Што значи SAE на шишињата со моторно масло?

Christopher Dean 16-07-2023
Christopher Dean

Во моторното масло има многу повеќе отколку што едноставно сите се исти. Еден аспект кој е важен се иницијалите SAE кои најверојатно ќе ги видите на шишињата. Во оваа статија ќе погледнеме што значи SAE и зошто е важен фактор за да го разберете.

Исто така види: Дали вратоврската шипка е исто како контролната рака?

Што значи SAE во маслото?

Следејќи ги иницијалите SAE вие ќе забележи одредени знаци кои се важни, но до тие ќе дојдеме малку подоцна во статијата бидејќи прво сакаме да разјасниме што значи самото SAE. Иницијалите SAE на шишето моторно масло значат „Друштво на автомобилски инженери“.

Зошто е ова на шишето моторно масло? Прво, да добиеме малку позадина за SAE. Ова е група основана од самиот Хенри Форд и Ендрју Рикер уште во 1905 година. Првично беше наменета да биде организација на автомобилски инженери кои работат низ САД. Сепак, не помина долго време додека не се зголеми.

До 1916 година SAE исто така додаде тракторски и аеронаутички инженери во групата и останува ист и денес. За време на првата светска војна групата почна да станува образовна група која почна да поставува универзални индустриски стандарди.

SAE значи дека информациите што следат по иницијалите имаат вредност за која одлучува организацијата. Ова овозможува стандардите да бидат исти низ целата земја за да нема забуни.

Во случај на моторни маслаSAE и поврзаните цифри се однесуваат на вискозноста на моторното масло содржано во шишето. Ова значи дека шишето купено на западниот брег ќе има ист вискозитет како и шишето донесено на источниот брег.

САЕ тогаш е одговорен за одржување на стандардите за над 1600 практики поврзани со автомобилската индустрија на национално ниво. Тие немаат овластувања за спроведување на законот, но нивните стандарди се наведени во голем број автомобилски практики што ја одржува работата конзистентна.

Што значи вискозноста на маслото?

Значи, за вториот аспект на SAE на вашето шише со моторно масло. Самиот SAE само означува дека организацијата се согласила дека маслото содржано во исполнува некои специфични стандарди. Во случај на моторно масло, тоа е вискозноста.

Вискозноста во овој пример покажува колку време му е потребно на маслото да тече низ одреден сад на одредени температури. На повеќе вискозно масло ќе му треба подолго време да тече низ контејнер бидејќи е погусто. Маслото со низок вискозитет ќе се движи побрзо бидејќи е потенко.

Луките што го следат SAE се тип на код кој ви кажува колкава е вискозноста на маслото. Вообичаено, ова вклучува два броја разделени со W. Овде наидовме на заблуда. Многумина веруваат дека W означува Тежина. Ова не е точно бидејќи всушност значи зима.

Имате број пред зимата (W) кој алудира на тоа како тече маслото во0 степени Фаренхајтови. Колку е помал бројот, толку е помала веројатноста маслото да замрзне на ладно време. Така, како пример 0W или 5W би биле добри масла за постојано ладна клима.

Исто така види: Колку чини подесување автомобил?

Следејќи го W ќе видите уште две нумерички цифри. Тие се однесуваат на вискозноста на маслото кога температурата е 212 степени целзиусови. Во суштина колку е вискозно маслото кога моторот е до работна температура. Колку е помал вториот број, толку побрзо маслото ќе се разредува како што температурата се зголемува.

Ако го споредиме моторното масло 10W-30 со 10W-40, ќе видиме дека тие се исти при ниски температури, но 10W- 30 ќе се разредува побрзо како што се зголемува температурата на моторот. Ова може да биде важно размислување кога ќе го изберете вистинското моторно масло за вашиот автомобил.

Кои се различните типови на моторно масло?

Сега кога разбравме за вискозноста, да ги разгледаме различните типови на достапно моторно масло. Во зависност од вашиот автомобил, можеби ќе ви треба конкретно еден од овие типови, затоа секогаш треба да се консултирате со прирачникот на вашиот сопственик за да знаете што ви треба.

Конвенционално моторно масло

Ова е најосновниот тип на мотор нафта; нема ништо додадено и е стандард речиси онолку долго колку што постојат моторите. Тоа е најчистата форма на масло и исто така најмалку скапа. Ги следи стандардите SAE и ќе бара почесто менување на маслото од повеќето другиопции.

Premium конвенционално моторно масло

Името може да означува попремиум производ, но всушност тоа не е толку различно од конвенционалното масло. Сè уште нема адитиви, но производителите на автомобили секогаш ќе го предложат тоа наместо поевтината опција. Реално, едвај има разлика, така што изборот е на крајот ваш. Вие навистина не добивате ништо од премијата што не ја добивате од конвенционалното масло.

Моторно масло со голема километража

Ова е моторно масло дизајнирано за автомобили што се возат повеќе од 75.000 милји. Тој е зајакнат со адитиви кои имаат за цел да помогнат во одржувањето на заптивките и другите делови на моторот кои можеби почнуваат да се истрошуваат.

Поскапо е, но мораме да сфатиме дека како што стареат нашите автомобили, им треба малку повеќе TLC за да бидете сигурни дека тие продолжуваат. Како превентивно одржување, овој тип на масло со голема километража е одличен избор и вреди за цената.

Синтетичко моторно масло

Многу понови автомобили бараат синтетички моторни масла кои се дизајнирани да обезбедат подобри перформанси и општа заштита на моторот. Адитивите што можат да ја исчистат 'рѓата и да ги подмачкуваат заптивките за сушење помагаат да се обезбеди животен век на вашето возило.

Иако ова не се стандардни моторни масла, тие сепак се придржуваат до оценките SAE. Можеби имаат различни формули, но вискозноста е наведена на шишето. Ќе чини повеќе, но ќе ви овозможи подолго време помеѓу маслотосе менува така што цената може да се изедначи.

Синтетичка мешавина

Ова е многу вообичаено автомобилско масло денес со многу автомобили кои бараат мешавина од стандардно масло и синтетичко. Ви овозможува заштитни придобивки од синтетиката, но и мала заштеда со сечење со поевтино моторно масло.

Повторно секоја формулација има свои адитиви и потенцијални продажни места. Погледнете го прирачникот на вашиот сопственик за да видите кое масло најдобро ќе одговара на вашиот мотор и обидете се да го пронајдете вистинското совпаѓање за вашите потреби.

Заклучок

SAE е организација која регулира над 1600 индустриски стандарди во автомобилската област. Ко-основана од самиот Хенри Форд, таа стана национално мерило за одредени стандарди кои помагаат да се контролираат практиките за униформност.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за да правилно наведете или наведете како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.