Колку е широк просечниот автомобил?

Christopher Dean 27-07-2023
Christopher Dean

Нашите автомобили стануваат пошироки, но коловозните ленти остануваат исти, зголемувајќи ја можноста за контакт со други возила. Исто така, станува проблем на паркинзите со автомобилите заземаат повеќе простор на местата.

Во оваа статија ќе разгледаме некои од просечните ширини на автомобилот врз основа на типот. Ова може да ви помогне да изберете тип или модел на автомобил што не само што ви дава внатрешен простор, туку и одговара на вашата гаража, ленти за возење и паркинг места.

Колку е широк просечниот автомобил?

Врз основа на сите автомобили на патиштата денес се проценува дека просечната ширина на автомобилот е 5,8 стапки. Очигледно ова значи дека некои се потесни додека другите типови на автомобили се пошироки. Сообраќајните ленти генерално се движат помеѓу 10 и 12 стапки, така што треба да има многу простор, но со тренд за пошироки автомобили колку долго ќе помине пред да почнеме да имаме проблеми?

Во моментов најтесниот автомобил на располагање е Chevy Искра на само 5,2 стапки, додека најширока е RAM 3500 со двојни задни тркала кои доаѓаат на 8,7 стапки. Овие мерења не вклучуваат странични ретровизори, иако со RAM меморијата ова не додава ширина над двојните тркала.

Просечни широчини на автомобили врз основа на типот

Постојат многу видови на автомобили на патот, а некои се дизајнирани да бидат потесни од другите генерално. Во овој дел ќе разгледаме некои од главните типови на автомобили и просечната ширина што можетеочекувајте.

Седани

Автомобилите со седани можат да се најдат во повеќе видови сами од себе, од економична до целосна големина. Општо земено, дури и малите седани ја надминуваат просечната ширина на автомобилот со просек од 5 стапки 10 инчи. Сепак, Chevy Spark е исклучок од тоа правило.

Седаните со средна големина имаат тенденција да имаат просечна ширина од околу 6 стапки, додека опциите со целосна големина генерално ќе надминат 6 стапки со модели како Dodge Charger кои достигнуваат 6 ft 2 инчи . Во суштина, седаните се ретко тесни автомобили, но тие обично спаѓаат во опсегот за повеќето сообраќајни ленти и паркинг места.

Station Wagons/Hatchbacks

Комбинација од SUV и седан караванот воопшто не е мал автомобил. Тој е дизајниран да носи пристоен товар, вклучувајќи луѓе и полн багажникот. Просечната ширина за малите возила во оваа група е 6,1 стапки.

Поголемите каравани и хечбекови се зголемуваат со должината, но тие не стануваат многу пошироки во просек околу 6,2 стапки. Volvo V90 е еден од најшироките со 6,3 стапки. Очигледно тие не се мали во однос на ширината, но не се чудовишни.

Sports Utility Vehicles (SUV)

На пазарот има различни големини на возила од типот SUV, од кои некои се компактни, а неколку огромни. Кога станува збор за растојанието од подлогата, тие се генерално импресивни, но се поконзервативни во ширината.

Компактни SUV возила во просек се околу 6 стапки воширина на пример Toyota Rav 4. Најширокиот SUV таму е Cadillac Escalade со 6,10 стапки широк и се смета за целосна големина. Дури и кога се најмудри, теренците не се толку претерани како некои возила на патиштата.

Спортски автомобили

Спортските автомобили генерално се изградени имајќи ја предвид аеродинамиката така што тие имаат тенденција да бидат потесни во просек, широки од 5,7 – 6,5 стапки во просек. Некои спортски автомобили се малку пошироки како Aventador на Lamborghini на 6,7 стапки.

Спортските автомобили можат да се извлечат со поголема ширина се додека се пониски до земјата и имаат аеродинамичен дизајн . Сепак, постарите спортски автомобили имаат тенденција да бидат потесни.

Исто така види: Дали можете да ставите патосници за автомобили во машина за перење?

Пикап-камиони

Сега влегуваме во царството на огромните друмски возила. Како што споменавме, пикапот RAM 3500 Dually е еден од најшироките со 8,7 стапки. Овие камиони може да варираат од компактни до средна големина и категории со целосна големина.

Просечниот мал камион е широк околу 6,3 стапки, а просечниот голем камион е 6,8 стапки. Овие тешки, големи камиони можат да бидат долги, тешки и широки затоа што искрено кажано, тие треба да бидат за да ја извршат големата задача за која се дизајнирани.

Комбиња

Сите наведени комбиња се меѓу најголемите типови на автомобили на патот и тоа може да биде патничко комбе или комбе дизајнирано за чисто товар. Не добивате често тесни комбиња бидејќи тие се генерално повисоки од другите автомобили на патот и тоа би предизвикало стабилностпроблем.

Општо земено, комбињата се движат од околу 6,5 – 6,8 инчи во просек во ширина. Тие не се најшироки, но бараат пристојна широчина за да се надомести нивната дополнителна висина.

Како можете да ја одредите ширината на вашиот автомобил?

Освен ако не сте специјалец кој мора да ги знае сите димензиите на секое возило тогаш веројатно не ја знаете големината на вашето возило од врвот на главата. Ако навистина треба да најдете информации како ширина, должина и тежина, постојат начини да го направите тоа лесно.

VIN декодер

Идентификациониот број на возилото се наоѓа на табличка во бунарот на вратата на возачот може да биде богатство на информации ако можете да ги декодирате. Постојат онлајн сајтови на кои можете да го внесете овој VIN во кој ќе ја прочитате шифрата и ќе ги прикажеме сите фабрички спецификации за вашето возило.

Овие детали се однесуваат на димензиите на возилото кога ја напуштил фабриката, така што сите дополнителни прилагодувања на пазарот може да ги променат вистинските мерења.

Исто така види: Зошто мојот автомобил се прегрее со нов термостат?

Контактирајте го вашиот локален продавач

Ако сакате да купите одреден модел, можеби ќе сакате да ги знаете неговите димензии пред да го направите вашиот последен избор. Ова е местото каде што вашиот локален застапник треба да може да ви помогне. Тие можат да ви дадат лист со спецификации.

Можат дури и да ве посоветуваат за возило што веќе го поседувате доколку е иста марка како што продава застапништвото.

Измерете го сами

Велиме измерете го сами, но можетеви треба помош од пријател за да го направите ова. Пронајдете го најширокиот дел од автомобилот и ставете мерна лента под вашето возило до пријател од другата страна. Измерете го растојанието од страната на возачот до совозачката страна (не ги вклучувајте ретровизорите).

Можете да измерите колку се протегаат ретровизорите и да го додадете тоа на ширината доколку сакате, но тие технички не се дел од фабричката ширина на возилото.

Заклучок

Автомобилите може да се разликуваат по ширина и постепено стануваат пошироки како што одминуваат годините. Тешките камиони со двојни тркала со над 8 стапки се меѓу најшироките на патиштата. Повеќето коловозни ленти се пошироки од тоа, но патиштата стануваат сè потесни со овие поголеми возила.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување , и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.