и капацитети за влечење. Дури и неколку луксузни SUV возила со погон на сите тркала се на списокот ако го сакате најдоброто од сите светови!

Jeep Renegade

Jeep е еден од неоспорно најдобрите SUV возила со соодветен капацитет на влечење. Овој производител на автомобили има многу SUV модели, а повеќето имаат стандардни опции за погон на сите тркала. Jeep Renegade од 2022 година, исто така, доаѓа во оваа опција со неспоредливи капацитети за влечење.

Renegade е едно од најдобрите возила меѓу малите теренци за влечење кампери и приколки. Дури и моделите произведени пред 2022 година имаат повеќе од доволно капацитет за влечење за да влечете мал кампер.

Ако го барате вистинскиот SUV за теренски терени и кампување со вашето семејство, палетата на Jeep Renegadeкапацитет на вртежен момент на неколку облоги. Значи, како изгледаат овие спецификации на RAV4?

Нагласени моменти

Што може да очекувате кога влечете приколка со RAV4? Еве преглед на она што е под хаубата:

 • Овој автомобил вози на четирицилиндричен мотор од 1,5 литри кај основните модели и неколку други облоги.
 • Оценката за вртежен момент е 184 фунти-стапки и 203 КС.

Иако ова може да изгледа малку лесно, номиналниот капацитет на влечење на почетните облоги RAV4 е 1.500 фунти.

Цена

Последниот модел RAV4 чини малку над просекот бидејќи се продава за 26.525 долари. Меѓутоа, ако сакате TRD off-road гарнитурата, мора да копате подлабоко во вашите џебови за да ја покриете цената од 35.000 долари.

Cadillac XT4

Cadillac изненадувачки успеа на листата меѓу најдобрите теренци за влечење. Овој производител на автомобили дизајнираше и произведува луксузни модели, а XT4 не е ништо помалку од тоа. Сепак, не е сè убаво затоа што турбо моторите имаат доволно моќ за влечење приколка, кампер и чамец.

Нагласени точки

Перформансите на Cadillac XT4 се восхитени -инспиративен за моторот од 2 литри опремен на основниот модел. Со овој турбо мотор од 2 литри, добивате доволно моќ да влечете 3.500 фунти. Значи, кои се деталните спецификации за овој SUV?

 • Стапката на вртежен момент е импресивни 258 lb.-ft.
 • Со премиум гас, можете да добиете 235 КС.

Цена

Добивате доволно просторза патници и товарен простор во основниот модел XT4 за 35.795 долари, што е многу разумна цена за гамата на луксузни SUV. Во исто време, добивате моќен мотор погоден за влечење приколка со тежина од 3.500 фунти.

Inifiniti QX50

Infiniti 2022 QX50 е поздравен како најнапредниот компактен SUV од овој производител на автомобили. Тој е стилизиран прекрасно и ги има сите ѕвона и свирчиња што би ги очекувале од автомобил од ваков вид.

Овој SUV е луксузен модел, но со импресивен капацитет на влечење. Покрај тоа, надворешниот дизајн е специјално дизајниран за минимално влечење, што исто така го подобрува искуството во возењето при влечење приколка.

Нагласени точки

QX50 има водечки мотор кој е првиот во светот кој користи VC турбо поставување што испорачува многу моќ на погонската спрега. Стандардот на неговиот мотор на почетно ниво е 2 литри кој произведува:

 • 268 ft-lbs вртежен момент
 • 268 коњски сили

Одбирајќи ја опцијата AWD да достигнете го максималниот капацитет на влечење, особено ако ви треба овој SUV за да влечете RV.

Цена

Во класата на луксузни модели, QX50 е еден од најмалку скапите , особено со оглед на сите негови карактеристики и додатоци. Основната цена е 39.000 долари, а моделите од повисоката класа би можеле да достигнат 56.950 долари

Lincoln Corsair

Agility ги исполнува перформансите на малиот луксузен SUV на Lincoln Corsair. Надворешноста и внатрешностазрачи со луксуз, па дури и искуството во возењето е мазно. Покрај тоа, овој автомобил има одлично управување и е прилично агилен, што се карактеристики кои го подобруваат вашето искуство при возење при влечење приколка.

