Електрични автомобили што можат да влечат

Christopher Dean 14-07-2023
Christopher Dean

Содржина

Без разлика дали сакате да влечете приколка за приколка или брод, моментално на пазарот има многу опции за електрични возила кои вреди да се истражат. Во овој водич, ќе прашаме дали електричните автомобили се добри за влечење и кои се најдобри во зависност од тоа што се обидувате да се движите.

Ќе ги разгледаме различните опции во зависност од максималниот капацитет на влечење што го бараш. Исто така, постојат некои предизвици за влечење на електрични возила кои вреди да се споменат пред да инвестирате во еден од овие автомобили.

Влечење со електрични возила - Основи

Различни системи во ЕВ го контролира начинот на работа. Тоа се електрични возила со батерии, инаку познати како мотори BEV, хибридни електрични возила со приклучок ( PHEV ) и хибридни електрични возила ( HEV ).

Со многу на EV автомобили достапни на пазарот, ќе ви биде разгалено да изберете што да изберете. Еден од првите електрични автомобили бил изграден од пронаоѓачот Роберт Андерсон, кој во 1839 година го оживеал ЕВ. Се разбира, тоа не беше сосема исто како модерните верзии што ги имаме сега, но тие првични чекори беа составен дел за растот на оваа индустрија.

Со текот на годините, познатите брендови како Порше го воведоа во 1900 година првиот хибриден електричен автомобил. Honda го разви првиот масовно произведен хибрид продаден во Америка во 1999 година, а целосно електричниот автомобил на Nissan го реализираше со Leaf од 2010 година. Од тогаш,лидер во возилата за влечење ЕВ ако е успешно завршен.

Предизвиците на влечењето на електрични возила

Кои се некои од општите предизвици со електричните камиони и автомобили, влечејќи го ова тип на опција за гориво? Колку е поголема тежината, толку повеќе електричниот мотор ќе треба да работи понапорно за да го напојува самиот автомобил и сето она што го влече зад себе.

Имајќи го тоа на ум, од суштинско значење е да се знае какви предизвици може да се појават со влечењето на електричното возило и дали ова треба да влијае на вашата одлука за купување на мотор со електрифициран мотор.

Исто така види: Дали ви требаат шипки за нишање за мал кампер?

Моќта се троши многу побрзо

Кога носите значителна тежина на задната страна на автомобилот, секоја километража на гориво што сте ја имале во просек за ова возило ќе се намали за околу половина. Истото ќе биде случај и со електричните возила, без разлика дали тоа е со мотор на гас или дизел.

За да се осигура дека EV е исплатлива опција за полнење, колку е поголема батеријата, толку подобро. Исто така, помага ако вашата точка за полнење е брзо полнење за да се вратите на патот што е можно побрзо.

Сепак, дури и на најбрзите полначи што ќе ги најдете на јавните бензински пумпи ќе им треба повеќе време за полнење гориво отколку традиционалните опции за дизел и бензин.

Ефикасноста на горивото излегува низ прозорецот

Ако сте некој што купил или сака да купи EV поради неговото гориво- ефикасноста и еколошките придобивки, можеби сте нанедостаток при влечење.

Поради количината на гориво потребно за да се обезбеди ефективно влечење за овие возила, ќе потрошите повеќе пари и ќе придонесете повеќе јаглерод во животната средина, особено со хибридните мотори.

Постојат многу фактори кои придонесуваат за намалување на перформансите на горивото

Со секое сценарио за влечење, постојат голем број фактори кои можат да влијаат на перформансите на горивото и брзо да ја испразнат батеријата. Еве неколку размислувања што треба да ги земете кога станува збор за електрични камиони или автомобили што сакате да ги купите:

Временските услови

Електричното возило ќе работи добро на околу 70 степени во просек. Меѓутоа, ако времето е потопло или поладно, веројатно ќе забележите значителен пад во перформансите бидејќи возилото работи понапорно за да се бори со околината околу него.

Ова може да биде нешто што треба да го земете предвид ако живеете во област тоа е значително постудено или потопло во повеќето периоди од годината.

Тежината на приколката

Приколката што е натоварена до работ ќе се потпира на поголема моќност од електричниот мотор. Имајќи го тоа на ум, најдобро е да одите полесни каде што е можно или да инвестирате во автомобил што може да носи потежок товар. Подобро е да се биде на долниот дел од тој капацитет отколку на повисокиот крај.

Корисна носивост на патници

Бројот на патници и дополнителното оптоварување што го додавате на автомобилот самата можесе преведе на поголема тежина во целина. Друг придонес за моторот е да мора да работи понапорно, што поради тоа предизвикува поголемо трошење на батерискиот пакет.

