Колку чини V8 мотор?

Christopher Dean 02-08-2023
Christopher Dean

Можеби барате да замените дотраен мотор, да ја надградите моќноста на вашиот автомобил или целосно да го обновите проектниот автомобил и барате да го добиете вистинскиот мотор. Оној што го барате е V8, но сакате да знаете повеќе за нив и колку ќе чини.

Во овој пост ќе зборуваме за тоа што е V8 мотор, ќе ја истражиме историјата на оваа автомобилска централа и разговарајте за тоа колку ќе чини да се купи мотор.

Што е мотор V8?

В8 мотор верен на своето име е автомобилска централа што има осум цилиндри клипови кои се обвиткани во само едно коленесто вратило. За разлика од вградените мотори, овие осум цилиндри се распоредени во две банки од четири во V конфигурација, па оттука и името V8.

Повеќето V8, како што сугерира името, го користат овој V-агол со агол на одвојување од 90 степени. Тоа е формација која нуди добра рамнотежа на моторот што на крајот ги намалува вибрациите. Сепак, тоа го прави целокупниот поширок мотор што значи дека на овие мотори им требаат одредени параметри кога се инсталираат во возило.

Постојат и други варијации на V8 со помали агли како оние што се пронајдени во производствените години 1996 -1999 на Ford Taurus SHO. Овие мотори имаа V-агол од 60 степени и беа повеќе склони кон вибрации поради помалата големина на аголот.

Исто така види: Како да се поврзат светлата на ретровизорите за влечење: Водич за чекор по чекор

За да се компензира намалената стабилност предизвикана од позатегнатиот агол, вратило за рамнотежа и поделени клинови мораше дада се додаде. Другите модели во текот на годините имаа уште потесни агли кои имаа различни нивоа на успех.

Исто така види: Како да го поправите кодот за грешка P003A Duramax

Историја на моторот V8

Првиот познат V8 мотор беше дизајниран во 1904 година од француски дизајнер на авиони и пронаоѓач Леон Левавасер. Позната како Антоанета, таа била изградена во Франција за првично да се користи во трки со глисери, а потоа подоцна во лесни авиони. кој генерирал 50 коњски сили и тежел само 190 фунти вклучувајќи ја и водата за ладење. Ова ќе произведе сооднос на моќност и тежина што ќе остане непобедлив четвртина век.

Во 1904 година, тркачките компании како Рено и Буше започнаа со мало производство на V8 мотори кои ќе се користат во тркачки автомобили. Не помина долго време додека моторот влезе во уличните легални моторни автомобили на тоа време.

Во 1905 година, Ролс Ројс со седиште во ОК произведе 3 патни автомобили со V8 мотори, но брзо се врати на нивните омилени мотори со директни шест мотори. Подоцна во 1907 година, V8 го направи својот пат до употребните патишта во форма на туринг автомобил Хјуит.

Меѓутоа, дури во 1910 година, францускиот конструиран De Dion-Bouton ќе стане првиот V8 создаден во значајни количини. Во 1914 година, производството на V8 мотори достигна масовни количини со Cadillac L-head V8.

Познати V8 мотори

Имаше безброј варијации на V8 во текот на годините што доведоа до некои вистинскииконски мотори. Тој стана огромен дел од автомобилската историја, па не е ни чудо што стана толку популарен.

Ford Flathead

Воведен од Хенри Форд во 1932 година со напредни дизајни на коленестото вратило и подмачкување со масло под висок притисок овој едноделен моторен блок стана многу популарен. Тој беше евтин и ќе беше вообичаена електрана во повеќето Фордови до 1950-тите.

Таа исто така стана многу популарен мотор за жешките тркачи кои ги фаворизираа неговите евтини трошоци за работа и моќ. Ова беше врвот во гамата до евентуалното воведување на OHV V8 кои беа поефикасни.

Chevy Small-Block

Фновите на Corvette кои се заинтересирани за брендот веројатно ќе знаат за малиот Chevy - блок како што беше поставен на првата генерација на овој иконски автомобил. Во 1955 година стапи во употреба малиот блок Chevy и брзо ќе го најде својот пат во повеќе модели на Шевролет.

Малиот блок на Chevy се движеше од 4,3 -6,6-литарски модели низ годините и имаше дизајн кој сè уште беше во употреба до 2003 година. Тие беа разновидни со некои достигнувајќи и до 390 коњски сили што ги направи омилени кај тјунерите во потрага по сигурна моќ.

Chrysler Hemi

Издаден во 1951 Chrysler Hemi го доби својот прекар од нивните хемисферични комори за согорување. Ова не беше единствено за овој мотор бидејќи и други производители користеа ваков тип на комора, но името остана заглавенољубителите на моторот.

Chrysler Hemis се проби во неколку иконски модели низ годините, вклучувајќи ги Plymouth Barracuda од 1970 година и Dodge Charger Hellcat. Познат е по својата моќ која во некои модели достигна 840 коњски сили.

Ferrari F106

Дури и моќните Ferrari го користеа V8 во неколку од нивните модели во текот на годините. F106 V8 првпат се проби во Дино 308 во 1973 година, модел наречен по Алфредо Ферари, покојниот син на Енцо Ферари, патријархот на компанијата.

Произведувањето на 250 коњски сили од 2,9-литарскиот мотор го направи импресивен за ден иако самиот модел не беше најатрактивното Ферари некогаш произведено. F106 ќе биде конфигурација за сите Ferrari со среден мотор до 2005 година.

Колку чини V8?

Нема тврд и брз број кога станува збор за цената на V8. Тоа е затоа што има многу типови на овој мотор и толку многу варијации кои се специфични за моделот. Цената навистина ќе зависи од тоа кој V8 ви е потребен за вашиот конкретен проект.

Веројатно ќе најдете нов V8 мотор кој ќе чини некаде помеѓу 2.000 и 10.000 долари во зависност од спецификите на тој мотор. Некои мотори можеби се поретки и побарани, така што цените може да надминат 10.000 долари.

Важно е да сте сигурни кој точно мотор ви треба, па ако се сомневате, можеби е паметно да се консултирате со експертпред да направите купување. Не сите V8 се создадени еднакви и сакате да бидете сигурни дека оној што ќе го купите ќе се вклопи и ќе работи во посакуваниот автомобил.

Заклучок

Моторот V8 стана иконски и има видено безброј варијации во текот на децениите. Ова значи дека цените ќе варираат во голема мера во зависност од тоа кој мотор ви е потребен за вашиот проект. Штом точно знаете кој мотор ви треба, тогаш веројатно ќе можете да започнете да го барате најдобриот договор.

Најмалку веројатно ќе потрошите 2.000 долари за V8, но може да платите и 10.000 долари за поретко или повеќе барано engine.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат што е можно покорисни .

Ако ги најдовте податоците или информациите на оваа страница корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.