Најдобри возила за влечење за патни приколки 2023 година

Christopher Dean 12-10-2023
Christopher Dean

Дали сте страствен авантурист или љубител на отворено? Ако сте, веројатно сте на пазарот за патничка приколка и најдоброто возило за влечење кое ќе ја заврши работата за влечење на сите ваши работи.

Додека кампувањето и возењето со тркала продолжуваат да растат во популарност, производителите на автомобили постојано се барате нови начини не само да го направите влечењето полесно, туку и попријатно и поудобно.

Затоа, ако барате нова патничка приколка, кампер или влечно возило, прочитајте за да научите за најдобрите за извршување на работата, како и за варијаблите што треба да ги земете предвид пред да ги купите.

Како да знаете кое возило за влечење е за вас

Со така многу опции достапни во возилата за влечење, тоа може да биде превртување за кое најдобро одговара за вас. На крајот на краиштата, треба да го земете предвид брендот, капацитетот за влечење и вашиот буџет; и важно е внимателно да ги прегледате сите пред да купите.

Треба да размислите и каков тип на возило најмногу одговара на вашиот животен стил. Некој што страсно патува со приколка може да бара различен тип на возило од некој што патува само повремено.

Со разбирање на секоја променлива, ќе ја максимизирате вашата инвестиција и ќе се осигурате дека ви овозможува лесно и пријатно влечење искуство на патот, буквално и фигуративно.

Способности што треба да се земат предвид при изборот на најдоброто возило за влечење

Пред да стигнете допри купување, има некои работи што треба да ги земете предвид кога станува збор за избор на возило за влечење. Главно капацитетот за влечење, оценката за носивост и тежината на јазикот.

Капацитет за влечење

Капацитетот за влечење е најголемата тежина што возилото може легално и безбедно да ја влече. Познавањето на максималниот капацитет за влечење на возилото е од суштинско значење за да се обезбеди безбедно возење.

Секое возило што е способно да влече патничка приколка ќе има максимален капацитет на влечење. Ова е за да се осигура дека не влечете премногу. Преоптоварувањето на возилото може да предизвика вашата приколка да се ниша и да го отежне управувањето и сопирањето.

Капацитет на носивост

Додека капацитетот на влечење е максималната тежина што можете да ја влечете безбедно, капацитетот на носивост е максималната тежина што можете безбедно да ја носите . На пример, во SUV, ова ја вклучува целата тежина во багажникот и кабината, а во камионот, ја вклучува целата тежина во креветот и кабината на камионот.

Како возач, вие сте дел од носивоста, не само товарот што го пакувате во вашиот автомобил. Затоа е важно да размислите колку тежина (товар и луѓе) ќе носите во возилото додека ја влечете патничката приколка.

Тежина на јазикот

Тежина на јазикот е силата надолу што јазикот на приколката (предниот дел што се закачува на браникот) ја применува на спојката на возилото за влечење.

Тежината на вашиот јазик треба да биде помеѓу 10% и 15% од вкупнататежината на вашата натоварена приколка. Значи, ако влечете приколка од 2.000 фунти што има товар од 2.000 фунти (што е еднакво на 4.000 фунти), тежината на вашиот јазик треба да биде помеѓу 400-600 фунти.

13 Најдобри возила за влечење патнички приколки

Ако размислувате да набавите приколка за патување, веројатно се прашувате кои возила за влечење се најдобри за влечење. Ја завршивме работата за да ви го донесеме одговорот!

Еве список со нашите врвни предлози за возила кои вршат одлични влечни работи, вклучувајќи теренци и пикап камиони за патни приколки и влечење RV.

<. 6> 1. Ford F-450 Chassis Cab

Капацитет на влечење: 27.500 lbs (кога е соодветно опремено)

Оцена на носивост: 7.850 lbs

Опсег на цени: $43.700 до $94.500

Моќниот мотор, тешкиот 10-брзински автоматски менувач и достапните технологии за помош на возачот го прават F-450 Chassis Cab паметен и способен избор за влечно возило. Кога е соодветно опремен, Ford F-450 може да повлече конвенционална приколка со петто тркало во стилот на кампување. Тоа е силен, сигурен камион кој може да помине далечина!

