Што треба да направите ако ги изгубите клучевите од автомобилот и немате резервни?

Christopher Dean 14-07-2023
Christopher Dean

Што можете да направите? Прво, вие сте заклучени надвор од возилото и второ, ако можете да влезете, немате клуч со кој можете да го стартувате. Можеби ќе биде малку доцна да се каже не паничете, но сериозно не паничете, освен ако не сте возач на бегство и полицајците се речиси таму. Потоа паничете и размислете за промена на кариерата.

Во оваа статија ќе се обидеме да ви помогнеме да се подготвите за тој кобен ден кога погрешно ќе ги ставите клучевите бидејќи може да дојде за сите нас. Малку напредно размислување и планирање може да направи минимална врева токму од таквото сценарио, затоа ве молиме прочитајте за да дознаете повеќе.

Што ако немам резерва?

Обично ќе доаѓаат автомобили со најмалку два клуча, од кои едниот треба да се чува на безбедно место за секој случај, добро знаете дека го изгубите првиот. Можеби споделувате автомобил со некој друг, а тој може да ја има резервната.

Значи, да претпоставиме дека резервната е изгубена пред месеци или е со некој кој е премногу далеку за да биде од помош во моментов. Работите станаа малку посериозни, но не паничете затоа што ќе се обидеме да ви помогнеме да се вратите зад воланот што е можно побрзо.

Што да направите ако ги изгубите клучевите

Одговорот на ова прашање зависи од тоа каков автомобил имате и колку е модерен. Во овој дел ќе наведеме некои од чекорите што мора да ги преземете за да се вратите во автомобилот и повторно да тргнете по патот.

Повторете ги вашите чекори

Тоа еуморно звучи старо клише, но сериозно милијарди предмети веројатно се преместени низ историјата со враќање назад. Клучевите не се губат додека не ги побарате и не ги пронајдете прво. Ако сте надвор од трчање, вратете се на местото каде што сте биле. Проверете во продавниците или локациите за да видите дали вашите клучеви се пронајдени или предадени.

Избришете ја земјата по патеката по која сте пешачеле и искористете ја батериската ламба на телефонот за да бидете сигурни дека клучевите не се удирани под нешто или паднато од решетка во земја. Во текот на ова, бидете смирени и размислете до крај.

Не заборавајте да проверите дали клучот сè уште не е во возилото. Изненадувачки број луѓе ќе го остават клучот внатре без размислување. Ако автомобилот не е заклучен, постои дефинитивна можност тие да се во возилото.

Никогаш не ја намалувајте можноста. Ако сте добиле пиво од фрижидер втората ноќ кога влеговте, проверете дали поради умор не сте ги оставиле клучевите во фрижидер.

Ако на крајот дојдете до заклучок дека не можете да ги најдете овие клучеви и нема резервен клуч, тогаш време е да започнете со решавање на проблемите.

Земете нов клуч

На автомобилот му треба клуч, па единствените опции што ги имате е да набавите нов. Ако имате возило од постар модел, можеби ќе треба да побарате помош од бравар. Некои бравари можат повторно да го клучат вашиот автомобил за вас и да ве снабдуваат со новоклучеви.

Поновите автомобили имаат подобрена безбедност, па најверојатно ќе треба да го однесете автомобилот до застапништво кое може да ви помогне да добиете пристап и да ви поставите нови клучеви. Ова нема да биде евтин процес и вие ги имате моите симпатии за тоа.

Подгответе резервен клуч

Ако веќе не сте го сфатиле ова, резервниот клуч е од витално значење, па откако ќе добиете нов клуч треба да добиете втор резервен клуч во исто време. Ова треба да се чува некаде безбедно, но достапно за вас или со некој што може да дојде и да ви помогне доколку го изгубите оригиналниот сет.

Справување со различни типови клучеви

Постојат неколку различни типови на клучеви, така што може да има чекори што треба да ги преземете што не би ги направиле со други видови клучеви. Во овој дел ќе ги разгледаме типовите клучеви од автомобилот, се надеваме, вклучувајќи ги и оние што се користат во вашиот автомобил.

