Колку чини замена на сите четири гуми?

Christopher Dean 14-10-2023
Christopher Dean

Содржина

Во оваа статија ќе ги разгледаме гумите, зошто треба да ги замените и колку тоа може да ве чини. Ние целосно разбираме дека за многумина таму парите се сè уште тесни, но ако сакате да управувате со возило, потребно е тоа да биде исправно за пат, а ќелавите гуми не се добри.

Зошто треба да го замените Пневматици?

Во светот на автомобилските тркала, навистина постои само едно место каде што треба да видите мазна ќелава гума, а тоа е настан на високо ниво на моторни трки. Меѓутоа, тие се специјални гуми кои се дизајнирани да станат лепливи додека се вжештуваат.

Тие гуми се познати како дамки и огромните брзини со кои се возат создаваат леплива површина која ги држи патиштата во свиоци. Можам да ви гарантирам дека вашиот патен автомобил нема моќ, ниту треба да вози доволно брзо за да користи масни гуми, така што ако гумите ви се ќелави сте во голема неволја.

Исто така види: Како да отстраните заглавена или соголена навртка

Шазната површина на нашите гуми е она што помага да се создаде триење на површината на патот и како резултат на влечење. Ако шарата на вашите гуми е речиси исчезна, не само што го прекршувате законот туку сте и опасност на патот.

Покрај ќелавите гуми кои треба да се заменат без одлагање доколку се оштети страничниот ѕид на гумата или сериозна пункција што не може да се поправи, ќе треба да се замени барем една гума. Општо земено, ако таа гума е погонско тркало, тогаш треба да ги замените сите други гуми на погонските тркалаистото време. Тоа е затоа што нерамномерното шарило може да предизвика проблеми со вашиот менувач со текот на времето.

Колку чинат новите гуми?

Ова е едно од оние прашања со прилично променлив одговор бидејќи цените на гумите во голема мера зависат од типот на гумата, возилото, квалитетот и каде ги поставувате. Како просечна проценка, иако може да плаќате помеѓу 400 и 1.500 долари за целосен сет на нови гуми.

Можеби ќе можете да набавите гуми за 50 долари секоја и ако ја имате соодветната опрема заменете ги сами за 200 долари. Ставањето нова гума на тркало не е баш така лесно, затоа, освен ако не знаете што правите, веројатно ќе плаќате и некои трошоци за работна сила.

Кои се факторите кои влијаат на трошоците за замена на гумите?

Големината на гумите

Можеби не го сфаќате ова, но не сите гуми се со иста големина и за одредени автомобили потребни се одредени гуми. Како што можете да замислите колку е поголема гумата, толку е поголема потенцијалната цена. Оние кои се надеваат дека ќе платат 50 долари за гума, веројатно ќе мора да возат компактен автомобил.

Поголемите гуми на камиони или оние дизајнирани за возила со високи перформанси ќе чинат повеќе пари, понекогаш и до 1.500 долари за комплет ако не и повеќе .

Гуми со брендови

Ние знаеме во сите аспекти на животот дека имињата на брендовите ја зголемуваат цената. Вашата локална продавница за гуми, најверојатно, ќе носи една буџетска марка и неколку брендирани гуми на кои ќе сакаат да ви препродадат. Големите имиња какоGoodyear и Bridgestone чинат повеќе пари, а буџетските брендови без име ќе ви заштедат пари на краток рок.

Важното нешто што треба да се запамети е дека познатите брендови ќе имаат тенденција да имаат поквалитетен производ, па иако чинат повеќе, може да траат подолго од евтината марка на гуми. Всушност, квалитетен сет на гуми може да издржи два или дури три комплети на буџетската марка.

Трошоци за инсталација

Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека продавницата за гуми генерално не наплаќа многу трошоци за инсталација, главно, затоа што имаат соодветна опрема за да ја направат многу лесна работа. Можеби очекувате да плаќате 20 - 40 долари по гума за трошоци за работна сила во просек.

Исто така види: Електрични автомобили што можат да влечат

Интересно е иако ако можете да ги смените гумите во магацински клуб, можеби ќе платите уште помалку во трошоците за работна сила го прават исплатливо да има експерти кои ќе ја завршат работата наместо да пристапите направете го тоа сами.

