Што е бришење пригушувач и дали е соодветно за вас?

Christopher Dean 02-08-2023
Christopher Dean

Во оваа статија ги гледаме љубителите на моторот со силен природен звук. Кај модерните автомобили, намерата е обично да се молчат, но некои луѓе само сакаат да ја слушнат бучавата од нивниот мотор. Ќе разгледаме еден аспект на зголемување на звукот, бришење на пригушувачот. Што точно е ова и дали е вистинскиот избор за желбите за звук на моторот на вашиот автомобил?

Што значи бришење пригушувач?

Бришењето на пригушувачот е непотребно кул начин да се каже дека го отстранувате пригушувачот од издувните гасови на вашиот автомобил. Во суштина, пригушувачот служи како комора за резонанца која се одбива околу звукот што доаѓа од моторот на автомобилот додека минува низ издувните гасови на возилото.

Честопати има повеќе од еден придушувач прикачен на издувните гасови на модерните автомобили и тие може да се отстранат од издувниот систем ако одлучите да го сторите тоа. Ова не треба да се меша со модификација на директна цевка на издувните гасови, но затоа што тоа вклучува и одземање на катализаторот.

Кои се придобивките од бришењето на пригушувачот?

Во интерес на правичност, ние сме брзо ќе прошетам низ добрите и лошите страни на модификацијата за бришење на пригушувачот за да ви помогне да одлучите за најдобриот начин на дејствување за вашиот автомобил. Тогаш ќе започнеме со она што е добро за овој тип на модификација.

Може да ја подобри вашата коњска сила

Пригушувачите го забавуваат напредокот на издувните гасови низ системот како дел од нивната работа даго задуши звукот на моторот. Ова доцнење во системот го создава она што е познато како повратен притисок во моторот. Овој притисок донекаде ја ограничува моќноста на вашиот мотор, но веќе е вклучен во работата на вашето возило.

Ако ги извадите пригушувачите и ги замените со неограничена цевка, тогаш ова го ублажува задниот притисок што пак му овозможува на моторот да работат поефикасно. Кај возилата со мала моќност ова нема да направи голема разлика во коњските сили, но кај возилата со перформанси или оние со поголеми мотори може да добиете значителен поттик во вашата врвна коњска сила.

Благо подобрување во економијата на горивото

Отстранувањето на пригушувачите, како што веќе споменавме, го намалува повратниот притисок на моторот што ги подобрува перформансите на моторот во целина. Со мотор со подобри перформанси, всушност ќе потрошите малку помалку гориво. Ова е очигледно атрактивен концепт, но во целосно откривање разликата не е голема.

Природни и гласни издувни гасови

Главната причина се разбира за оваа модификација е да се добие тој природен и гласен звук на издувните гасови. Ова е оној татнеж што го слушате од тркачките автомобили кои обично немаат пригушувачи или катализатори бидејќи им требаат перформанси за трки.

Отстранувањето на пригушувачот им овозможува на природните звуци од моторот да се движат низ издувната цевка и ќе ја добиете таа агресивна нота што е толку ценета од многумина од автомобилизмотфанови.

Коновите на бришење на пригушувачот

Гласен издув

Да, знам дека ова беше и во професионалниот дел, но знаете само затоа што го сакате татнежот на моторот не значи дека по некое време не може да стане иритирачки дури и за возачот. Ако, на пример, одите на пат што ќе потрае некое време, постојаната силна бучава од моторот може да биде досадна и нема ништо што можете да направите за да го исклучите.

Може да ги иритирате и вашите соседи особено ако мора да го користите вашиот автомобил доцна навечер или рано наутро. Не можете да изберете кога ќе се појави бучавата, така што, освен ако не сте во ред што потенцијално ги налутувате луѓето што живеат околу вас, треба да размислите.

