7 теренци што можат да влечат 7000 фунти

Christopher Dean 14-07-2023
Christopher Dean

Ако често се наоѓате себеси како влечете тешки предмети, можеби е најдобро да размислите да купите автомобил кој може да ви помогне правилно и ефикасно да ја завршите работата.

Трепните возила се вашата најдобра опција. Не само што имаат многу простор за товар и патници, туку имаат и многу висок максимален капацитет на влечење. Препорачуваме да размислите за теренците што влечат 7500 фунти. Колку е поголем капацитетот за влечење, толку подобро!

Секако, се се сведува на вашите специфични потреби за влечење, но ние најдовме некои од најдобрите теренци за влечење за да не морате!

Топ 7 возила за влечење:

Следниве се некои од најдобрите теренци кои влечат 7500 фунти и повеќе, а нивниот максимален капацитет на влечење може да ви помогне да патувате со чамци, млазни скии, RV или што и да посакате. Секој SUV е уникатен и има свои посебни карактеристики.

Сигурни сме дека ќе најдете влечно возило кое е соодветно за вас и одговара на вашите потреби!

1. Ford Expedition

Капацитет на влечење: 9.300 фунти е максималната тежина и 9.200 фунти кога е во погон на четири тркала.

Ford Expedition има една од највисоките рејтингот на кој било SUV модел и највисокиот капацитет на влечење на оваа листа. Можете да се одлучите за опционалниот пакет за тешки приколки, и во основа ќе бидете терминатор на патиштата!

Ford исто така ја нуди Expedition-max, која е продолжена верзија, но капацитетот за влечење не е токму она што го бараметука! Ако сакате оптимален капацитет на влечење, ќе треба да одите на пакетот за тешки приколки.

Пакетот на Ford Expedition вклучува професионална резервна помош за приколка, тежок радијатор, интегрирана приколка- контролер на сопирачките, систем за предупредување за мртва точка со покриеност на приколката и двостепен автоматски погон на четири тркала. Тој е автомобил со елегантен изглед и ги има сите карактеристики што треба да се совпаднат!

2. Lincoln Navigator

Капацитет на влечење: 8.700 фунти

Lincoln Navigator е луксузната верзија на Expedition. И ова лошо момче може да достигне 8.700 фунти и околу 8.300 фунти со погон на четири тркала.

Можете да се одлучите за Navigator L. Инаку, седи на 8.400 фунти. За да ги добиете овие високи оценки, ќе треба да се одлучите за тешкиот ред пакет кога станува збор за овој теренец.

Пакетот доаѓа со професионална помош за резервна копија на приколка, тежок радијатор, приколка контролери за сопирање и нишање и паметно влечење на приколка. Со овој SUV, ќе возите во класа, удобност и стил.

3. Dodge Durango

Капацитет на влечење: 8.700 фунти

Dodge Durango носи сила, моќ и сета забава. Не ви треба масивен теренец за да имате врвен капацитет на влечење. За среќа, Dodge Durango го спакува сето тоа во една моќност на возилото.

Добивате5,7-литарски V-8, 360 коњски сили, а SRT може да се пофали со 6,4-литарски V-8 со 475 КС со R/T. Додека SRT Hellcat добива 710 КС од суперполнат 6,2-литарски V-8 што е доволно за да постигне 60 mph за само 3,5 секунди на патот до максимална брзина од 180 mph.

Нема да добиете овие бројки кога влечете приколка зад вас, но секогаш е добро да знаете за што е способно вашето бебе! Капацитетот на Hellcats е неверојатни 8.700 фунти.

Постои сосема нов пакет за влечење-n-go на располагање за Durango R/T за да му го даде дополнителното засилување. Можете исто така да се спуштите на 3,6-литарски V-6 или 5,7-литарски V-8, но ова ќе ви донесе само 6.200 и 7.400 фунти капацитет за влечење. Овие бројки се фантастични за теренец со средна големина!

4. Infiniti QX80

Капацитет на влечење: 8.500 фунти е максималната оцена

Infiniti QX80 е полуксузна верзија на Nissan Armada (повеќе за таа убавина во малку). Infiniti има 5,6-литарски V-8 за 400 КС и 413 фунти-стапки со капацитет на влечење од 8.500 фунти. Капацитетот на влечење останува ист без оглед на погонската линија.

Овој SUV изгледа корпоративно и елегантно и има моќ да ја заврши работата.

5. Nissan Armada

Капацитет на влечење: 8.500 фунти

Нисан Армада е целосно рестилизирана и доаѓа со стандарден 5,6-литарски V-8 кој може да направи 400 КС и 413 фунти-стапки вртежен момент и приколка од класа IVнакуцване. Работи и со погон на четири и со задни тркала.

Максималниот капацитет на влечење на Armada изнесува неверојатни 8.500 фунти, а погонската линија не прави разлика. Повисоките и пониските нивоа на опременост доаѓаат со сопирачката на приколката, контролорите за нишање и приемникот за кука за влечење. Ова возило изгледа на делот и ја врши работата!

6. GMC Yukon, Yukon XL

Капацитет на влечење: 8.400 фунти

И GMC Yukon и Yukon XL - која е верзијата со екстра должина, се целосно редизајниран. Овој теренец базиран на камиони е голем и изгледа како вкупна единица на патиштата. Овие теренци имаат големи V-8 мотори за да можат да ги исполнат скоро сите ваши барања за влечење.