Отстранување на гуми

Ова е трошок на кој не мислиме секогаш затоа што еднаш имаш нови гуми што се случува со старите? Па, продавницата за гуми не може само да ги фрли во контејнер, туку мора да ги фрли за вас. Тие го прават тоа така што плаќаат за нивно рециклирање, трошок што се наплаќа на вашата сметка за замена.

Таксите не се смешни, често се движат помеѓу 2 и 10 долари по гума, но вие имате можност да ги фрлите себе си. Запомнете, иако ако сакате да го направите тоа, проверете дали е таканаправено правилно. Ако ве фатат како незаконски фрлате гуми, може да се соочите со парични казни од локалните власти. Значи, 8 - 40 долари не се многу дополнителни за да бидете сигурни дека тоа е направено како што треба.

Можете да платите за дополнителна гаранција

Ова е опционална дополнителна гаранција надвор од стандардната гаранција за гуми која само ќе ве покрие против абење на извозено одредено растојание. Оваа гаранција ве покрива за опасности на патот што може да ја оштетат вашата гума. Идејата е тие да ја заменат гумата за вас.

Треба да се забележи дека оваа гаранција треба да ја земете само од реномирана продавница за гуми бидејќи некои ќе ја продадат покриеноста и ќе најдат причини да ја одбијат услугата доколку има потреба настануваат.

Ќе ви треба порамнување на тркалата

Ова е дел од процесот за менување гуми; осигурува дека тркалата се правилно порамнети и дека нема да се носат нерамномерно. На крајот на краиштата, тоа ќе им помогне на гумите да траат подолго, но за жал тоа не е евтино. Порамнувањето на тркалата може да се движи од 75 до 200 долари, во зависност од тоа колку ќе завршите.

Совети за заштеда на пари

Гореното расчленување на цените можеби малку ве вознемирило, но за ваша разумност дозволете ни да ви даде неколку совети за заштеда на пари кои би можеле да ви помогнат.

Call Around

Продавниците за гуми не наплаќаат исто така што нема ништо лошо да се јавите во неколку продавници за да добиете малку преку телефонски цитати. Ако сакате да го направите ова, проверете дали знаете какви гуми ви се потребни. Секогаш користете го овафраза „Која е цената надвор од вратата?“ Ова треба да ви даде понуда за точната сума што ја плаќате, вклучувајќи ги сите нивни такси.

Внимавајте на продажбата

Ако имате малку време пред да мора да го завршите ова, можеби ќе може да почека додека не се појави продажба во една од локалните продавници за гуми. Како и секој бизнис од време на време тие треба да ги расчистат старите залихи за да направат простор за нови. Тие ќе имаат распродажба, како на пример, купи 3, добиј еден бесплатен.

Дознај за попустите

Некои од главните производители ќе извршуваат програми за попуст кога ќе ги купите нивните Гуми. Продавницата може да ви каже за ова или може да има постери кои го рекламираат. Обично треба да аплицирате по пошта за овој попуст, но можеби ќе можете да вратите малку пари по неколку недели.

Размислете за користени гуми

Ова не е идеално, но ако навистина сте Финансиски е во околност на некои места има залиха на гуми кои сè уште имаат газено на нив. Можеби биле вратени од клиент кој одлучил дека не ги сака. Познати како полетувања, тие ќе бидат поевтини бидејќи се користат.

Размислете за сите сезонски гуми

Во областите каде што има топли лета, но брутални зими, некои луѓе всушност ќе поседуваат два комплети гуми кои ги менуваат сезонски. Ова може да биде скап потфат со текот на времето, но купувањето гуми за сите сезони наместо тоа може да биде поскапо за еден сет, но поевтино од купувањето два.

Ако имате променлививременските услови каде што живеете, можеби е паметно да ги набавите овие гуми за сите сезони за да ве покриваат во текот на целата година.

Колку шарите не се доволно? плитко треба да ги замените гумите без одлагање. Ако вашата шарка е помала од 2/32” во длабочина, тогаш таа мора да се замени. Ова не е само работа за лична безбедност, туку во многу држави може да добиете големи казни за толку плитки гази на тркалата.

Заклучок

Замената на гуми не е најевтината работа на светот; може да чини помеѓу 400 и 1500 долари во зависност од гумите и возилото на кое се прикачуваат. Ова не е безначајна сума, но кога станува збор за вашата безбедност и безбедноста на другите учесници во сообраќајот кои ги заменуваат вашите гуми не треба да седнуваат на задното седиште.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Трошиме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.