Различните облоги одговараат на различни личности и стилови на живот. Затоа, можете да добиете Corsair доволно разноврсна за секојдневна употреба и влечење приколка.

Нагласени точки

Значи, што има под хаубата? Па, тоа е ваш избор. Можете да изберете бензински мотор и да изберете помеѓу опциите од 2,0 литри, 2,3 литри или 2,5 литри. Може да добиете и хибриден мотор кој додава уште поголема моќност на вашиот мотор по избор.

Овој луксузен SUV може да произведе доволно моќ за да влече најмалку 2.000 фунти поради неговиот вртежен момент и коњски сили. Значи, како изгледаат овие спецификации кај овој Линколн?

 • Конските сили добија 295 КС.
 • Вртежниот момент на ова возило е приближно 310 lb.-ft.

Цена

Можете да возите со овој прекрасен ѕвер за 36.580 долари. Тоа е исто така разумна цена за луксузен теренец од оваа класа.

Исто така види: Што е оштетување на страничниот ѕид на гумите и како да го поправите?

Нашиот најдобар избор

Значи, кој е нашиот најдобар избор за мали теренци што можат да влечат приколка со носивост? Имаме два модели кои ни беа омилени поради нивните исклучителни перформанси и ефикасност на горивото.

Првиот е Jeep Renegade, SUV со компактна големина што може да носи сериозна носивост. Во исто време, овој автомобил многу добро се вклопува во урбаните средини исе опреми со робусна способност за возење надвор од патот.

Нашиот втор најдобар избор е Tesla Model Y затоа што ова EV докажа дека не треба да согорувате гас за да влечете приколка, намалувајќи го јаглеродниот отпечаток без жртвување задоволство. Иако е малку скап, дава одлична вредност за купувачот и околината.

ЧПП

Дознајте повеќе за вашите омилени мали SUV модели во овие најчесто поставувани прашања што би можело да одговори на некои од прашањата што можеби ги имате на ум.

Кој мал теренец има најголем капацитет за влечење? способност за влечење. Овие луксузни модели можат да имаат капацитет на влечење што надминува 4000 фунти со доволно простор за патници, така што нема да мора да правите компромиси за удобноста за поголем капацитет на влечење со овој SUV.

Дали 4 цилиндричен теренец може да повлече приколка?

4-цилиндрични теренци влечат приколки кои се оценети во рамките на предвидениот GVWR. Дури и тогаш, можеби ќе треба да бидете претпазливи бидејќи капацитетот на влечење ќе биде под влијание на други фактори, како што се тежината на патниците и коњските сили на возилото. Освен тоа, теренците со 4 цилиндри имаат доволно капацитет за влечење за мали до средни приколки.

Дали повеќе коњски сили значи подобро влечење?

Вртежниот момент е најважен кога е доаѓа до капацитет за влечење. Коњската сила е корисна кога сте на автопат, но вртежниот момент на тркалотовозењето е критично за поголем капацитет на влечење.

Завршни мисли

Дали има некое возило што ви го привлече вниманието во оваа листа на мали теренци со пристојна количина на капацитет за влечење?

На оваа листа има навидум неверојатни кандидати кои се големи во играта со електрични возила, така што нема причина да не го најдете совршеното возило за вашите специфични барања.

Само погрижете се вашиот избор да има доволно простор за патници и товар, особено ако нема да возите сами. Во спротивно, можеби ќе треба да барате теренци со средна или целосна големина со ист капацитет на влечење кон кој се стремите, но со повеќе простор за семејството и пријателите.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашиот истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

ќе испорача повеќе отколку што би очекувале, но за какви спецификации зборуваме во овој поглед што се однесуваат на капацитетот на влечење на малите теренци? некои од најдобрите карактеристики што го прават Renegade еден од најдобрите теренци за влечење?
 • Почетниот Jeep Renegade може да се пофали со вртежен момент од 230 Nm @ 1750 r/min.
 • моќноста на моторот започнува од 103 kW @ 5500 r/min.
 • Опциите за погон на сите тркала се стандардно со 9-степен менувач на мотор од 2,4 литри.
 • Кога е соодветно опремено, Renegade има капацитет за влечење што надминува 3.000 фунти.

