Временски појас против серпентин појас

Christopher Dean 27-08-2023
Christopher Dean

Има толку многу компоненти на моторот на автомобилот и има повеќе различни ремени кои вршат различни работи. Меѓу нив се и временскиот ремен и серпентина, кои повремено се мешаат еден со друг.

Во овој пост ќе дознаеме повеќе за двата од овие појаси и ќе ги истражиме разликите помеѓу двата многу важни делови.

Што е временски појас?

Кај клипните мотори или временски ремен, синџир или запчаници се користат за да помогнат во синхронизирањето на ротацијата на коленестото вратило и брегаста осовина. Токму оваа синхронизација обезбедува отворање и затворање на релевантните вентили на моторот во вистинско време заедно со клиповите.

Во случајот на временските ремени, ова е обично заби гумен појас кој се поврзува и со коленестото вратило и со брегаста осовина . Неговата ротација потоа ја синхронизира ротацијата на двете од овие вратила Оваа функција понекогаш се изведува и со синџири за мерење на времето и во вистинските брзини на постарите возила. најмалку скапа опција за извршување на оваа задача, а исто така има тенденција да страда од помала загуба од триење отколку металните запчаници на појасите со синџири. Ова е исто така потивок систем бидејќи не вклучува метал на метален контакт.

Бидејќи е гумен појас, исто така, нема потреба за подмачкување. Овие појаси се истрошија со текот на времето, па затоа се советува да се менуваат во одредени интервали за да се избегне дефект и потенцијално оштетување накако резултат на други делови.

Историја на тајмингот

Првите ремени со заби биле измислени во 1940-тите за употреба во текстилната индустрија. Околу една деценија подоцна, во 1954 година, заби ремен за мерење на времето за прв пат се најде во автомобилската средина. Тркачкиот автомобил Девин-Панхард од 1954 година користеше појас направен од компанијата Гилмер.

Овој автомобил ќе продолжи да го освои Националниот шампионат на американскиот клуб за спортски автомобили во 1956 година. Неколку години подоцна, во 1962 година, Glas 1004 стана првото масовно произведено возило што користеше ремен за мерење на време. Моторот Pontiac OHC Six од 1966 година тогаш ќе стане првиот масовно произведен американски автомобил што користел временски ремен.

Што е серпентин појас?

Исто така познат како погонски ремен, серпентина ременот е единствен континуиран појас кој работи на повеќе различни компоненти во моторот. Алтернаторот, пумпата за вода, компресорот за климатизација, серво воланот и разни други делови на моторот се користат со истиот единечен ремен.

Овој долг појас е обвиткан околу повеќе макари кои кога ќе се врти ременот исто така ќе се вртат . Ова ротационо движење е она што ги напојува специфичните делови на моторот прикачени на овие макари. Точно на своето име, серпентинските појаси се змија околу моторот.

Ремите со серпентина се рамни, но имаат жлебови по должината на нив што им помагаат да ги зафатат макарите што се цврсто завиткан наоколу. Тоа е систем кој ерелативно нов во автомобилска смисла, но го замени покомплициран начин на правење нешта.

Историја на серпентин појаси

До 1974 година поединечните системи во моторот на автомобилот се работеа со помош на индивидуални ремени со појаси. Ова значеше дека климата, алтернаторот, пумпата за вода и воздушната пумпа сите имаа свој појас. Инженерот Џим Венс сфатил дека мора да има подобар начин и во 74 година поднел барање за патент за неговиот изум на серпентина појас.

Ова ќе ја отстрани потребата за комплициран систем на V-појаси и ќе го стави воведувањето на повеќе Моторните единици под само еден ремен.

Венс најпрво го понуди својот изум на Џенерал Моторс и тие одбија, што веројатно беше голема грешка за нив. Во 1978 година, Ford Motor Company имаше проблеми со овогодишниот Ford Mustang. Венс им покажа како серпентин појас може да им помогне и да им заштеди пари.

Форд ќе продолжи да произведува 10.000 Мустангови со овој појас и до 1980 година сите нивни автомобили ќе го користат овој систем. Конечно, во 1982 година Џенерал Моторс конечно се вклучи во акцијата усвојувајќи ги серпентинските појаси во своите мотори.

Каде се наоѓаат ремените?

Иако и двата ремени се поврзани со коленестото вратило, тие се многу различни кога станува збор за нивната локација. Ременот за мерење на времето, на пример, е скриен под капакот за тајмингот што го прави потешко да се дојде до моментот кога треба да се замени.

Брз поглед под хаубатаи брзо ќе го видите серпентинскиот појас како се намотува од надворешната страна на моторот околу разни макари. Ова го прави многу полесно да се види и на крајот да се промени доколку има потреба.

Од што се направени?

И тајмингот и серпентина појасот се гумени компоненти, но тие значително се разликуваат. Ременот за тајминг е цврст гумен дизајн со заби кои наликуваат на запчаник. Гумата што се користи за серпентинскиот појас е пофлексибилна и растеглива.

Бидејќи треба да биде под напнат притисок, појасот од серпентина мора да биде растеглив и последователно помалку подложен на абење од крутиот временски ремен.

2>Што се случува кога овие појаси ќе се скршат?

Природата на овие појаси е дека со текот на времето ќе се носат и ќе почнат да се изневеруваат. На крајот со употреба и двајцата се изложени на ризик од пукање и ако се случи тоа може да има тешки последици. Со дефект на ременот за мерење на времето, моторот ќе застане речиси веднаш, иако серпентинскиот појас не го запира моторот веднаш.

Исто така види: Дали влечењето може да го оштети вашето возило?

Ако некој од ременот се скине, може да има потенцијална штета на други деловите на моторот особено поради ризикот од прегревање.

Колку често треба да се менуваат овие ремени?

Ременот за мерење на времето, доколку се внимава, може да трае 5-7 години или помеѓу 60k -100k милји претходно кршење. Овие проценки не се тешки и брзи, затоа треба да внимавате на индикациите за влошување на овакомпонента.

Појасите од серпентина имаат тенденција да бидат малку поцврсти и може да траат 7 – 9 години или до 90 илјади милји. Ова може да варира во зависност од возилото, затоа консултирајте се со прирачникот на вашиот сопственик за попрецизна проценка. Повторно побарајте какви било индикации дека овој појас можеби се подготвува да се скрши.

Ако можете да ги замените овие ремени пред катастрофално да пропаднат, може да заштедите големи пари во трошоците за поправка.

Заклучок

Постојат сличности помеѓу овие два појаси, но тие во основа вршат различни работи. Временскиот ремен го регулира тајмингот помеѓу клипот и вентилите за да може моторот да работи непречено. Серпентинскиот појас сепак придвижува повеќе функции на моторот со употреба на макари со висок затегнување.

И двете се од витално значење за работата на вашиот мотор и ако се скршат, можеби гледате на потенцијална сериозна штета. На многу начини, нема погрешно погрешно овие појаси еден за друг, бидејќи тие имаат свои многу уникатни својства.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување , и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Висконсин

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.