Најдобра жица за чамци 2023 година

Christopher Dean 12-08-2023
Christopher Dean

Содржина

Постојат огромен број опции на пазарот во врска со електричната жица на бродот. Нурнете и пронајдете ја најдобрата електрична жица за чамци за вашите потреби на море.

Што е Boat Wire?

Жицата од морска класа е од витално значење за индустријата за пловење и има многу морски апликации. Тешките услови на море може да го уништат вашиот брод ако не користите жица од морска класа. Жицата за чамци е дизајнирана специјално за да обезбеди максимална заштита на вашиот брод.

Електричната жица на чамецот ги штити каблите на вашата батерија, обезбедува отпорност на корозија и му помага на вашиот брод да издржи топлина, ултравиолетово зрачење и корозија. Згора на тоа, ефикасно ја спречува оксидацијата и абразијата на жицата и заштитува од најтешките морски средини.

Топ 5 Marine Grade Wire 2023

Еве ги нашите најдобри избори за жица за брод што ќе ви помогне да направите здрав избор кога е време да ги замените вашите жици.

1. Европски колор AC кабел, 10/3 американски мерач на жица (3 X 5mm2), рамно - 500 стапки

Жицата Anchor's Marine Grade е нашиот најдобар избор за доверлива жица за чамци во 2022 година. <8 1>

Преглед

Ancor тврди дека нејзината бакарна жица без кислород е меѓу најдобрите морски жица на пазарот. Овој модел на електрична жица надминува неверојатна UL 1426, што е стандард за електрична жица за чамци користен од американскиот совет за чамци и јахти и стандардите на Крајбрежната стража на Соединетите Американски Држави (CFR Наслов 46).

Конзервиранаекстремни услови на море. Поморската жица ги напојува морските бродови додека ги заштитува, но бидете сигурни дека вашите жици се правилно инсталирани!

ЧПП

Како да знам која големина на мерач на жица да користам за моето коло?

Веб-страницата на Blue Sea Systems нуди онлајн апликација Circuit Wizard. Програмата може да се користи за да откриете која големина на мерач на жица треба да ја користите за вашето коло.

Можете релативно брзо да се движите низ апликацијата Circuit Wizard ако ги следите упатствата на веб-локацијата на Blue Sea Systems. Тоа е ефикасен и ефективен метод што треба да помогне.

Апликацијата може да ја најдете и во продавницата за апликации за iOS или Android.

Дали можам да користам автомобилска жица од SAE на мојот брод?

Не препорачуваме да користите автомобилска жица SAE-одделение на вашиот брод. Морската жица има поголема бакарна спроводливост, што ја прави поотпорна на топлина и го намалува лупењето.

Неопходно е да се има предвид дека високата содржина на бакар ја зголемува способноста на вашиот кабел да носи струја. Потребната содржина на бакар во каблите можете да ја добиете само од морски жици. Содржината на бакар е критична во морските жици; најдобро е повеќе бакар.

Каде можам да најдам одличен производител на жица за чамци?

Набројавме многу големи производители на жица за бродови од Ancor, Common Sense Marine Wire, PSEQT, и GS Power. Сите овие производители се способни да ви ги обезбедат соодветните алатки за да најдете жици за брод што ги задоволуваат вашите потреби.

Штотип на жица се користи на брод?

Општо правило е дека жиците што се користат за поврзување на бродот треба да содржат поединечни бакарни нишки. Сепак, од суштинско значење е да се користи жица од морска класа која содржи бакар. Бакарните жици од морска класа се заглавени, па затоа се спротивставуваат на вибрациите на бродот.

Бакарот во домаќинството не е заглавен. Тоа е цврста бакарна жица што не може да работи на чамец на ист начин како што може висококвалитетниот морски бакар.

Каква жица е морска класа?

Морските жици едноставно значат дека жиците поминале низ третман кога се произведувале. Жицата за звучници или кабелот за напојување на морска жица ќе бидат обложени со слој од калај за да се спречи оксидација. Конзервираниот бакар ќе биде отпорен на оксидација, за разлика од стандардниот бакар.

Обичната жица нема да обезбеди ефективни пречки против кола, не може да обезбеди сол водоотпорна корозија или да го заштити вашиот брод од пад на напон, меѓу другото .

Која големина на мерач се користи за морски батериски кабли?

Поморскиот кабел за батерии користи 4 (AWG) кабел за морски батерии.

Завршни мисли

Важноста на висококвалитетното поврзување на бродот не може да се негира. Купувањето врвна жица од морска класа може да ви заштеди многу пари и компликации на долг рок.