Цена

Цената за Jeep Renegade е релативно прифатлива, со основната цена нешто над 26.000 долари. Со оглед на вртежниот момент и капацитетот на влечење за овие теренци со моќни мотори, ова е мала цена што треба да се плати.

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson ја минува линијата помеѓу малите и SUV со средна големина, а оваа специфична конструкција е добра во производството на доволно моќност, но истовремено е и економична. За жал, овој мал SUV не е најдобриот кандидат за off-roading. Овој Tucson има пренос со погон на предните тркала, кој е несоодветен за екстремни теренски експедиции.

Сепак, со моќта и вртежниот момент на овој SUV, можете да одите на кампување со вашето семејство и сепак да имате функционален семеен автомобил со доволно простор за товар.

Нагласени точки

Еве неколку одлични карактеристики наHyundai Tucson што го прави одлична опција за влечење кампери и други приколки.

 • Hyundai го дизајнираше овој мал SUV да дава 192 Nm @ 4500 r/min вртежен момент на мотор од 2 литри.
 • Можете да добиете 115 kW @ 6200 r/min моќност од овој 4-цилиндричен мотор.
 • Капацитетот на влечење на Tucson се движи помеѓу 1.500-2.000lbs, што е доволна моќност за влечење широк спектар на кампери и приколки.

Цена

Можете да го добиете основниот модел на Hyundai Tucson од 2022 година за приближно 25.350 долари. Сепак, возилото со најдобрата опрема чини до 34.700 долари и има поголема моќност и дополнителна опрема за да одговара на цената.

Ford Bronco

Најновиот Ford Bronco ја има таа цврстина изглед, но го одржува своето компактно тело. Што е уште поважно, овој модел е полесен од Ford Expedition, но сепак има импресивен капацитет за влечење.

Ford го дизајнираше Bronco да биде теренско возило наместо претежно урбано. Сепак, овој мал теренец за влечење лесно се прилагодува на двата терена.

Исто така види: Како да проверите дали работи приклучокот за приколка

Нагласени точки

Една карактеристика што Ford ја направи стандардно за Bronco е погонот на сите тркала што веднаш му паѓа во очи на купувачот. Со овој мотор и систем за пренос, можете да добиете повеќе од доволно сила за влечење.

 • Моторот од 2,3 литри произведува __270__кс и __310 __фунта-фут вртежен момент.
 • Исто така, ги добивате сите - теренски тркала за одлична тракција, особенокога влечете приколка на предизвикувачки терени, како што се снег или земјени патишта.

Цена

Основната цена за целосно новото Bronco на Ford започнува од 31.300 долари и другите украси, како што се Raptor и Everglade, се релативно поскапи, но нудат повеќе за нивната вредност.

Land Rover Discovery Sport

Од Англија, ви го претставуваме Land Rover Discovery Sport компактен луксузен кросовер SUV со робустен капацитет на влечење кој може да се спомене меѓу некои од најодличните SUV возила за влечење.

Само има смисла овој SUV да се рангира меѓу малите теренци што можат да носат приколка. Оваа раса е дизајнирана претежно со изгледи за производство на теренски возила AWD и затоа е најдобриот мал SUV за влечење зад RV. Оттогаш, Land Rover развива нови возила со моќни мотори во оваа палета на производи.

Нагласени точки

Land Rover's Discovery има доволно патнички простор и разноврсност за повеќето семејни големини . Освен тоа, кога ова возило ќе биде соодветно опремено, неговата излезна моќност е многу импресивна. Исто така, неговите коњски сили го прават совршен за патување на долги растојанија.

