Водич за влечење гумени чамци: Сè што треба да знаете

Christopher Dean 02-08-2023
Christopher Dean

Моторите се идеални возила за користење кога се впуштате во авантура на отворен пат, но многу RVers не сакаат да носат толку големо возило на патувања секој ден откако ќе се постават.

Влезете во влечење гумени чамци.

Сопствениците на RV се колнат во влечење на гумени чамци бидејќи тоа е најзгодниот, најекономичен и безбеден начин за транспорт на нивниот автомобил. Овој водич ќе ве опреми со она што треба и да не правите за влечење со чамец за да можете да уживате во патувањето без мака да морате да го носите вашиот RV секој пат кога сакате да одите од кампот до локалниот град.

Што значи влечење со гумен чамец?

Влечење со чамец со пловило и влечење со чамец се повеќе или помалку заменливи термини за истиот метод на влечење.

Тоа вклучува употреба на шипка за влечење или влечење кукли за транспорт на возило (обично автомобил) зад моторна куќа или возило за рекреација. Се разликува од влечењето со рамен кревет, кое повеќе се користи за влечење на долги растојанија и вклучува целосно симнување на автомобилот од земја. Наместо тоа, влечењето со гумен чамец гарантира дека сите четири гуми на автомобилот се на патот додека влечете.

Овој тип на влечење му овозможува на возилото да се тркала зад RV на неговите четири гуми без никакви поголеми модификации или напор. Популарно е наречено влечење гумени чамци бидејќи возилото со гумен чамец (оној што се влече) изгледа како мал чамец што го влече поголем брод.

Влечење со гумен чамец е многу поевтин начин од влечењето со рамен кревет дотранспортирајте автомобил од А до Б и ви овозможува брзо да го поврзете или исклучите вашето возило со гумен чамец.

Трите главни типа на шипки за влечење што се користат при влечење на гумени чамци се самопорамнети ресивери монтирани на автобус, самопорамнувачко влечено возило - монтирани приемници и цврста шипка за влечење со рамка А.

Рамното влечење им нуди на сопствениците на RV низа предности, како што се практичност, подобрен простор за складирање, подобра економичност на горивото и добро управување со гумите во споредба со другите видови влечење.

Список за проверка за влечење гумени чамци за автомобили

Со секаков вид влечење, од витално значење е да бидете подготвени. Следете ги овие врвни совети за да ги подготвите вашите возила за безбедно и лесно влечење пред да тргнете на отворен пат.

Чекор 1

Првото нешто што треба да се осигурате е двојно- проверете дали основната плоча на шипката за влечење е добро прицврстена.

Основната плоча е метална рамка што се завртува на предниот крај на вашиот автомобил. Следниот чекор е да ги вметнете игличките и заштитните штипки.

Исто така види: Како да го поправите кодот за грешка P003A Duramax

Чекор 2

Друг клучен чекор е да запомните да го држите воланот на вашето возило отклучен при влечење на чамецот за да спречите автомобилот да не се влече настрана кога ќе се обидете во кривини или остри кривини.

Чекор 3

Не заборавајте да ги прикачите и кабелот за напојување и безбедносните кабли помеѓу возилото со гумен чамец и вашиот автомотор. Запалете го палењето на автомобилот и свртете ги тркалата на десната страна.

Чекор 4

После, отпуштете ја рачната сопирачка и прекинувачотисклучете ја батеријата и сите други осигурувачи. Сопствениците на RV потоа треба да ја поврзат сопирачката на чамецот и да ги извршат неопходните безбедносни проверки. Не заборавајте да го следите притисокот во гумите на вашиот автомобил и да го поставите возилото со гумен чамец во неутрална положба, тогаш сте подготвени!

Список за проверка за влечење гумени чамци за RV

Сега кога вашиот автомобил е поставено, исто така треба да го подготвите вашиот RV за влечење.

Прво, безбедно складирајте ги внатрешните елементи на вашиот автомотор и спуштете ја неговата антена. Повлечете ги настрешниците на возилото и оставете го целиот мебел и предмети за забава. Откачете го слатководното црево; ослободете се од резервоарот за држење и спакувајте го цревото за наводнување.