Доверливите производители на поморски кабли како што се Ancor, Common Sense, PSEQT и GS Power се трудат да испорачаат врвни поморски кабликои содржат повеќе бакар, се спротивставуваат на топлина, штитат од корозија и го штитат вашиот брод од напорната морска средина.

Овие брендови ја произведоа својата електрична жица за брод имајќи го предвид клиентот, а нивниот успех е во продажбата и задоволни клиенти.

Референци

//zwcables.com/marine-wire/

//www.findthisbest.com/best-boat-wire -terminals

//www.boats.com/how-to/marine-grade-wiring-give-your-boat-the-good-stuff/

//www.pacergroup. net/pacer-news/why-use-marine-cable/.:~:text=Beyond%20being%20tinned%2C%20marine%20cable,pliable%20and%20durable%20PVC%20jacket.

Исто така види: Како да инсталирате контролер за сопирачки за влечење: Водич за чекор по чекор

// circuitwizard.bluesea.com/.

//www.conch-house.com/best-boat-electric-wire/

//newwiremarine.com/how-to/wiring-a -boat/

//www.westmarine.com/marine-wire/

Исто така види: Зошто мојот автомобил се прегрее со нов термостат?

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување , и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

бакарен бродски кабел е изграден со врвна врвна винилна изолација. Премиум винилната изолација на Ancor е оценета на 600 волти, 75 степени Целзиусови влажни и 105 степени сува.

Оваа жица од морска класа ефикасно ќе ја спречи оксидацијата на жиците и е отпорна на ултравиолетово зрачење, прекумерно ниво на топлина, екстремен студ , корозија на солена вода, киселина од батерии, бензин, па дури и досадно истекување на нафта за максимална заштита.

Ancor користи врвен бакарен кабел за брод од тип III, ултрафлексибилна варијанта што на вашата морска жица му дава максимална поддршка и заштита од електролиза за електричните компоненти на вашиот брод и го спречува заморот на вашите поморски кабли. Бакарен кабел за брод од тип III е исто така практично отпорен на замор од жици предизвикан од виткање и вибрации.

Физички спецификации по пакет

 • Висина во инчи: 16,44
 • Ширина во инчи: 11,75
 • должина/длабочина во инчи: 11,75
 • Тежина во унци : 1344,64
 • Мерач на жица: 10/13 AWG
 • Надворешна обвивка: ПВЦ
 • Макс Напон: 600V
 • Температура: 75 влажни, 105 суви, -45 во екстремни услови
 • Боја: кафеава, сина, зелена со жолта лента

2. GS Power's 16 Ga (вистински американски жичен мерач) AWG конзервиран бакар без кислород OFC дуплекс 16/2 двојна проводничка AC морска батерија за брод Wire

Поморска жица за повеќекратна употреба на GS Powerима импресивна издржливост за да го заштити вашиот брод од суровата средина на море.

Преглед

Современата дуплекс рамна морска жица на GS Power е изолирана за да помогне во спречување на корозија од солена вода, сулфурна киселина од батерии, моторно масло, топлина, ултравиолетово зрачење и бензин.

16 AWG е повеќе од само уште една морска жица; мултифункционалните жици за поморска класа може да се користат во радија, осветлување и автомобилски приколки. Оваа жица е совршена за вешт сам кој сака да се занимава со сложени проекти.

Морската жица 16 AWG на GS Power може да се пофали со импресивен двоен проводник со обвивка. GS Power се гордее со тоа што користи само најквалитетна жица за море, која е доволно издржлива за да ги издржи екстремните опкружувања кои се норма кога е на море. Бараната морска жица е многу флексибилна со заглавениот тип III 26/0.0100.

Издржливоста и флексибилноста на оваа морска жица првенствено се должат на бакарното нижење на морските кабли. Дополнително, издржливоста на морската жица може да се припише на нејзината стапка на влажна изолација од 75 степени Целзиусови и 105 степени Целзиусови на суво. Станува уште подобро - 16 AWG може да издржи ледени временски услови како што се -40 степени Целзиусови и сепак да остане флексибилен.

Верјантата од 200 стапки на поморските жици 16 AWG на GS Power нуди најдобра вредност за парите како што ја има 600 волти изолација и го надминувабарањата на Здружението на автомобилски инженери (SAE) и Американскиот совет за јахти и бродови (ABYC), а исто така и на крајбрежната стража на Соединетите држави. Понатаму, оваа варијанта на електрична жица за чамци доби признание и одобрение од Underwriters Laboratories.