Аксесоари за автомобил и технички карактеристики

Иако има некои одлични автомобили таму кои обезбедуваат мноштво додатоци и технички карактеристики. Сепак, користењето работи како климатизацијата, греењето и разните технолошки апликации на контролната табла придонесуваат за полнење на батеријата.

Површини и терени

Важно е да се знае дека одредени површини и терен со кој се движи автомобилот може да придонесат за празнење на батеријата. Не само тоа, туку ако се искачувате многу ридови или планини надвор од патот, тоа може да го натера моторот да работи многу потешко.

Повеќе сегашни и идни ЕВ што можат да влечат

Што носи иднината кога станува збор за повеќе сегашни и идни електрични возила? И покрај предизвиците што доаѓаат со влечењето на ЕВ, многу електрични камиони и возила за влечење се подобруваат за да се задоволат поголеми товари и подобри перформанси за опсегот на возење.

Неколку примери за нив се:

  • Chevrolet Silverado EV (2024) - Се очекува да биде лансиран во 2024 година, Chevrolet Silverado треба да биде еден од најголемите во носењето товари за влечење. Со рејтинг на влечење од 20.000 фунти, тоа е значително поголема опција во споредба со постојните во списокот погоре.
  • Ford F-150 Lightning (2022) - Лансиран оваа година, Ford-F150Молња нуди до 320 милји, значителна сума пред да се земе предвид капацитетот на влечење од кој нуди до 10.000 фунти. Додадете до 2.000 носивост и ќе добиете тежок електричен камион.
  • Rivian R1T (2022) - Уште еден електричен погон што ќе го украси своето присуство кај нас оваа година е Rivian R1T. Нудејќи до 11.000 фунти за својот рејтинг за влечење, тој е електричен камион на кој ќе можете да се потпрете и за перформанси и за носење товар, особено за возење надвор од патот.

Автомобилот Светот оди електричен - Качете се на бродот!

Треба да се каже дека за да се прилагодиме на иднината и здравјето на нашата драга планета, а автомобилската индустрија се движи напред во електрично-центрична насока . Сепак, можеби е крајно време да размислите за електричен камион за вашето следно купување возило.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како изворот. Ја цениме вашата поддршка!

секој друг производител на автомобили произведува електрични мотори.

MPGe, влечење и засилувач; Километражата на горивото

За да се префрлите на електрични мотори за прв пат, од суштинско значење е да се разберат некои од терминологиите дискутирани во врска со овие типови возила.

На пример, што е MPGe? Овој рејтинг го претставува бројот на милји што возилото ќе може да ги помине користејќи количина на гориво што има иста енергија како еден галон бензин. Ова се потврдени бројки за километражата на гориво обезбедени од EPA ( Агенција за заштита на животната средина ). Ќе ви помогне како купувач на ЕВ да ја споредите економичноста на горивото на возилата што користат различни горива надвор од мерењето на галони.

Ова е важно да го знаете кога наоѓате електричен автомобил со капацитет за влечење бидејќи сакате да го осигурате тоа сè уште работи ефикасно кога имате нешто закачено на задниот дел од него.

Најдобри електрични влечни автомобили/камиони за различни буџети

За да го добиете вистинското влечење на ЕВ опција за вас, мора да се одлучите за најдобрите што одговараат на вашиот буџет. Не секој ќе има стотици долари за трошење на лизинг, ниту пак ќе може да си дозволи целосно да купи автомобил.

Во овој дел, ќе добиете различни опции за влечење електрични автомобили кои имаат е високо оценет поради тоа што е најдобар во споредба со сите други електрични камиони и автомобили на пазарот.

Ќе најдете и изборкои се разликуваат по цена за да одговараат на секој буџет. Без разлика дали барате електричен пикап или нешто повеќе стилски во форма на елегантен имот или салон, сето тоа ќе го најдете подолу.

Капацитет на влечење до 1.500 фунти

Со капацитет на влечење до 1.500 фунти, опциите за влечење на EV подолу ќе бидат најсоодветни за мали товарни приколки, кампери со капки солзи и лесни надувувања. Ајде да погледнеме во некои од опциите и нивните способности за влечење.

__Hyundai Ioniq 5 BEV

За оние кои бараат пониски, поосновни способности за влечење, некои одлични опции го вклучуваат Hyundai Ioniq 5 BEV . Ова всушност нуди капацитет за влечење од 1.650 фунти, но е добро место за оние кои бараат нешто во категоријата 1.500 фунти.

Долгата и стабилна шасија ја прави одлична за овој тип на товар и не е занемарена во или нејзиниот изглед и перформанси. Како автомобил, тој е погоден за семејства, нудејќи одлична големина за одгледување потомци.

Како еден од најдобрите за енергетски ефикасни ЕВ, комбинираниот резултат MPGe е 256 милји во неговиот AWD уред и 303 милји во неговата RWD модел. Полнењето е исто така брзо, со нивото на батеријата од 10% до 80% за само 18 минути на полнач од 350 kW.