Можеби е нелегално

Пред да ги погледнете цените оваа модификација направи малку домашна задача и уверете се дека можете легално да го направите ова во вашата држава. Одредени држави не дозволуваат ваков вид на модификација на улични легални автомобили. Не може да го скриете фактот дека пригушувачот не е прикачен; тоа е очигледно очигледно.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Ново Мексико

Ако не е легално да го отстраните пригушувачот во вашата држава, подобро верувајте дека патролата на автопатот ќе ве повлече и ќе ви даде билет во секундата слушнете го вашиот издув. Можеби мислите дека се премногу зафатени со други работи за полицајци, но тие често имаат квоти за издавање билети за да ги погодат и вие би биле лесна цел.

Ги намалува перформансите во некои автомобили

Да, како што споменавме постариавтомобилите и оние со големи мотори може да забележат зголемување на перформансите со отстранување на пригушувачите. Ова не е секогаш случај со поновите автомобили со помала моќност бидејќи нивните компјутери се потпираат на тоа дека пригушувачот е дел од системот.

Кај нов автомобил што очекува податоци од пригушувачот, отстранувањето на делот може да предизвика проверка на моторот светлина. Исто така, може потенцијално да ги намали перформансите бидејќи компјутерот не добива комуникации кои се од витално значење за да се создадат најдобри услови за изведба на моторот.

Неуспех на тестот за емисии

Постојат над 30 држави во САД кои бараат од вас да ги преземете редовниот тест за емисиите пред да можете да го регистрирате вашето возило е исправен за пат. Иако пригушувачот не игра улога во вистинскиот квалитет на емисиите, техничарите може да ви откажат бидејќи пригушувачите се отстранети.

Ова може да изгледа неправедно, но ако не успеете тест за емисии поради оваа причина ќе треба да ги замените пригушувачите пред да ви биде јасно да го регистрирате возилото за употреба на јавните патишта. Ако не можете да го регистрирате автомобилот и изберете да возите наоколу, имајте предвид дека ќе бидете забележани и постои голема веројатност да се соочите со парични казни и правни последици за возење нерегистрирано возило.

Колку брише пригушувачот Трошоци за модификација?

Цената на овој тип на модификација може да варира во зависност од типот на возилото што го имате и колку пригушувачи отстранувате. Деловисам може да се движи помеѓу 50 и 200 долари затоа што иако ги отстранувате пригушувачите, нешто мора да го пополни просторот во издувните гасови.

Во однос на трошоците за работна сила, тие веројатно ќе бидат високи затоа што искрено не многу реномирани механичари ќе ги направат овие модификации особено ако тие не се легални во вашата држава. Можете лесно да потрошите 100 - 250 долари во трошоците за работна сила што ќе ве доведе до 150 - 450 долари вклучувајќи ги и деловите.

Дали е лесно да се направи оваа измена?

Како и со сите работи во автомобилската индустрија, веројатноста за тоа да се биде нешто што можете сами да го направите ќе зависи од вашето механичко ниво на вештина. Ќе ви требаат соодветни алатки и можеби ќе ви треба опрема за заварување ако пригушувачите се заварени до издувните гасови.

Би заштедиле пари ако го направите тоа сами, но освен ако не знаете како можете да направите грешки и да завршите со проблеми. Ако, на пример, вашата модификација дозволува издувните гасови да излезат во близина на доводот за свеж воздух во кабината, можеби цицате издувни гасови додека возите, што воопшто не е добро.

Заклучок

Модификацијата за бришење на пригушувачот звучи како многу забавно за оние кои сакаат гласен звук на издувните гасови и секако е она што го сакате. Има и неколку главни недостатоци, така што треба да бидете сигурни дека сте подготвени за нив.

Може да наидете на проблеми со властите, да не поминете тестови за издувни гасови и можеби да станете непријатност во соседството што секојмрази. Реално, вие ги преземате ризиците во животот што сакате да ги преземете, така што ако бришењето на пригушувачот звучи како ваше, најдобро е со среќа и уживајте.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Трошиме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Исто така види: Закони и регулативи за приколки од Минесота

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.