Поморските кабли се ултра флексибилни и можат да се спротивстават на корозија, а се дизајнирани специјално за тешки услови. Дополнително, овие морски кабли ќе обезбедат максимална заштита поради нивната големина на мерач, електричен отпор и конзервиран бакарен проводник.

Физички спецификации по пакет

 • Мерач на жица: 16 AWG

 • Надворешна обвивка: ПВЦ

 • Максимален напон: 600V

 • Температура: 75 влажни, 105 суви, -40 екстремни услови

 • Големина и Боја:

  • 50" црвена / 50" црна за 50 стапки
  • 100" црвена / 100" црна за 100 стапки
 • 200" црвено / 200" црно за 200 стапки

3. Ancor 155010 Marine Grade Електричен тркалезен конзервиран кабел за јарбол за чамци, американски жичен мерач 14/15 (5 x 2mm2), круг

Ancor се етаблира како еден од врвните брендови за потребите на вашите жици за чамци, со две високи квалитетни производи на етаблираниот производител на морски кабли кои влегуваат во нашите најдобри 3 избори.

Преглед

Кабелот на јарболот, американскиот жичен мерач 14/15, има слични карактеристики и способности како европскиот код за боја на AncorКабел за наизменична струја, американски жичен мерач 10/3.

Кабелот на јарболот е изолиран со висококвалитетен винил. Винилот на Анкор е еден од најдобрите во светот, оценет на 600 волти и може да издржи екстремно студени временски услови до -40 степени Целзиусови. Бакарната жица без кислород останува флексибилна дури и во такви екстремни услови.

Ancor's Mast Cable ги надминува стандардните барања за отпорност на влажност од 75 степени Целзиусови и 105 степени Целзиусови на суво.

Ancor има отиде над и подалеку за да се осигура дека нивните поморски производи за жици, како што е Кабелот на јарболот, содржат бакарен кабел за брод од тип III. Оваа карактеристика ја зголемува флексибилноста на производот и помага да се заштити кабелот на јарболот од инвазивна корозија и електролиза. Конзервираната бакарна нишка, исто така, го спречува заморот на жицата со виткање и вибрации.

Според стандардите на Ancor, кабелот за јарболот се спротивставува на абразијата, корозијата и бензинот од солена вода. Заштитува и од падови на напон, масло, киселина од батеријата, топлина, алкално и ултравиолетово зрачење.

Клазираниот бакарен кабел за чамци на Ancor ги надминува UL 1426 и стандардот за чамци на крајбрежната стража на САД (CFR Наслов 46).

Физички спецификации по пакет

 • Висина во инчи: 16,25
 • Ширина во инчи: 15,63
 • Должина/Длабочина во инчи: 15,63
 • Тежина во унци: 1357,6
 • Мерач на жица: 14/15 AWG
 • НадворешенШколка: ПВЦ
 • Максимален напон: 600V
 • Температура: 75 влажни, 105 суви, -45 екстремни услови
 • Боја: Бела, Сина, Црна, црвена и зелена

4. Жица за LED светла за морски брод PSEQT, 100 стапки/ 30M 22 American Wire Gauge

PSEQT влегува во рангирањето на нашите најдобри избори за жици за бродови со своите високоинтензивни, врвни квалитетни и мултифункционални поморски кабли.

Преглед

Морската жица PSEQT е мултифункционален производ. Приборот за продолжен кабел на жица за морски чамци овозможува добро функционирање во различни типови пловни објекти како што се рибарски чамци, јахти, едрилици, кајаци, работни чамци, чамци, чамци Jon, чамци, Bowrider, Deck Boats, Cuddy Cabins Boats, Централна конзола Чамци, понтонски чамци, чамци катамаран и многу повеќе.

Морската жица е одлична за внатрешното или надворешното осветлување на бродот и за други апликации во домаќинството. Добро е за осветлување на палубата, светла за учтивост, светла на таванот на бродот, прицврстувачки светла, светла во кабината, светла за чекори, строги светла, осветлување за кајак, светла за јарбол и слично.

PSEQT се гордее со фактот дека овој морски -жица за чамци може да се користи на повеќе од водени садови.

Морската жица PSEQT има силен капацитет за товарење поради нејзиниот продолжен кабел за поврзување 22AWG, што значи дека може да се користи и за осветлување на подвозјето, страничен маркер осветлување, светла на решетка, трепкачи итн. Можете да го користите чамецотжици за вашата приколка, возила за снег, звучници за автомобилски чамци, автомобилски дом, трактори, колички за голф, теренски возила, автобуси и друго.