__Приклучок Ford Escape PHEV

Почнувајќи од нешто повеќе од 35.000 долари, чини прифатлива опција со среден опсег за оние кои влечат EV за прилично мали товари. Ford Escape PHEV има aразумен досег на EV од околу 37 милји.

Не само што е одличен за влечење, туку е и едно од најдобрите електрични возила што нуди многу простор за складирање со своите седишта со преклопување 60/40. Кога се движите по патиштата, безбедносните спецификации на Ford, како што е неговата контрола на кривината, се одлични за помагање внимателно да се приближувате до свиоците - неопходни за транспортирање на тежок товар зад вас.

Неговиот приклучен хибриден 2.5L iVCT Atkinson-Cycle I-4 моторот нуди целосно наполнета батерија помеѓу 10-11 часа. Идеална опција за оние кои ги полнат своите автомобили дома преку ноќ.

__Nissan Ariya BEV

Лансиран минатата година во 2021 година, Nissan Ariya BEV е подобрен модел од оригиналниот Nissan Leaf што поттикна бранот на други електрични возила што ги имаме сега на пазарот.

Овој понов модел има поголема моќност, подобар капацитет на батеријата и управување со батеријата. Нуди опсег од 210 милји до 285 милји. Нудејќи EV Towing од 1.635 фунти, удобно се наоѓа во пониската категорија на способност за влечење.

Nissan Ariya нуди технологија e-4orce која обезбедува единствен погон на сите тркала. Има совршена рамнотежа и контрола за сите временски услови, што го прави одличен за оние кои сметаат дека безбедноста е една од нивните грижи број еден во возилото.

Капацитет на влечење до 2.000 lbs

Преземајќи чекор напред во капацитетот за влечење, има неколку електрични автомобили што вреди да се споменат. Овие се грижат затешки товари како чамци и кампери со RV или товарни приколки. Ајде да ги погледнеме опциите достапни за оние со капацитет на влечење од околу 2.000 фунти.

__Lexus NX 450h+ PHEV

Нудејќи 2.000 lbs товар на влечење, Lexus NX450h+ е автомобил што обично се користи како луксузно возило наместо да биде познато по влечење. Сепак, и покрај неговите компактни SUV карактеристики, тој нуди 37 милји EPA и нуди одличен максимален капацитет на влечење со кој просечниот човек би бил задоволен.

Како еден од новите plug-in хибриди на Lexus, четирите Цилиндричен 2,5-литарски хибриден мотор доаѓа со литиум-јонска батерија што се полни со батерија од 181,1 kWh. Со неговиот хибриден мотор, ја имате хибридната моќност за самополнење што се активира откако батеријата ќе се потроши.

Постојат голем број опции за моторот од кои можете да изберете и со почетна цена од околу 41.000 долари, тоа е полуксузна, но подеднакво моќна опција кога го барате вашиот прв електричен автомобил.

__Polestar 2 BEV

Polestar е понова автомобилска марка која се појави на пазарот за многу сопственици на автомобили, но тие не се целосно одвоени од пазарот. Всушност, тие се дел од производителите на Volvo. Брендот Polestar расте во популарност поради своите електрифицирани карактеристики и за обезбедување на разумен капацитет за влечење на ЕВ од 2.000 фунти.

Со AWD и опсег на EPA од 249 милји, може да обезбеди опсег на влечење од 125 милји, обезбедување на адобро растојание ако транспортирате товар или приколки до некаде блиску или на одредено растојание.

Нуди и батерија со брзо полнење од 150 kW што значи дека ќе добиете полнење од 10%-80% за само 32 минути. Ќе ја наполните батеријата целосно за полнење дома за околу дванаесет часа.

__Volvo S60__ &__V60 Recharge

Се разбира, не можевме само да го споменеме Polestar 2 без да го споменеме нешто од гамата на Volvo. PHEV не се ништо ново за овој бренд; тие ги продаваат многу години, а најновите од нивните PHEV даваат практичност како опција за електрично влечење.

И покрај нивните тела во салон/имотен стил, изгледот може да измами. Нудејќи капацитет за влечење од 2.000 фунти, ќе добиете доволно сила за влечење за да придвижите која било лесна приколка или кампер за вашиот следен одмор.

Седанот S60 и вагонот V60 обезбедуваат опсег на EV EPA од 41 милји, што го прави одличен избор за кратки патувања кога ви треба електрично возило за влечење.

Волво S60 е поприфатлива опција за поединци кои се свесни за буџетот, со тоа што V60 е околу 20 илјади долари повеќе.