Следниот чекор е да ги повлечете лизгачите и израмните приклучоци. На крај, спакувајте ги подлогите за дигалки и држачите за тркалата и погрижете се да нема лабави жици што никаде излегуваат. Пред да тргнете на патот, не заборавајте двојно да го проверите притисокот во гумите за да обезбедите безбедно и безбедно патување до вашата дестинација.

Како да влечете автомобил со чамец: чекор по чекор

Значи, ги подготвивте двете возила и подготвени сте да започнете! Еве сè што треба да знаете:

Чекор 1

Проверете дали вашите возила се погодни за влечење гумени чамци!

Факторите што треба да ги земете предвид при изборот на добро влечно возило се тежината на влечење, мерењето на меѓуоскиното растојание, максималната тежина, оската, погонскиот систем, моделот на автомобилот и производителот.

Чекор 2

Пред да започнете овој тип на влечење, сопствениците на RV треба да се погрижаттие поминуваат низ прирачникот на нивниот сопственик и ја купуваат целата потребна опрема, како што се шипки за влечење, рамен комплет за влечење, основни плочи, дополнителни системи за сопирање, комплети за поврзување и суспензии на приколки.

Да се ​​избере добра шипка за влечење за да се обезбеди правилно поврзување со вашето возило за влечење гумени чамци кога го влече вашиот RV, инвестирајте во квалитетна основна плоча која има два приемници кои ќе се прикачат на вашите краци на шипката за влечење.

Чекор 3

Поставете ја куката на задниот дел од вашиот RV следејќи ги упатствата на производителот. Исто така, ќе треба да го поврзете ресиверот со возилото што ќе се влече со гумен чамец. Повторно, следете ги упатствата на производителот за да се уверите дека сè е безбедно поставено.

Исто така види: Ford F150 Заменливи делови по година и модел

Чекор 4

Паркирајте го возилото зад вашиот автомобилски дом за да бидете сигурни дека можете удобно да ги поврзете двете . Осигурајте се дека имате доволно простор за да ги порамните двете право пред да ја поврзете.

Чекор 5

Сега прикачете теме за влечење на гумен чамец за да ги обезбедите и двете кука и електрично поврзување помеѓу двете возила.

Пред да тргнете на долг пат, инсталирајте помошен систем за сопирање и проверете дали правилно сте ги поврзале сите лабави јазичиња и безбедносните кабли.

Чекор 6

Имајте на ум неколку безбедносни совети при влечење.

Најважниот безбедносен фактор што треба да се запамети кога влечете кое било возило е да го возите бавно; сопирањето и вртењето трае многу подолго со таковкомбинација на тешки, долги возила. Запомнете да возите и под дозволената брзина, соодветно да ги прилагодите ретровизорите за јасен преглед и да бидете сигурни дека светлата ви работат.

ЧПП

Кои возила можам да ги влечам рамно зад RV?

Возилата со рамно влечење вклучуваат возила со погон на задните тркала и рачен менувач. Погонот на четири тркала може да се влече и рамно, под услов да имаат рачно куќиште за пренос и да можат да се стават во лер. Ако се двоумите, консултирајте се со прирачникот на производителот.

SUV-ите, пикапите и автомобилите се популарни за влечење на четири тркала надолу. Ако вашето возило не е погодно за рамно влечење, наместо тоа, можеби размислете за кукли за влечење.

Колку тежина додава рамното влечење?

Вообичаено, тежината на јазикот на приколката е 15% од вкупниот број на целата приколка. Погрижете се вашиот автомобил да тежи помалку од 4.500 фунти и ќе бидете во рамките на параметрите.

Завршни мисли

Влечење со гумен чамец не е за оние со слабо срце; возачите кои сакаат да ги влечат своите возила треба да ги завршат соодветните безбедносни проверки пред да излезат на патот. Станете рано и прошетајте околу приколката и возилото за да утврдите дека сè е на место и поврзано пред да тргнете.

Не заборавајте секогаш да носите резервна гума бидејќи не сакате да бидете оставен во леплива ситуација на страната на патот. Но, со тоа, среќно влечење! Не можете да погрешитеследејќи го нашиот водич погоре.

Извори:

//www.rv.com/rv/towing/

//images.goodsam. com/newmotorhome/towguides/2018DinghyGuide.pdf

//togorv.com/rv-living/the-ultimate-rv-towing-guide/

//www.roadmasterinc.com/products /media/dinghy.guides.php

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата како колку што е можно покорисни за вас.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.