Како да го одржувате радиото вклучено кога автомобилот е исклучен (модели на Форд)

Christopher Dean 09-08-2023
Christopher Dean

Новите автомобили денес се фантастични со сите овие неверојатни нови технолошки достигнувања, но понекогаш губиме нешто заради напредокот. Во ред, можеби звучи малку драматично, па дозволете ми да го спуштам малку.

Се сеќавате ли во времето кога можевте да го исклучите моторот, дали палењето се заврти четвртина и сè уште слушате радио? Не сакавте да трошите бензин и не ви требаше топлина или ладење, но ви требаа мелодиите.

Па, за жал, денес повеќето од возилата на Форд понови модели нема да ви дозволат да пуштате радио додека моторот е исклучен. Ова е толку фрустрирачко, во најдобар случај тие може да го остават да работи накратко откако ќе го исклучите моторот, па што можете да направите за овој проблем?

Па добри вести, има неколку хакови што ви помагаат да го заобиколите тековниот систем, затоа зачувајте читање додека ви кажуваме како да ја одржувате музиката вклучена додека моторот е исклучен.

Како да го задржите радиото вклучено кога вашиот автомобил Форд е исклучен

Од 2015 година можеме да уживајте во одлично време на радио во нашите возила на Форд без премногу проблеми. Проблемот е иако од 2015 година ќе го изгубиме тоа радио штом ќе го исклучиме моторот. Тогаш, прашањето е како можеме да го држиме радиото вклучено кога палењето е исклучено?

Исто така види: Како да се поправи опаднат наслов

Нема да го премачкам ова бидејќи треба да знаете од почеток, ова е не е лесна работа за извлекување и потребно е многуработа. Ако сте решени да имате пристап до вашата музика додека штедите бензин, тогаш прочитајте за некои важни совети и совети.

Постојат три начини да постигнете радиото да биде вклучено додека палењето на Ford е исклучено и тие се како следново:

 • Напојување на радиото користејќи режим на дополнителна опрема
 • Поврзете го радиото директно со батеријата на автомобилот
 • Инсталирајте прекинувач што ви овозможува да го вклучувате и исклучувате радиото по волја

Овие три опции може да се користат за различни нивоа на успех; некои може да дозволуваат само кратки рафали на радио репродукција, додека други се ограничени само од полнењето на батеријата. Затоа, ајде да навлеземе во суштината на работата и да ви покажеме како да ги постигнете овие работи околу радиото во вашиот Ford.

Напојувајте го вашето радио користејќи режим на додатоци

Овој радио хак најдобро функционира во 2015-2019 година Моделот на возилата на Форд и навистина не е толку многу работа, туку е нешто „за ваша информација“. За да го разберете ова, дозволете ми да кажам дека поновите фордови имаат три режими на додатоци, додека постарите модели имаат само два.

Овој систем со два режима ви овозможи да го вклучите радиото независно од моторот вклучен, но системот со три режими не . Трите режими кај поновите Фордови се палење, стартување на моторот и режим на дополнителна опрема.

Во моделите од 2015 до 2019 година возилото ќе му овозможи на радиото да остане вклучено краток временски период откако ќе се исклучи моторот. Значи, кога ќе почнете и ќе престанете со кој било модел на Фордод овие години тие ќе го активираат режимот на дополнителната опрема, а со тоа и вашето радио.

Методот за ова е следниов:

 • Ова работи со Ford со клучеви и без клуч, па без разлика што имате го запали моторот како што обично би сакале. Ова ќе вклучи сè во вашето возило, вклучително и додатоци како што е радиото
 • Бидејќи целата поента е да го вклучите радиото без мотор, следниот чекор е да го исклучите моторот како што обично би правеле. Ова треба да го активира режимот на додатоци. Не притискајте ја педалата на сопирачката и не правете ништо со гасот
 • Сега кликнете на копчето за старт и стоп 2 пати брзо и ова треба да го задржи радиото вклучено, но да дозволи моторот да биде исклучен
 • Еднаш дополнителната режимот е вклучен, имате пристап до целата електрична енергија, како што се електричните прозорци и секако радиото
 • За да го финализирате ова, префрлете го возилото во режим на паркирање за целосно да го исклучите автомобилот и да уживате во времето на радио додека чекате

Ова може да работи до 30 минути до еден час во зависност од возилото Ford, така што можеби ќе треба да го повторите процесот ако чекате некое време. Внимавајте, сепак, со исклучен мотор, батеријата не се полни, така што прекумерното користење може да ве остави со мртва батерија.