GMC Yukon со максимален капацитет на влечење има стандарден 5,3-литарски V-8 на двата модели и излегува со 8.400 фунти, што е 8.200 фунти со погон на четири тркала.

Можете да изберете и за Max Trailering Package, а ако одите за Yukon XL, има капацитет за влечење од 8.200 фунти и 8000 фунти со погон на четири тркала.

7. Chevrolet Tahoe, Chevrolet Suburban

Капацитет на влечење: 8.400 фунти

Tahoe и Suburban се браќа и сестри на SUV со целосна големина на Chevrolet. И двата модели добија свеж нов изглед за повеќе опции на моторот и простор. Suburban и Tahoe се прилично слични, освен што нивните спецификации за влечење се релативно различни.

Chevrolet Tahoe,кој бара 5,3-литарски V-8, има капацитет на влечење од 8.400 фунти и 8.200 фунти со погон на четири тркала. Можете исто така да се одлучите за Tahoe 6,2-литарски V-8, кој има капацитет на влечење од 8.300 фунти и 8.100 со погон на четири тркала.

Од друга страна, Suburban има 5,3-литарски V- 8 и капацитет на влечење од 8.300 фунти, 8.100 со погон на четири тркала. Можете исто така да го користите Suburban 6,2-литарскиот V-8, кој има капацитет на влечење од 8.200 фунти, што е 7.900 фунти со погон на четири тркала.

Ќе треба да го добиете Max Trailering Package за да го постигнете овие бројки. Овој Chevy е одлично возење!

Поволностите за поседување SUV

SUV се многу барани. Тие често го имаат истиот максимален капацитет на влечење како вашиот општ пикап, но ја имаат дополнителната придобивка од поголем внатрешен простор - и ова станува од суштинско значење бидејќи се повеќе и повеќе луѓе претпочитаат патување со автомобил овие денови.

SUV-и базирани на камиони доаѓаат со неколку поволности, и навистина е инвестиција што ќе го промени животот!

Подобра километража со гас

SUV-ите добиваат подобра километража со плин отколку пикапите, километражата е не е неверојатно, но несомнено е надградба. Ова е главно затоа што теренците се поаеродинамични и полесни, така што нема да треба толку често да го пумпате автомобилот со сок.

Подобрата километража е одличен бонус ако го користите вашиот теренец за редовно патување . Не само што ќе заштедите пари, туку и ќе заштедитеизгледа проклето добро кога го правиш тоа!

Превоз на повеќе луѓе

Една од најдобрите работи кај теренците е тоа што имаат многу внатрешен простор, како и одличен капацитет за влечење . Теренците се супер удобни и се најдобриот избор ако сакате да одите на долги семејни патувања и кога треба да трупате околу многу големи предмети.

Не само што се исклучително удобни, туку имаат и максимален капацитет да направи си го животот толку многу полесен! Значи, ако ви треба возило што може да транспортира тешки предмети и да го собере целото семејство, тогаш вашиот лов за совршен теренец треба да започне веднаш!

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Западна Вирџинија

Погодно за секојдневен возач

Најдоброто нешто кај SUV е тоа што никогаш нема да ве разочара. И да бидеме реални, пикапот не е баш најдобриот дневен возач, но дали знаете што е? Ѕвер од SUV, се разбира!

Исто така види: 6.7 Капацитет на масло од Каминс (колку масло е потребно?)

SUV е забава напред, а бизнис назад. Тоа е фантастично за вашето секојдневно патување во текот на неделата и одлично за сите ваши потреби за влечење за време на вашите викенд авантури. Теренците имаат многу да понудат, од удобност до удобност. Во основа е најдоброто од двата света!

ЧПП

Можете ли да го зголемите капацитетот на влечење?

Најдобар и најлесен начин да се зголеми капацитетот за влечење на вашиот автомобил е да се придвижите во повисока класа во кука. Сепак, ова ќе функционира само ако вашето возило може да ја влече вистинската тежина што може да ја носи вашата избрана кука.Можете исто така да го надградите до пакет за влечење приколка.

Кои Toyota се добри за влечење?

Toyota Land Cruiser има висок капацитет на влечење и може да влече 8.100 фунти. Highlander и Sequoia се исто така одлични Тојоти кои можете да ги користите за влечење.

Кои SUV возила можат да влечат над 8000 фунти?

Cadillac Escalade може да влече 8300 фунти, а Land Rover Defender може да влече околу 8.200 фунти.

Завршни мисли

SUV е врвен сон. Имате брзина, класа, стил и моќ. Што повеќе би можеле да посакате? Постојат неколку неверојатни теренци на пазарот, сите со нивниот уникатен изглед и спецификации.

Сигурно ќе најдете таков што одговара на вашиот животен стил и одговара на сите ваши потреби. Движењето наоколу, одењето на одмор и живеењето животот никогаш не било полесно. Ако баравте SUV со голем капацитет на влечење, тогаш ве покриваме - вашите жешки нови тркала ве чекаат!

LINKS:

//www. motortrend.com/features/suvs-crossovers-tow-7500-pounds/amp/

//amanandhisgear.com/suvs-that-can-tow-7500-pounds

Поврзување до или Референцирај ја оваа страница

Потрошивме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако сте нашле податоци или информации на оваа страница корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање илиповикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.