Традиционални клучеви

Се наоѓаат во стари модели на автомобили или најосновните понови модели, ова се стандардните метални клучеви без сите ѕвона и свирки. Ова се клучевите што ги ставате во палењето и ги вртите. Со овие клучеви браварот е вашата најевтина опција.

Тие можат да дојдат кај вас и да ви помогнат да влезете во возилото и потенцијално повторно да го вклучите палењето. Ќе треба да докажете дека автомобилот е ваш, сепак, затоа бидете подготвени да го сторите тоа бидејќи браварите не сакаат да помогнат и да го поддржат автомобилот за голема кражба.

Исто така види: Кои компании ги поседува Фолксваген?

Форб за клучеви за автомобил

Клучарот е електронски далечински управувач кој може да заклучува иотклучете ги вратите на возилото, сè уште ви треба метален клуч за да го запалите автомобилот. Ако фоб и металниот клуч се одвоени и го изгубите само фобот, тогаш немате многу да се грижите.

Најлошата непријатност што ќе ја имате е да мора да ја отклучите и заклучите вратата со металниот клуч како некој вид на пештерска личност. Лесно можете да ја замените приклучокот за клучеви затоа што флоскулите за клучеви обично се навистина лесни за програмирање.

Приклучокот за клучеви со клуч

Обично клучот е вграден во вистинскиот метален клуч, па ако го изгубите, тогаш ги губиш и двете. Во овој случај, во отсуство на резервна, ќе треба да го контактирате застапништвото за замена на фоб. Тие треба да бидат способни да сечат нов клуч и да програмираат нов фоб.

Исто така види: Како да се поврзат светлата на ретровизорите за влечење: Водич за чекор по чекор

Паметен клуч

Поновите, повисоко ниво на возила се повеќе користат паметни клучеви кои само треба да бидат во близина на возило за да ви овозможи да го стартувате. Овие се склони да останат во автомобил бидејќи луѓето често ги ставаат во држачи за чаши и забораваат да ги подигнат назад.

Користејќи сензор за близина, само ви треба клучот во вашиот џеб за да ви овозможи да го стартувате возилото со притискање на копче. Ако го изгубите ова, ќе треба да земете влечење до застапништво каде што може да ви помогне да добиете нов клуч поврзан со компјутерот на вашиот автомобил. Како што може да си замислите, исто така е меѓу најскапите за замена.

Клуч за транспондер

Овие клучеви како што сугерира името содржат компјутерски чипвнатре во нив што ви овозможува безжично поврзување со возилото. Оваа врска мора да се воспостави за да ви овозможи да го стартувате возилото. За жал, ова може да биде едно од најпроблематичните за замена.

Ќе ви треба помош од застапништво и ќе треба да ја докажете сопственоста на автомобилот за да добиете помош од застапништвото и можеби ќе им требаат неколку дена за да го завршат овој процес за вас. Како и со сите работи застапништва, тоа ќе чини пари.

Топ Совет

Живееме во свет на GPS и паметни телефони каде што можеме да ја вклопиме технологијата за следење во клуч. Набавете си GPS тракер со апликација која ќе ви овозможи да ги следите вашите клучеви доколку се изгубат. Овие уреди се вклопуваат на приврзоци за клучеви и јаки за домашни миленици за да можете да ги следите и мачките или забеганите кучиња.

Заклучок

Губењето на клучевите од автомобилот може да биде вистински кошмар, кој може да ве натера да копнеете за постар, поосновен автомобил. Со клучната технологија на денешните автомобили, може да биде скапо да се набават нови клучеви, но кај постарите возила може релативно ефтино да се заменат бравите и повторно да се клучат.

Се надеваме дека оваа статија ќе ја всади важноста секогаш да имате резервен клуч и да бидете свесни за тоа каде се вашите клучеви во секое време.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата да ви биде што е можно покорисна.

Ако сте ги нашле податоците илиинформациите на оваа страница корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.