Што е блинкер течност?

Christopher Dean 14-07-2023
Christopher Dean

Оние кои можеби се нови во возењето и одржувањето на сопственото возило ќе бараат да ги откријат најдобрите начини да се справат со работите. Огромен дел од одржувањето е да се осигураме дека основните течности во автомобилот се на вистинското ниво и каде што е применливо се заменуваат по потреба.

Во оваа статија ќе се фокусираме на течноста за трепкање, што прави, каде да ја набавиме и како да го користите. Исто така, ќе погледнеме и некои други течности.

Што е Blinker Fluid?

Значи, веројатно е дека вашиот татко, постар брат или сестра или поискусен возач од вас има рече дека треба да земете малку течност за трепкање. Можеби имаа итра насмевка кога ви кажаа за тоа, бидејќи ја знаат вистината.

Во ред, затоа повеќе нема да ве држат во неизвесност. Што е течност за трепкање? Па, тоа е исто како карирана боја и неславната долга тежина, тоа е шега што не постои. Да, така е, кој и да ти рече дека ти треба течност за трепкање, ти ја влече ногата и заслужува шега.

Историја на течноста за трепкање

Неодамна се појавија вирални видеа од луѓе кои бараат трепкач течност во продавниците додека нивните мачители ја снимаат потрагата. Почна да се појавува во пребарувањата уште во 2004 година, но веројатно е пред ова. Како и со сите шеги, никогаш нема да знаеме кој прв ја смислил оваа лукава шега.

Течноста за трепкање е всушност достапна на интернет за да ја продолжи шегата, како што се наводните ваучери запроизвод за да додаде дополнителна доверба. Сепак, треба да се забележи дека не треба да дозволите некој да истура каква било форма на течност во нивните трепкачи бидејќи тие се електрични и тоа може да предизвика оштетување.

Како се трепкачите Навистина функционира?

Така, сега ја отфрливме потребата од таканаречената течност за трепкање, а само накратко да допреме како всушност функционираат вашите трепкачи или трепкачи. Значи, да повториме, не се вклучени течности во трепкачите. Ова се електрични светла што се активираат од возачот за да означат вртење десно или лево.

Електричните пораки се испраќаат со жици до една од двете сијалици кои се наоѓаат на двете страни од предната и задната страна на вашето возило. Овие сијалици ќе трепкаат и ќе се исклучат за да им кажат на возачите кои доаѓаат кон вас и напред и назад дека имате намера да свртите.

Ова е безбедносна карактеристика за да ги предупреди другите учесници во сообраќајот да бидат подготвени да свртите и се надевам дека ќе избегнете судир.

Какви автомобилски течности ви се потребни?

Откако утврдивме дека течноста за трепкање не треба да биде на вашата листа за купување AutoZone или Amazon, сега дојдовме да погледнеме што правите потреба. Ти ветувам, нема шеги од нас; сите овие се вистински течности што му се потребни на вашиот автомобил за различни намени.

Моторно масло

Една од најважните промени на течностите што се вклучени во вашето возило е моторното масло. Додека возите низ кој било град или град, веројатно ќе видите повеќе места за промена на маслото кои нудатбрза услуга, но ова е исто така нешто што можете да го направите сами со малку знаење и грижа.

Моторното масло е важно како лубрикант за моторот и другите системи на автомобилот. Обезбедува подвижните делови да го прават тоа непречено без непотребно триење и оштетување на моторот. Тоа е во суштина крвта на вашиот автомобил, но за разлика од нашата крв, која се чисти од одредени органи, маслото не се чисти.

Затоа во редовни интервали треба да го испразниме старото валкано масло и заменете го со ново чисто масло. Може да забележите дека нивото на маслото се намалува и треба повремено да го надополнувате постоечкото масло. Ова може да укаже на истекување во системот што може да бара поправка.

Во зависност од вашата марка и модел, можеби ќе треба да имате специфичен тип на масло, затоа проверете дали знаете каков тип да користите ако го правите тоа себе си. Професионалните места за промена на маслото ќе знаат какво масло може да земе вашето возило и веројатно ќе ви дадат и опции кои може да одговараат на вашата општа употреба на возилото.

