Дали можете да ставите патосници за автомобили во машина за перење?

Christopher Dean 05-08-2023
Christopher Dean

Да се ​​гордеете со вашиот автомобил е одлична работа. Сум видел некои што се канти за ѓубре на тркала со целото ѓубре расфрлано наоколу. Редовното перење и вакуумирање на вашиот автомобил е одлична работа, но она што може да ја намали целата таа напорна работа е валканата патосница за автомобил.

Ги бришете со правосмукалка најдобро што можете, но ова едноставно не го отстранува мелени во нечистотија и тие продолжуваат да изгледаат извалкани и во суштина како да не сте направиле ништо за да ги исчистите. Во овој пост ќе погледнеме како можеме да ги исчистиме овие душеци и да утврдиме дали би можеле едноставно да ги фрлиме во машина за перење.

Порано беше голема продажен пункт со дилерите што би ги фрлиле во комплет патосници за вашиот автомобил. Обично автомобилите доаѓаа со вграден тепих со одреден опис, но овие патосници секогаш беа понудени, но зошто?

Па, кога сме надвор и околу, шетаме низ секаква нечистотија и нечистотија. Дома може да ги соблечеме чевлите пред да одиме на тепих, но тоа не го правиме во автомобилот. Така, целата таа кал, прашина и добрина знае што друго се префрла на подот пред седиштето на кое седиме.

Тилимот што е веќе во автомобилот не може лесно да се отстрани и е многу незгоден да се чисти каде што е. Ова е причината зошто патосниците за автомобили доаѓаат во рака. Тие го покриваат овој тепих и служат како сад за сета гадост на нашите чевли.

Потоа можете да ги извадите тие душеци одавтомобилот и исчистете ги на многу начини за да изгледаат речиси исто толку добро како нови. Тепихот одоздола, се разбира, останува релативно чист.

Можете ли да ставите патосници за автомобили во машината за перење?

Одговорот на ова многу зависи од тоа каков тип на патосници всушност имате. Одредени типови на душеци никогаш не треба да се ставаат во машината за перење, бидејќи едноставно може да ги уништи или да се оштети од нив.

Реално, единствениот тип на патосници за автомобил што може да размислите да го ставите во машината за перење треба да биде од ткаенина разновидност. Тие се постаромоден тип, но се помеки и повеќе наликуваат на мал кујнски тепих од тврдите гумени патосници кои се почести овие денови.

На некои од овие ткаенини за автомобилски патосници може дури и да видите упатства за миење и ако е така, тогаш сигурно ги фрлате во машина за перење се додека ги следите препораките. Со сите други типови на душеци веројатно треба да се постапува на различни начини.

Како да се мие ткаенина

Како што споменавме ова е единствениот тип на патосници за автомобил што некогаш треба да размислите за машинско перење и тогаш само ако се 100% ткаенина. Ако имаат цврста гумена подлога, тоа може да ги направи несоодветни за перење во машина.

Патосниците од ткаенина се многу валкани и навистина се држат за нечистотијата и нечистотијата од вашите чевли. Едноставно поминување низ машината со мала количина детергент би требало да биде доволно за да ја извади подлогата да изгледа многуподобро.

Откако ќе се измие, можете или нежно да поминете низ сувото на пониска температура или да го оставите да се исуши на воздух надвор на линија за перење или преку ограда. Можеби се доволно цврсти за да се газат одново и одново, но ако можете да избегнете тешки циклуси на центрифугирање и сушење со висока топлина, ќе им помогнете да траат подолго.

Миење на рака

Ова е повеќе трудоинтензивен метод за чистење на патосниците во автомобилот, но може да се користи на секаков вид на душеци што ќе го изберете. Едноставно ви треба кофа со топла вода со сапуница, идеално доволно голема за да ја потопите целата подлога во неа.

Исто така види: Како да прицврстите автомобил на приколка

Со ткаенина или помеки душеци натопете ги во вода со сапуница и енергично исчистете ги додека во вода или како што се поставени на рамна површина. Повторете го процесот додека душеците не се исчистат, а потоа исплакнете ги. Исцедете го вишокот и исушете ги на сонце.

Гумените душеци може да се мијат и рачно со потопување во вода со сапуница или со помош на цврст сунѓер со сапуница за да ја исчистите нечистотијата и нечистотијата. Ако го правите ова често, ќе ви биде полесно бидејќи не дозволувате нечистотијата да се наталожи толку многу.

Исплакнете ја водата со сапуница и нечистотијата и оставете ги душеците да се исушат на сонце пред да ги ставите назад во автомобилот.

Power Washing

Ќе признаам дека ова е веројатно еден од позабавните начини за чистење на патосниците во автомобилот и секако има задоволувачко чувство. Сите ние немаме машини за перење под притисок дома, така што ова може да се направи на бензинската пумпа ако тие имаатимајте една таму.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Мериленд

Треба да забележам дека ова можеби не е добро за душеци од ткаенина, па можеби направете го тоа само со поцврстите гумени обложени или целосно гумени душеци. Едноставно ги ставате на земја, ја стартувате водата под висок притисок и радосно се миете додека нечистотијата и нечистотијата се исфрлаат од душеците.

Оваа вода под висок притисок ја извлекува нечистотијата од поцврстите материјали како тепих и исклучете ги валканите гумени површини. Буквално можете да видите како непријатното натрупување се истурка од душеците и бега со вода. Откако ќе завршите, оставете ги душеците да се исушат пред да се вратат во автомобилот.

Можете ли да ги перете гумените патосници во машината за перење?

Одговорот е убедливо не, не ги перете гумените патосници во машина за перење. Подобар резултат ќе добиете со миење раце или миење под притисок. На машината за перење ќе и биде тешко да ги мие овие патосници и всушност нивната крутост може дури и да ја оштети вашата машина.

Заклучок

Можете да перете некои патосници во машината за перење, но не сите од нив. Патосниците од мека ткаенина се единствените што би можеле да бидат погодни за машинско перење. Сите други видови имаат тенденција да бидат премногу крути и непопустливи за да се стават низ машината за перење.

Постојат и други малку потешки начини за чистење на гумените и неткаенините душеци. Можете да ги измиете рачно со вода со сапуница или можеби со машина за перење под притисок. Можеби ќе биде потребно малку повеќе време, но ја завршува работата и не ризикувате да го оштетитеподлогата и сигурно немате никакви шанси да скршите скапа машина за перење.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како изворот. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.