2. Chevrolet Silverado 1500

Капацитет на влечење: 9.100 lbs до 13.300 lbs (кога е соодветно опремен)

Оцена на носивост: 2.285 lbs

Опсег на цени: нагоре од 34.600 долари

Со неверојатни 13.300 максимален рејтинг за влечење, подобрениот Chevrolet Silverado за 2022 година е одличен избор. Овој тежок пикап нудиперформанси и издржливост од светска класа, додека се одликува со подобрена технологија и покачен надворешен дизајн. Ако имате RV што се наоѓа во опсегот на влечење на Chevrolet Silverado, дефинитивно треба да размислите за ова возило!

3. Ford Expedition

Капацитет на влечење: до 9.300 lbs (со пакетот за влечење за тешка работа)

Оцена на носивост: 1.700 lbs

Опсег на цени: над 51.000 долари

Тежок SUV, Ford Expedition е врвен избор меѓу патниците. Овој моќен SUV може да собере до осум патници, да влече тешка патна приколка и да носи голема носивост. Тоа е одлично возило за влечење кое го спојува капацитетот со луксузот и удобноста.

4. BMW X7

Капацитет на влечење: 7.500 lbs

Оцена на носивост: 1.190 lbs

Опсег на цени : над 74.900 долари

Ако сакате да влечете во кругот на луксузот, BMW X7 (ALPINA XB7) е вистинскиот пат. Влечењето патничка приколка со ова возило е олеснето со неговиот засилен 8-брзински спортски автоматски менувач, адаптивната контрола на патувањето и системот за воздушно потпирање.

5. Ram 3500 Heavy Duty Pickup

Капацитет на влечење: до 37.090 lbs (кога е соодветно опремен)

Оцена на носивост: 6.570 lbs

Опсег на цени: $45.000 до $77.000

Ако барате максимална влечна сила со приколки на петто тркала, не гледајте подалеку од Ram 3500 Heavy Duty Pickup. Овапикап-камионот може да се пофали со карактеристики на кабината со висока технологија, вклучително и дигитален ретровизор со LCD монитор и „Режим за влечење“ за да можете да гледате зад вашата приколка додека крстарите по патот.

6. Ford F-150

Капацитет на влечење: до 14.000 lbs

Оцена на носивост: 3.325 lbs

Опсег на цени: над 31.500 долари

Кога станува збор за врвните капацитети за влечење, Ford F-150 засрамува многу големи производители на камиони. Достапниот паметен конектор за влечење на приколката ве предупредува на екранот за активности за влечење ако на вашата приколка и треба внимание. Исто така, има достапна динамична помош за притискање и подобрена контрола на возилото што реагира на внесувањето на возачот во реално време додека влечете.

За да ги максимизирате можностите за влечење на овој автомобил, земете го во предвид 3,5L EcoBoost V6 моторот.

7. Mercedes-Benz GLE 350

Капацитет на влечење: 7.700 lbs

Оцена на носивост: 1.650 lbs

Ценен опсег: над 55.000 долари

Mercedes-Benz GLE 350 е популарен избор во одделот за луксузни теренци со средна големина. Автомобилот им обезбедува на возачите супериорни перформанси, високотехнолошки удобности и силни спецификации за влечење. Како и BMW X7, тој е одлична алтернатива на камионот за влечење.

8. Ford Explorer

Капацитет на влечење: 5.600 lbs (кога е соодветно опремен)

Оцена на носивост: 1.560 lbs

Опсег на цени: над 35.500 долари

Среден теренец, Ford Explorerе совршено возило за секојдневно возење или викенд патување. Станува збор за 3 реда со седум седишта што е опремен со сите модерни погодности и подобрен погон. Неговиот капацитет за влечење од 5.600 фунти е доволно ефикасен за влечење РВ, патни приколки и чамци.