Капацитет на влечење до 3.000 lbs

За да влечете до 3.000 lbs, барате батерии што можат да обезбедат батерија со голем домет за да го задоволат товарот што возилото го носи зад себе. За опции до 3.000 фунти, поголема приколка за кампување и поширок опсег на чамци може да се влечат со автомобилотопциите подолу.

__Kia EV6 BEV

Kia EV6 е BEV мотор кој работи слично како Hyundai Ioniq 5 споменат во капацитетот за влечење од 1.500. Со EV6, тој обезбедува чекор напред со побрза стапка на полнење од 233 kW, што е потребно при носење на двојно оптоварување за влечење.

Како и AWD достапни според неговите GT Spec. и 577 КС, тоа е целосно електричен кросовер кој нуди до 300 милји. Добар избор за оние на кои им треба силна батерија за оние кои вршат редовно влечење.

__VW ID.4 BEV

ID.4 е првиот од EV моторите создаден од VW и погоден САД. Дизајниран како електрично возило, нуди AWD pro опција што може да влече и ќе биде достапна околу средината на 2022 година.

Со опсегот на EPA од околу 249 милји, тоа е просечна до висока опција за оние на кои им треба добар рејтинг за влечење што не ја загрозува километражата премногу.

Капацитетот на влечење за оваа е околу 2.700 фунти, така што е потребна голема количина за транспорт на приколки со половина од опсегот што се нуди нормално.

__Toyota RAV4 Prime PHEV

RAV4 Prime нуди plug-in хибрид со бензински мотор од 2,5 литри. Со моќност од 302 КС, тоа е возило што прави доволно за да обезбеди брзина и опсег, а исто така може да влече и до 2.500 фунти.

И покрај големиот рејтинг на влечење, тоа обезбедува одлична вредност за парите, достапно за само над 40.000 долари почнувајќи. Со федерални даночни кредити до 7.500 американски доларидостапно, ќе се мачите да најдете подобро возило кое нуди толку големи придобивки кога купувате.

Исто така види: 5 начини за влечење автомобил

Капацитет на влечење за 4.000 фунти и повеќе

Ако барате за електричен автомобил со најголем капацитет на влечење, ова е категоријата на која вреди да се посвети најмногу внимание. Бидејќи има многу повеќе во опсегот на влечење од 4.000 фунти и повеќе, постојат неколку различни опции кои покриваат 4.000 фунти, но одат до 14.500 фунти!

__Fisker Ocean BEV

Стилскиот Fisker Ocean е компактен SUV дизајниран од истата личност која дизајнирала иконски автомобили како што е Aston Martin DB9. Веројатно зошто го добило своето име, Хенрик Фискер е мозокот зад ова целосно електрично возило насочено кон возачот.

Достапно за резервирање за нешто повеќе од 37.000 долари, Fisker Ocean обезбедува паметна влечна сила и има одржливи материјали. Нудејќи капацитет за влечење до 4.001 фунти во зависност од моделот за кој ќе се одлучите, тоа е одлична опција за оние кои имаат потреба од врвен автомобил со големи можности за влечење.

__Tesla Model X

Секој кој не живеел под карпа во изминатите неколку години, ќе го препознае брендот Tesla, кој стана еден од лидерите во обезбедувањето на луксузни електрични возила кои испорачуваат големи капацитети за влечење како Tesla Model X.

Футуристичкиот дизајн на Tesla Model X, кои вклучуваат задни врати кои се креваат како суперавтомобил, го прави привлеченможност за секој по автомобил кој изгледа на делот и работи исклучително добро. Со капацитет за влечење до 5.000 фунти, овој голем автомобил со седум седишта е совршен за големи семејства и обезбедува опсег на EPA до 371 милји или 186 милји влечење.

__Range Rover (5-та генерација) PHEV

Range Rover е уште една икона и реномирана марка за големи SUV возила. Како електричен влечење, Range Rover (5-та генерација) нуди стил, перформанси и големи можности за влечење од 5.511 фунти.

Како понова генерација, може да обезбеди досег на EV со оцена EPA од 48 милји.

__Chevrolet Silverado EV BEV

Со капацитет на влечење до 10.000 фунти, тоа е сигурно возило чудовиште кога станува збор за електричните камиони.

Слично на GMC Hummer EV , тој е еден од помалите електрични камиони, но сепак е добар. Нудејќи домет од 400 милји, влечењето од 200 милји го прави овој одличен конкурент меѓу другите електрични мотори на пазарот.

__Tesla Cybertruck BEV

Друг модел на Tesla е типот на дизајнот дека би очекувале да биде нешто што ќе се појави во Back To The Future. Многу киборг дизајн кој се смета за доста контроверзен во својот статус на EV. Способностите за влечење се таму каде што изгледа интригантно, нудејќи неверојатни 14.500 фунти.

Со опсегот што се предвидува да биде до 500+ милји, тоа е значителен опсег на влечење од 250 милји. Може да стане

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.