Исто така види: Дали ми треба приклучок за распределба на тежината?

Течност за ладење

Ова е уште една важна течност за работа на автомобил бидејќи помага да се контролира температурата на моторот. Ако вашиот мотор се прегрее, може да предизвика голема штета што може да чини многу пари за поправка. Оваа мешавина од етилен гликол и вода циркулира околу моторот пијавикувајќи ја топлината предизвикана од моторот со согорување и ја носи до радијаторот.

Додека течноста за ладење поминува низ радијаторот, гребената површинаовозможува топлината да се растури надвор од течноста и во воздухот. Воздухот што дува над радијаторот додека возите исто така помага во овој процес на ладење. Важна е рутинската проверка дали нивото на течноста за ладење е доволно.

Течноста за ладење е позната и како антифриз, што значи дека ако живеете во ладна клима, тоа ќе спречи замрзнување на течноста за ладење на моторот. Ова е причината зошто никогаш не треба само да ја замените течноста за ладење со нормална вода. Ќе замрзне на повисока температура од смесата со вода од етилен гликол.

Ако течноста за ладење треба редовно да се надополнува, може да имате истекување во системот, па затоа треба да го проверите ова. Без доволно течност за ладење, вашиот мотор може да се прегрее и тоа може да предизвика многу скапа штета и потенцијално да ве остави заглавени на страната на патот.

Течност за менувачот

Како што маслото го подмачкува моторот, течноста за менувачот прави истата работа за сите елементи на менувачот. Овој систем на автомобилот е она што ја пренесува моќта на моторот на тркалата со цел да создаде импулс напред.

Тоа во суштина е хидраулична течност која поддржува менување на менувачот и другите компоненти. Можеби ќе треба да ја надополнувате оваа течност од време на време и можеби ќе ви требаат редовни испирање на менувачот што може да се движат од 30.000 до 100.000 милји во зависност од возилото.

Течност за сопирачките

Друга важна течност е сопирачката течност која е од суштинско значење за да бидете сигурни дека сопирачкитефункционира правилно. Кога возите, откажувањето на сопирачките е нешто што не сакате да се случи. Со текот на времето, употребата на сопирачките може да ја исцрпи течноста за сопирачките со испирање на секои 30.000 милји или две години.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Ново Мексико

Течност за воланот

Ако вашиот автомобил има серво волан тогаш ќе има и течност за серво волан. Тоа е она што му помага на системот да работи и ако почне да се намалува, може да забележите дека управувањето станува потешко. Не само што го подмачкува воланот, туку и го засилува притисокот кога го вртите воланот.

Ова обично се наоѓа во резервоар под хаубата, така што не е тешко да се види дали нивото на серво воланот е ниско. Можеби ќе треба да ги надополнувате овие нивоа од време на време.

Течност за миење на шофершајбната

Ова е помалку витална течност бидејќи навистина не влијае на работата на вашиот автомобил, но игра улога во одржување на чистота на шофершајбната. Нечистотија и мртви бубачки може да се акумулираат на шофершајбната додека возите и со притискање на копче можете да добиете приливна течност за чистење која потоа можете да ги користите вашите бришачи за да ви помогне да го исчистите екранот.

Ова се троши со секој користете така, ако живеете во правлива област и треба често да ја користите, може да се најдете дека ја дополнувате оваа течност поредовно.

Заклучок

Постојат голем број есенцијални течности за работата на вашиот возило, но еден од нив сигурно не е течност за трепкање. Ако сте тука пред да посетите автоматчувајте ги со лицето кое ви кажало дека ви треба, сега сте предупредени.

Ви предлагам да земете малку течност за бришачите на шофершајбната и резервно шише течност за ладење и ако спомнат течност за трепкање, прашајте ги за што зборуваат . Информирајте ги дека трепкачите се електроника и дека течноста би ги оштетила. Претворете ја нивната шега во каква будала се тие што сугерираат такво нешто.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците кои е прикажано на страницата како што е можно покорисно за вас.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.