 • Вртниот момент што може да го добиете од овој SUV достигнува [email protected] r/min.
 • Можете да добиете до 245,40b[email protected] моќност на Discovery, вклучувајќи го и Sport Range.

Цена

Овој SUV има различни нивоа на опременост и спортска гама е достапен од44.600 долари. Цената се зголемува доколку ви требаат повеќе додатоци и функции.

Mazda CX-5

Mazda има неколку мали SUV модели со различни карактеристики. Сепак, од сите достапни модели од овој производител на автомобили, CX-5 е еден од најдобрите теренци за влечење. Има импресивен капацитет за влечење што го добивате без да се загрози товарниот простор.

Патниците исто така можат да уживаат во возењето бидејќи ова возило има доволно простор и нема да биде тесно по долго возење.

Нагласени моменти

Кои се придобивките од користењето на Mazda CX-5 за влечење приколка или кампер?

 • Прво, добивате 213 Nm@ Стапка на вртежен момент од 4.000 r/min што е доволна за влечење приближно 2.000 lbs.
 • Излезната моќност што се очекува започнува од 121 kW @ 6.000 r/min.
 • Достапни се неколку опции, вклучително и AWD нуди повеќе од основниот модел.

Цена

Основната цена за Mazda CX-5 е во просек околу 25.370 американски долари, а облогите од повисоко ниво може да чинат повеќе од 30.000 долари.

Genesis GV70

Genesis го поздрави GV70 како луксузен SUV со перформанси поради неговите удобни карактеристики и моќниот мотор. Покрај тоа, надворешноста и внатрешноста на возилото GV70 се многу привлечни. Тоа е олицетворение на она што се случува кога убавината ќе се сретне меѓу теренците!

Бидејќи овој SUV е изграден за удобност, внатре има доволно простор за нозете за патниците. Сепак, како да севртежниот момент и моќноста на ова возило се споредуваат со другите SUV?

Нагласени моменти

Еве неколку суштински моменти што треба да ги знаете пред да го купите Genesis GV70.

 • GV70 на Genesis произведува 391 lb-ft вртежен момент на моторот V6 од 3,5 литри.
 • Коњската сила што ја произведува моторот на овој теренец започнува од 375 КС.

Несомнено, ова е луксузен модел, но има доволно капацитет за влечење за да носи приколка од 3.500 фунти.

Цена

Било какви додатоци и комплети за каросерија што ќе ги додадете ќе влијаат на цената, но основниот модел е достапен за 41.000 долари. Некои модели од повисоко ниво чинат приближно 53.100 долари.

Tesla Model Y

Можеби Tesla не беше возилото што очекувавте да го најдете на оваа листа на мали теренци со пристојно влечење капацитет. Но, извинете што ви пукнав балон, но електричните автомобили можат да влечат и приколка или кампер!

Моделот Y се надмина себеси и е еден од најдобрите автомобили што не работат на фосилни горива. Исто така, овој модел може безбедно да се вброи меѓу луксузните модели, што ја зголемува неговата привлечност. Значи, кои се спецификациите за Tesla Model Y?

Нагласени точки

Со оглед на тоа дека Tesla Model Y е целосно електрично возило без plug-in хибриден модел, неговиот изведбата е чисто стравопочит. Покрај тоа, механизмот што го користеа за да ги искористат овие теренци за влечење кампери и приколки во споредба со традиционалното поставување мотори на Teslas е многу поефективен ипрактично за оваа намена.

 • Моделот Y испорачува вртежен момент од 639 Nm (471 lb-ft).
 • Овој SUV користи два мотори кои работат независно за најдобро електрично искуство со AWD .
 • Можете да влечете околу 3.500 фунти, според листот со спецификации објавен од Tesla.

Цените

Почнува Tesla Model Y на 59.999 долари, а цената се зголемува според сите додатоци или подобрувања на перформансите направени на стандардот за акции на почетната состојба. Погрижете се вашето возило да е соодветно опремено со потребните шипки за влечење кога го купувате ова возило за да добиете понуда за сеопфатна понуда.

