TLC Значење за автомобили

Christopher Dean 24-07-2023
Christopher Dean

Техничката терминологија во врска со автомобилите и другите моторни возила често може да биде збунувачка, особено кога ќе слушнете фрлени кратенки. Една од таквите кратенки е онаа што може да ја прочитате во продажен оглас за половни автомобил „TLC“.

Што значи TLC кога станува збор за автомобили? Во овој пост ќе погледнеме што е TLC кога станува збор за возилата. Ви ветувам дека не е некој смешен комплициран термин како што е техноидниот долен карбуратор, верувајте ми и читајте.

Што значи TLC кај автомобилите?

Добро, па ајде да го отстраниме мистицизмот без дополнително одложување. Кога станува збор за автомобили, TLC го има истото значење како и за нас, едноставна нежна грижа со љубов . Воопшто не е ништо техничко и ве молам не се срамете, бидејќи со сите технички термини во автомобилските возила можеше да биде нешто покомплексно.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Колорадо

Па, кога ќе видите TLC споменат во оглас за продажба на автомобили, веројатно треба да го прочитате тоа бидејќи возилото видело подобри денови и некои работи треба да се поправат. Искрено, не сме сите, па немојте да бидете премногу напорни за автомобилот, тој сепак може да биде скапоцен камен.

Како да го покажете вашиот автомобил малку TLC

Па сега знаеме што значи TLC кога се работи за автомобили. Можеби треба да погледнеме неколку начини на кои можеме да се обидеме и да го направиме токму тоа. Покажувањето малку нежна грижа со љубов кон автомобилот не само што може да помогне да се подобри, туку и да спречи дополнително да се влошува.

Изреката сугерира дека ако погледнетепо вашиот автомобил ќе се грижи за вас и ова е многу точна изјава. Така, додека се движиме низ оваа објава, ќе разговараме за тоа како да им покажеме љубов на нашите автомобили и да се обидеме да ги одржуваме да работат онолку долго колку што можеме.

Купување автомобил на кој му треба „TLC“

Можеби сте дошле во потрага по одговорот на ова прашање врз основа на оглас за продажба на автомобили, па откако го дознавте одговорот, можеби ќе го погодите второто купување. Очигледно, ако барате возило без проблеми и кое нема да има многу проблеми, тогаш преминете на друг автомобил.

Ако сепак имате некоја механичка вештина или сакате да научите неколку работи, тогаш можеби таму може да вреди во тој автомобил за тебе. Понекогаш гледаме автомобил што едноставно го сакаме и не знаеме зошто, но купувањето на оној на кој му треба TLC може да биде парична јама освен ако всушност не барате предизвик.

Купувајте ваков автомобил само ако сте заинтересирани да вложите некоја работа за да го достигнете нивото на кое ви треба.

Давање автомобил TLC

Започнување

Најдоброто место за почеток кога му давате TLC на автомобилот е да дознаете што повеќе за моделот. Какви системи користи? Колку е лесно да се добијат нови делови? Дали некој локален механичар е специјализиран за ваков тип на возила? Итн.

Откако ќе утврдите дека ќе можете да го одржувате автомобилот да работи доколку се појават проблеми, можете да почнете да гледате на одржувањебарања.

Маслото станува валкано

Маслото е животна крв на автомобилот без него моторот ќе го зграпчи и автомобилот може да стане целосно бескорисен. За разлика од нас, кои имаме органи кои ја чистат нашата крв автомобилите сè уште ја немаме оваа способност со нивното масло.

Со текот на времето маслото се валка и по околу 3 месеци или 3.000 милји при возење, најверојатно ќе треба да го исцедите старото масло и да го замените со чисто масло. Ова ќе обезбеди вашиот мотор да остане подмачкан и да работи што е можно понепречено.

И на автомобилите им требаат прегледи

Памудро е да се прави општа проверка кај нашиот лекар одново и одново. Всушност, тоа е важна компонента на нашиот личен TLC. Ова важи и за нашите автомобили кои се подложени на голем механички стрес од нашата секојдневна употреба.

Погрижете се да го резервирате вашиот автомобил за редовни термини за сервис, така што професионалецот може да внимава на сите претстојни проблеми кои може да се појави. Секој дел од моторот што можете да го замените пред да се скрши може да ве спаси од решавање на неколку други проблеми.

Одржете го автомобилот чист

Пералната за автомобили не е само сјаен автомобил со чист изглед што ги врти главите всушност може да помогне да се зголеми животниот век на вашето возило. На вашиот автомобил може да се насоберат корозивни материи што може да предизвикаат проблеми со 'рѓата што со текот на времето може да предизвика сериозна штета.

Направете навика да го одржувате автомобилот чист и внатре и надвор/ Можеби ќе потрошите многувреме во тоа возило. Станува збор и за вашата удобност и гордост.

Возете го вашиот автомобил разумно

Дефинитивно забележав корелација помеѓу автомобилите што се возат несовесно и со големи брзини и оние кои искрено се визија за вдлабнатини и надворешни оштетувања. Не е само надворешноста на автомобилот што страда од напорно возење.

Постои причина што тркачките автомобили имаат ограничен век на траење пред да мора да се заменат делови. Тоа е затоа што возењето на автомобили при висок притисок и температури може брзо да ги истроши деловите на моторот. Не велам да возите како баба на пат кон црквата, но развијте рамномерен стил на возење и не го истребувајте животот на вашиот мотор.

Заклучок

Ако сакате да го задржите вашиот скапоцен транспорт на сите четири тркала и тркалање по автопатите и по пат, треба одвреме-навреме да му покажете малку TLC. Сите ние би можеле да користиме малку нежна грижа со љубов, а исто така и нашите автомобили.

Како предупредување за купувачите на половни автомобили, терминот TLC во продажниот список во суштина значи дека возилото може да работи, но е во груба форма и веројатно треба работа. Ловците на зделки треба да бидат свесни дека ова веројатно значи дека откако ќе го купите автомобилот, ќе имате дополнителни трошоци за да работи правилно.

Поврзување или упатување на оваа страница

Трошиме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат корисни какоможно.

Доколку податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Исто така види: Поправете го дефектот на системот за стартување Ford F150

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.