Што ќе се случи ако ставите гас во Тесла?

Christopher Dean 30-07-2023
Christopher Dean

Оние кои знаат нешто за Тесла и нивните автомобили веројатно знаат една работа од голема важност, а тоа е дека тие се целосно електрични автомобили. Ова очигледно ги натера некои да се запрашаат што би се случило ако ставите бензин во Тесла.

Во овој пост ќе го разгледаме подетално Тесла како компанија и ќе разговараме што би се случило ако се обидете да ставите бензин во една на нивните автомобили.

Исто така види: Најдобрите опции за прекинувачи за убивање за да се спречи кражба на автомобили

Што се Tesla Cars?

Tesla Inc е мултинационална автомобилска компанија и компанија за чиста енергија која има седиште во Остин Тексас. Дизајнира, произведува и продава електрични возила како што се автомобили и камиони, како и други технологии за чиста енергија.

Таа е меѓу највредните компании во светот и е најмногу вреден производител на автомобили што продава целосно електрични автомобили низ целиот свет. Овие футуристички високи луксузни возила носат висока цена, но имаат многу клиенти кои се подготвени да ја платат цената.

Историја на Тесла

На 1 јули 2003 година Мартин Еберхард и Марк Тарпенинг ја вградија Тесла Моторс АД Нивната цел беше да создадат производител на автомобили кој исто така беше технолошка компанија, цел што тие очигледно ја постигнаа.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Тексас

Во 2004 година, додека собираа инвестициски средства, тие беа во можност да соберат 7,5 милиони, сите освен 1 милион од нив дојдоа од Илон Маск. Денес Маск е претседател и најголем акционер на Tesla. Во тужбата во 2009 година, Еберхард се согласи да го признае Маск и Анеколку други рани работници во компанијата како ко-основачи на компанијата.

Прототипите за првиот автомобил на Тесла беа официјално откриени на јавноста во јули 2006 година на ексклузивна покана настан во Санта Моника, Калифорнија. Една година подоцна, одборот на директори предводен од Маск го замоли Еберхард да се повлече од функцијата извршен директор. Тој ќе ја напушти компанијата набрзо потоа.

Тарпенинг, исто така, ќе се повлече од компанијата во исто време како и Еберхард, кој ќе продолжи да го тужи Маск тврдејќи дека бил принуден од него.

Дали Тесла има автомобили на гас?

Големиот успех на Tesla дојде со создавање на луксузни, само електрични возила од високата класа кои би можеле да бидат патот на иднината. Како таков, Tesla не размислуваше и веројатно нема ни да размисли за создавање хибридно или дури и возило со полно гориво.

Обложбата на компанијата е да создаде широка мрежа на станици за полнење низ целиот свет за поддршка и полнење на нивните целосно електрични возила. Бидејќи залихите на фосилни горива постепено се намалуваат, не би бил мудар финансиски избор да се влезе на пазарот на бензински мотори.

Што користат автомобилите на Тесла за гориво?

Примарното гориво за сите модели на Тесла е електричната енергија кои ги добиваат од нивните батерии со голем капацитет. Овие батерии се полнат и имаат капацитет од околу 100 kWh. Тие немаат мотор со согорување како автомобилите на гас, туку користат електриченмотор.

Овој електричен мотор се користи за создавање механичка енергија која потоа се користи за напојување на тркалата и другите електронски компоненти.

Дали можете да користите гас за Напојува Тесла?

Иако возилата на Тесла 100% се напојуваат со електрична енергија технички, постои начин на кој гасот може да се користи за напојување на Тесла. Сепак, ова не би било директно користење на горивото на самото возило, туку како извор на енергија за друг метод за полнење на батеријата на автомобилот.

Генератор на гас кој ја претвора енергијата на согорувањето во електрично полнење може да се користи за наполнете ги батериите на Тесла. Подеднакво, мала прозорска турбина или поставување соларни панели може да се користи за да се произведе полнењето потребно за полнење на батериите на Tesla.

Во суштина секој метод што може да се користи за да се создаде електрично полнење што може да го напојува приклучениот уред во него, по полноќ, може да се каже дека подгрева Тесла. Сепак, самиот бензин не може да го согорува Тесла за да го напојува возилото.

Што ќе се случи ако ставите гас во Тесла?

Тесла 100% зависи од електричната енергија што се складира во батеријата пакети на возилото. Тоа значи дека во ниту едно возило на Tesla нема резервоар за гас. Под капакот каде што обично го наоѓате отворот за резервоарот за гас на возилата со мотор со согорување е приклучокот за приклучок кога станува збор за Tesla.

Веројатно нема доволно простор во овој оддел за приклучок за повеќеод половина литар бензин пред остатокот само да се истури надвор и на земја. Буквално немате каде да ставите бензин во Tesla освен ако не сте го складирале во конзерва и го чувате во багажникот.

Ако се обидете да ставите бензин во приклучокот за приклучок, веројатно ќе го оштетите и ќе создадете многу опасна ситуација за себе. Електричната енергија и бензинот сигурно не се мешаат добро, така што не е препорачливо ни да го пробате ова.

Како ја полните Тесла?

Како што споменавме, ќе има капак во близина на задниот дел на Тесла што наликува на вратичката што обично го покрива влезот во резервоарот за гас за полнење. Под овој капак ќе најдете приклучок за приклучок што ќе прифати кабел за полнење.

Можете да го направите тоа дома со кабелот што е поставен со вашиот автомобил или кај вашиот најблиските станици за полнење ако веќе сте на пат. Овој процес очигледно не е толку брз како добивање бензин како што можеби ќе треба да почекате некое време за да се префрли доволно полнење на вашите батерии за складирање.

Заклучок

Нема каде да разумно стави бензин во Тесла. Ова не е грешка што веројатно ќе ја направите освен ако не сте многу пијани или искрено екстремно глупави. Всушност, ако сте толку пијани, пробајте го ова, сигурно не треба да возите. Ако се обидувате да ставите гас во приклучокот за полнење на Tesla, тоа ќе доведе до тоа бензинот многу брзо да истече надолу.од автомобилот и на земја.

Обидот да ставите гас во Tesla најверојатно ќе го оштети и може да биде исклучително опасно за вас. Струјата и бензинот имаат нестабилна врска и тоа буквално може да ви пукне во лице. Единствената причина за да го повлечете Tesla во бензинска пумпа ќе биде ако тие имаат станици за полнење на електрични автомобили или ви требаат грицки на патот. Во спротивно, возете, нема ништо за вас таму.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви биде што е можно покорисно.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.