9. Toyota Highlander

Капацитет на влечење: до 5.000 lbs (кога е соодветно опремено)

Оцена на носивост: 1.600 lbs

Опсег на цени: нагоре од 35.500 долари

Toyota Highlander е средна големина, лесен SUV кој нуди 3 реда седишта и 84 кубни метри товарен простор. Стандардниот V6 мотор од 3,5 литри има максимален рејтинг на влечење од 5.000 фунти со инсталиран опционален пакет за влечење. Има осумстепен автоматски менувач и погон на сите тркала со динамична контрола на вртежниот момент.

10. Land Rover Discovery

Капацитет на влечење: 8.200 lbs

Исто така види: 5 совети за правење резервна копија на приколка за брод

Оцена на носивост: 1.750 lbs

Цена опсег: нагоре од 55.000 долари

Land Rover Discovery е SUV достоен за дневна соба со 3 реда седишта, простор за до 7 луѓе и 74,3 кубни метри товарен простор. Кога е соодветно опремен, тој е еден од најдобрите теренци за влечење, со капацитет на влечење од 8.200 фунти.

Покрај тоа, има и напредна помош за влечење, која ја контролира насоката и на влечното возило и на приколката додека вие рикверц, како и контрола на спуштање по нагорнина за следење на моќта на сопирање додека возите по стрмни ридови.

11. ТојотаTundra

Капацитет на влечење: до 12.000 lbs

Оцена на носивост: 1.940 lbs

Цена опсег: нагоре од 35.950 долари

Целосно редизајнираната Toyota Tundra за 2022 година е помодерна, поефикасна и помоќна - со Toyota што го зголемува капацитетот на влечење до неверојатни 12.000 фунти. Овој пикап со целосна големина може лесно да влече со достапна воздушна суспензија за автоматско израмнување и турбо мотор. Тој нуди огромна вредност со премиум пакетот за влечење.

12. Nissan Armada

Капацитет на влечење: 8.500 lbs

Оцена на носивост: 1.650 lbs

Опсег на цени : над 49.900 долари

Нисан Армада е SUV со целосна големина, способен SUV дизајниран да се справи со широк спектар на носивост со напредни технологии за влечење и груба конструкција на каросеријата на рамката. Карактеристиките како што се интелигентниот монитор за преглед наоколу, достапниот интегриран контролер на сопирачките на приколката и седиштата во третиот ред создаваат возило со силна способност за влечење и влечење.

13. Chevrolet Suburban

Капацитет на влечење: 8.300 lbs

Оценка за носивост: 1.982 lbs - 1.997 lbs (во зависност од нивото на опрема)

Опсег на цени: нагоре од 54.700 долари

Chevrolet Suburban е импресивно возило со висок капацитет на влечење, како и избор помеѓу 2WD или AWD и 3 опции за мотор. Сместува до 9 седишта и има импресивни карактеристики како помош за задржување лента, напредпредупредување за судир и автоматско сопирање во итни случаи.

Заклучок

Имајќи ги предвид сите работи, не секогаш купуваме автомобил само поради неговите способности за влечење. Ние, исто така, сакаме нешто што одговара на нашиот секојдневен животен стил, а сепак нуди корисност и способност по прифатлива цена.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Мисури

Избирањето на вистинското влечно возило може да го направи вашето патување многу поудобно и попријатно. И овие автомобили сигурно ќе ви го дадат токму тоа. Тие не само што се одлични во влечење приколка за патување, туку можат да се справат и со речиси сè друго што ќе им фрлите.

Затоа, ако на крајот купите едно од овие возила, знајте дека следниот пат кога ќе удрите во пат, ќе се чувствувате сигурни влечејќи ја вашата патничка приколка.

Линкови

//www.motortrend.com/features/best-towing-vehicles

//koa.com/blog/towing-vehicles/

//www.autobytel.com/sport-utility-vehicles/car-buying-guides/10-suvs-that-can-tow- 7000-lbs-131809/

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да бидат исто толку корисни до вас колку што е можно.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.