За електричен мал SUV што може да влече 2500 фунти и повеќе, вреди да се исплати.

Jeep Cherokee

Со текот на годините, Jeep помина низ огромни транзиции од времето кога се произведуваше првото Cherokee. Овој SUV стана компактен кросовер од моделите од 2013 година.

Џип е познат по возилата со високи перформанси погодни за урбано живеење и авантури надвор од патот. Значи, што го издвојува овој специфичен џип SUV од другите?

Нагласени точки

Компактен кросовер што може да спакува доволно сок за да носи приколка од 4.500 фунти е еднорог и е што го издвојува овој автомобил! Значи, што е под хаубата што му овозможува на Jeep Cherokee од другите теренци?

 • Добивате 239 Nm @ 4400 r/min вртежен момент
 • Оценката за моќност на основниот модел Jeep Cherokee е 271kW @ 6500 r/min

За поголем капацитет на влечење, можете да се одлучите за моделите од повисоката класа, како што е Grand Cherokee, кој може да носи приближно 6.200 фунти.

Цена

Во споредба со другите модели, Cherokee има разумна цена, при што основниот модел чини околу 31.590 долари.

Volvo XC40

Доколку го барате најдобриот скандинавски SUV, Volvo е совршено место за изглед. Оваа компанија прифаќа иновативен пристап за дизајнирање на своите возила. Наместо да го откине фластерот и да развива целосно електрични автомобили, Volvo постепено се ублажува на ова поле.

XC60 и XC40 се благите хибридни возила што го воведуваат Volvo на оваа сцена. XCV40 е еден од најдобрите мали SUV возила со хибриден погон.

Нагласени точки

T3 Momentum е основниот модел за XC40 и има номинален капацитет на влечење кој се движи помеѓу 3.000-4.000 фунти. Тоа е нешто повеќе од 3.500 фунти што ги нуди Tesla Model Y. Еве некои од спецификациите на XC40 поделени:

 • Можете да добиете вртежен момент од 265 Nm @ 1500-3000 r/min од XC40.
 • Овој SUV дава 110 Kw @ 5500 r/min моќност.

Цена

XC40s имаат цена од MSRP од 34.100 $ за основниот модел. R-Design со помоќен погон и поголем максимален капацитет на влечење чини околу 39.850 долари.

Ford Escape

Ford Escape ги надминува своите колеги како возилокој добро се прилагодува на урбаното живеење со пристоен капацитет за влечење погоден за различни намени. Како резултат на тоа, Escape прави совршено семејно возило за секојдневна употреба и повремени авантури. Можете да влечете чамец, приколка или кампер со ова еко-пријателско возило.

Нагласени моменти

Ако размислувате да го купите Escape, дозволете ни да ги разложиме суштинските детали за капацитетот на влечење на овој SUV. Значи, која е топката за ова возило?

 • Со вртежниот момент од 170 lb-ft @ 4.500 вртежи во минута, можете да добиете доволно капацитет за влечење за приколка од 1.500 до 2.000 фунти на моторот од 1,5 литри.
 • Коњската сила е околу 168 КС @ 6.000 вртежи во минута.

Иако овој SUV можеби нема да се класифицира како возило со перформанси, тој ја завршува работата и е многу економичен.

6> Цена

Основниот модел Escape S чини околу 27.185 американски долари, а сепак треба да додадете уште малку за да го подготвите за влечење. Сепак, овој модел има мотор EcoBoost од 1,5 литри со импресивна ефикасност на горивото што ќе ви даде повеќе пари кога истражувате со вашето семејство.

Toyota RAV4

Toyota е едно од возилата со голема дистрибуција на сите четири страни на светот и има неколку SUV опции. Сепак, RAV4 е совршен SUV со компактна големина со соодветен капацитет на влечење за приколки со различни големини.

Кога ова возило беше дизајнирано и произведено, тие се обидоа да ја стандардизираат моќноста на моторот и

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.