Физички спецификации

Морската жица на PSEQT има продолжен кабел кој користи конзервиран бакарен проводник кој е без кислород со висока чистота. Ова овозможува стабилна и висока спроводливост низ целата жица, која е долготрајна и има низок отпор.

Продолжниот кабел со врвен квалитет е дизајниран да спречи предвремено стареење и да се спротивстави на вибрациите што се наоѓаат на бродот. Продолжниот кабел, исто така, одржува моќен тековен капацитет на оптоварување при мала потрошувачка на енергија.

Оваа жица од типот на морето е изолирана со поливинил хлорид (ПВЦ), кој е еден од материјалите за обвивка за жица од морска класа. ПВЦ овозможува отпорност на пламен од врвна класа, ја прави жицата издржлива и е отпорна на екстремно високи температури. ПВЦ нуди отпорност на корозија, може да издржи високи и ниски температури и е отпорен на влага, како и водоотпорен.

Морската жица на PSEQT е податлива и може да се пофали со висока флексибилност. Може да се сече, излупи или заварува. Можете лесно да се осигурате дека жиците и каблите на вашиот брод се правилно означени со боја со изложување на голата жица.

Физички спецификации по пакет

 • Тип на жица: 15,63
 • Жичен мерач__: 22 AWG__
 • Спроводник: Класиран бакар без кислород со висока чистота
 • Надворешна обвивка: ПВЦ
 • Црвена жица: +Позитивна
 • Црна жица: - Негативна
 • Температура: -30 до 200 степени
 • Максимален напон: 300V
 • Боја: Црвена, црна

5. 10/13 AWG UL 1426 (Вистинската работа ) Triplex Round Marine Wire

Common Sense Marine го произведе најновиот запис за нашата листа на висококвалитетни морски жици. Не можете да добиете подобар квалитет од електричната жица на вашиот брод од жица направена со клиентот на ум.

Преглед

Триплекс Тркалезна поморска жица доаѓа во 10 и 13 - големини на мерач. Можете да ги купите следниве опции:

 • 100 стапки намотани варијанти
 • 30 стапки намотани
 • 60 стапки намотани
 • 100 стапки намотани
 • 150 стапки калем
 • 500 стапки калем
 • 50 стапки калем

Common Sense Marine Wire се произведува во Соединетите Американски Држави. Тркалезната електрична жица за брод Triplex е наведена во UL 1426, во согласност со BC-5W2, а електричната жица на бродот ги исполнува стандардите на американскиот совет за бродови и јахти, како и спецификациите на Крајбрежната стража на Соединетите Држави за автомобилски бродови.

Тркалезната морска жица Triplex со големина на мерач 10/13 е изолирана со троен проводник и користи фино-верижен конзервиран бакарен проводник од тип III. Навојувањето од конзервиран бакар нуди максимална заштита, ефикасност и сигурност за автомобилски сад. Оваа жица од морска класа е засилена со висок број на конзервирани бакарни прамени - колку повеќе бакар,толку подобро!

Висококвалитетниот конзервиран бакарен проводник овозможува висока спроводливост и може да помогне во обезбедување дополнителна заштита од корозија и ефикасна заштита од пречки против кола. Дополнително, додава отпорност на висока температура и ги штити вашите поморски кабли при прекини.

Common Sense Marine Wire е изолирана со ПВЦ јакна дизајнирана за лесно отстранување. Оваа изолациона јакна против влага и топлина, исто така, обезбедува отпорност на алкали и корозија.

Физички спецификации по пакет

 • Тежина: 17,71 фунти
 • Жичен мерач: 10/13 AWG
 • Спроводник: Конзервиран бакарен проводник
 • Надворешна обвивка: ПВЦ
 • Температура: 105 суви, 75 влажни
 • Максимален напон: 600V
 • Боја: Бела, зелена, црна

Триплекс рамната морска жица е уште една одлична опција со многу слични спецификации. Можете да го најдете овде.

Примена на Marine Grade Wire

Па, зошто ми е потребна висококвалитетна електрична жица за брод? Па, има многу причини.

Главните апликации на морската жица во морето се за подморски комуникации, офшор ветерни електрани, дупчење нафта на брегот, набљудување и истражување на аквакултура, пренос на електрична енергија, фарми за плима енергија, бранова енергија фарми и секојдневна употреба во морски пловни објекти како што се чамци, јахти и бродови.

Жицата за чамци им дава на чамците и на морските бродови алатки потребни за функционирање во

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.