Овој метод не бара никакви нови модификации, само разбирање за тоа како функционира режимот на дополнителна опрема. Ако ова не функционира за вашиот модел, треба да се консултирате со прирачникот за користење за совет да го вклучитережим на дополнителна опрема.

Директно поврзување на радиото со батеријата

Ако мислите дека ова звучи ризично, тогаш паметно е да ја имате таа реакција бидејќи, се разбира, ова не е најбезбедно решение, но ако се направи правилно може да работи. Во суштина, она што би го правеле овде е да го прикачите жичаниот ремен на вашиот Форд директно на батеријата на автомобилот и целосно да го заобиколите палењето.

Исто така види: Што е кука за влечење и како работи?

Недостатокот на овој метод е што може да ви ја троши батеријата побрзо и ако не се направи целосно правилно може да резултира со штета која може да се покаже скапа за поправка. Така, ова може да ви овозможи да го слушате вашето радио 1-2 часа додека вашиот мотор е исклучен.

Ако ова е нешто што сакате да го пробате, ќе ви дадам преглед на чекорите подолу, но повторно дозволете ми Внимавајте, ова го правите на ваш сопствен ризик:

 • Исклучете го возилото најмалку 30 минути пред да го започнете овој процес за да дозволите енергијата од батеријата да исчезне од системот
 • Додека носејќи заштитни ракавици извадете ја контролната табла околу радиото со помош на шрафцигер и алатка во форма на буквата У
 • Пронајдете ја жолтата жица за автомобилската батерија и црвената жица на прекинувачот за палење и двете треба да бидат напред
 • Прикачете ги овие жици на батеријата се сеќава да ја прикачи црната жица на точката за заземјување на автомобилот.
 • Заменете ги радиото и контролната табла и сега треба да можете да го користите радиото независно од работата на моторот.

Ако стеќе го пробате ова, ви предлагам да побарате видео од тоа што се прави на вашиот модел Форд или нешто слично. Исто така, дозволете ми повторно да напоменам дека ова е ризична опција која може да доведе до оштетување на вашиот автомобил.

Инсталирајте прекинувач за вклучување/исклучување на радиото

Овој метод е далеку побезбедно од поврзувањето на радиото на батеријата, па дури и може да го најдете методот наведен во прирачникот за вашиот сопственик. Ова може да ви овозможи долго користење на радиото кога автомобилот е исклучен без прекумерно празнење на батеријата.

Треба да се забележи дека батеријата сè уште ќе се испразни со нормална брзина, затоа имајте предвид дека тоа е можно. Исто така, ова ќе работи само за радио, а не за ЦД-плеери.

Користењето на овој метод бара многу работа и напор, па ако не сте практично вешти во овој оддел, можеби ќе сакате да побарате помош за оваа модификација.

Заклучок

Може да биде фрустрирачки што не можете да слушате радио во вашиот понов модел Ford бидејќи моторот не работи. Опциите се да трошите бензин за да слушате радио или да се надевате дека вашиот телефон е доволно наполнет за да ве забавува.

Постојат некои решенија, но тие можат да бидат незгодни, а во некои случаи дури и малку ризични. Ако сте технички вешти, ова може да биде нешто што можете да го направите, но во спротивно тоа може да биде нешто со кое треба да живеете.

Деновиве повеќето од нас имаат паметен телефон за да не држи окупирани додека чекаме во автомобилот, па иакофрустрирачки дали е навистина толку лошо? Ако едноставно морате да најдете начин да го задржите радиото вклучено додека моторот е исклучен, се надевав дека овој напис помогна и ве молам бидете внимателни со она што го правите.

Поврзување или упатување на оваа страница

Ние поминуваат многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување , ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.