Најдобрите електрични или хибридни автомобили со 7 седишта во 2023 година

Christopher Dean 26-08-2023
Christopher Dean

Во оваа статија ќе разгледаме 10 од најдобрите еколошки возила изградени за поголеми семејства кои се достапни во 2023 година. Ќе се обидеме да го покриеме ширењето на цените за да им дадеме на сите опции за најдобро возило за нивните потребите.

Исто така види: Колку чини подесување автомобил?

Овие нема да бидат по одреден редослед, но сите заслужуваат место во првите десет.

1. Santa Fe Hybrid SUV

Овој SUV започнува од 35.910 долари и може да се пофали со импресивни 36 милји по галон во градско возење и во вистинската опрема до 226 коњски сили. Стандардната верзија има поконзервативна способност од 178 коњски сили. Многу слично на Kia Sorento поради тоа што се произведуваат заедно.

Приклучната опција за овој модел е поефикасна, иако ако не можете да полните дома, вие сте подобри исклучи со стандардниот хибриден модел. Овој модел е поевтин од приклучокот и има исто толку простор.

2. Mercedes-Benz EQS 450+ SUV

Со почетна цена од 104.400 долари, оваа импресивна понуда од Mercedes-Benz има опција да стане седумседишта и нуди импресивни 355 коњски сили. Неговиот електронски опсег е до 305 милји од целосно полнење.

Целосно полнење може да се постигне за 12,5 часа и класичниот луксуз на Mercedes е многу очигледен кај овој модел. Тоа секако не е најевтината опција на пазарот, но како и секогаш плаќате за квалитет во овој случај.

2. Тесла моделY

Tesla Model Y има изненадувачки конзервативна цена во споредба со некои опции кои започнуваат од 62.990 долари. Измамно пространа, можете да соберете 7 во овој модел и да имате уште простор за товар. Овој модел нуди конфигурација со двоен мотор, како и погон на сите тркала.

Максималниот опсег на возење со едно полнење е 330 милји кога ја имате опцијата со седум седишта и вкупната брзина е малку помала од наведените 155 mph.

3. Tesla Model X

Друга понуда од Tesla овој пат на повисокото ниво на некои буџети, Model X започнува од 114.990 долари. Неговите соколски врати даваат носталгичен „Враќање во иднината“ и повторно е измамливо простран одвнатре.

Способен за шест седишта иако е малку краток на капацитет тоа е сепак одлична опција која заслужува да се спомене. Ова има импресивен електричен опсег од 340 милји и може да влече до 5.000 фунти.

4. Volvo XC90 Recharge

Оваа понуда од Volvo доаѓа од околу 63.800 долари за почеток и е хибридна. Неговиот целосен електричен опсег е 18 милји што го прави одличен автомобил за градско возење. Може да очекувате до 55 mpg од бензинскиот мотор, така што ова ќе ви заштеди многу време и пари на пумпите.

Тоа е дефинитивно луксузен модел, па семејствата со помладите деца може да се оддалечат од овој модел поради нередот што понекогаш може да го направат малите.

5. Mitsubishi Outlander PHEV

Почнувајќи одекономични 39.845 долари, plug-in хибридниот Outlander нуди 7 седишта, брзо полнење и ниски емисии. Може да добиете 80% полнење за само 38 минути и може да добиете комбиниран вкупен досег од 420 милји.

Со одлична евиденција за безбедност, Mitsubishi е секогаш добар избор за луѓе со младо и растечко семејство. Имате и 7 различни режими на возење со моделот.

6. Ford Explorer Limited Hybrid

Со почетна цена од 47.070 долари, Ford Explorer нуди 3,3-литарски хибриден мотор како опција. Ова ќе го претвори овој луксузен SUV со 7 седишта во поекономична моќност. Со 318 коњски сили, ова е атмосферска опција.

7. Kia Sorento Hybrid

Со конзервативни $35.900, со Kia Sorento можете да изберете помеѓу plug-in или чиста хибридна верзија. Моделот PHEV може да издржи 35 милји од целокупниот опсег на електрично возење и исто така е еден од најголемите хибриди на пазарот.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Орегон

Тоа е голем луксузен теренец за релативно ниски цена. Опционалните додатоци очигледно чинат повеќе, но можеби вредат со оглед на пониската почетна цена.

8. Toyota Highlander Hybrid

Со почетна цена од нешто помалку од 40.000 долари, ова е конкурентна цена и може да собере повеќе од 7 луѓе доколку ви треба. Конвенционалниот Хајлендер е импресивна машинерија, но ниту овој хибрид не е никаков. Со комбиниран опсег на гас и електрична енергија до 615милји на еден резервоар економијата е јасна.

9. Chrysler Pacifica Hybrid

Со почетна цена од 49.000 долари, Pacifica е хибриден миниван кој има 3,6-литарски бензински мотор, како и два електрични мотори. Најголемата продажна точка на овој модел не е толку неговата палета, туку семејната природа на ентериерот.

Ова е дизајнирано за семејна удобност и може да дојде дури и со изборен вградена правосмукалка за оние неизбежни излевања и трошки со кои ќе треба да се справите.

10. Lexus RX L 450h

Познат по луксузните автомобили Lexus не е далеку од опциите со поповолни цени и сè уште е далеку под своите премиум конкуренти кога станува збор за цената. Почетната цена е околу 52.110 долари за овој седум седишта опремен со 3,5-литарски V6 и два електрични мотори.

Нејзината максимална моќност е околу 308 коњски сили, но сепак може да обезбеди непречено возење. Највисокиот комбиниран опсег за RX L 450h е импресивни 499 милји со батерија и гас кои работат заедно.

Заклучок

Постојат неколку големи хибриди и електрични возила на маркерот за 2023 година, кои се способен да понуди до седум седишта. Во оваа листа најдовме 9 и еден кој може да има шест места, но заслужува почесно споменување. Се надеваме дека ви понудивме опсег на цени за да одговараат на вашиот буџет и ви дадовме храна за размислување во врска со вашиот следен семеен хибрид.

Поврзување до илиУпатете ја оваа страница

Потрошивме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат што е можно покорисни.

Ако сте нашле податоци или информации на оваа страница корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.