Кои се најдобрите автомобили за спиење?

Christopher Dean 26-07-2023
Christopher Dean

Сум патувал од источниот до западниот брег на Соединетите Држави неколку пати во мојот живот и тоа е неверојатно искуство. Ќе признаам дека ова беше во моите средина и доцни 30-ти, така што никогаш не ми ни паднало на памет да заштедам пари со спиење во мојот автомобил.

Хотелите на крајот на краиштата не се евтини, а кога си помлад твојот грб не е боли толку многу, така што спиењето во вашиот автомобил можеби не е голема работа. Во оваа објава ќе погледнеме некои од најдобрите автомобили во кои е добро да се спие доколку се појави потреба.

Што го прави автомобилот добар за спиење?

Големината е сè важна кога станува збор за автомобил во кој можете да спиете доколку се појави потреба. Ви треба автомобил кој е голем како џип или караван. Ова значи дека ќе имате повеќе простор и идеално ви е потребно возило кое овозможува целосно потпирање на седиштата или широко задно седиште.

Можете да размислите за автомобил што има затемнети стакла или што можете да го затемните како ова ќе ви даде одредена приватност од љубопитните надворешни очи. Секако, можете да наместите и некакви облоги на прозорците.

The Honda Element

Овој модел е голем миленик на камперите кои духовито го нарекуваат Hotelement. Мора да се признае дека ова е модел што Хонда го прекина во 2011 година, така што ќе купувате половни, но искрено, ако парите се важни, тогаш половните автомобили не треба да бидат навистина лоша работа.

Елементот е познат по тоа што има повеќе од доволно простор заПросечниот човек да се протега внатре. Обично има месечен покрив за вентилација ноќе доколку е потребно. Приклучокот за напојување од 12 V во задниот дел е добар за напојување на мали уреди доколку е потребно.

Во однос на просторот за складирање, повеќето модели имаат многу без да се загрози просторот за спиење што го имате. Сопствениците на кучиња можеби ќе бидат заинтересирани да пронајдат Елемент од 2007 година, бидејќи во таа година моделот ја освои наградата за автомобил за куче на годината од Dogcars.com.

Овој компактен кросовер SUV секако вреди да се погледне за оние кои можеби ќе поминат извесно време спие во автомобилот од кои било причини.

Volvo XC90

Воведен во 2002 година и сè уште е силен, Volvo XC90 е луксузен SUV со средна големина со тони просторија благодарение на неговиот долг дизајн. Со доволно простор за складирање и просторија во кабината, можете лесно да спиете добро.

Моторниот новинар Џереми Кларксон, кој стои 6 ft 5, всушност поседувал 3 XC90 во текот на годините и ги опишува како исклучително практично. На речиси 16 стапки носот до опашката, ова е долго возило кое во зависност од облогата има 5 или 7 седишта. Овие седишта секако може да се турнат надолу за да се создаде доволна површина за спиење.

Subaru Outback

Воведен во 1994 година и сè уште во производство денес, имате пристојни шанси да најдете едно за продажба некаде што може да бидете во вашиот опсег на цени. Ова е теренец кој има доволно простор за да легне просечниот човек.

Задните седишта се преклопуваат што овозможувада поставите површина за спиење, иако некои луѓе може да претпочитаат возило во кое задните седишта може да се отстранат, што не би било Outback.

Ова е автомобил со добра економичност на горивото што секако може да го зголеми вашето севкупни заштеди на патување. Дизајниран е врз основа на Subaru Legacy кој беше автомобил од типот вагон, така што е генерално подолг од просечниот караван.

Ford Escape

Оние кои можеби одат малку подалеку од претепаните патеката за нивното кампување може да го најде Ford Escape подобра опција. Ова е голем автомобил кој често доаѓа со затемнети стакла и секако е со погон на четири тркала.

Во производство од 1990 година, Explorer е SUV кој моментално е во својата шеста генерација. Пространа и цврста, тоа е одличен автомобил за кампување, но страда од лоша километража со гас. Има доволно простор за легнување и сè уште доволно простор за складирање на вашите работи, па сепак можеби вреди да се погледне.

Nissan Pathfinder

Pathfinder е SUV во три реда со седум лица, кој има целосно отстранлив заден ред. Ова ви овозможува да го измените возилото за дополнителен потенцијал за спиење и простор за складирање доколку е потребно.

Тоа е одлично секојдневно возило воопшто, но навистина може да се претвори во место за спиење ситуација ако е потребно со леснотија. Навистина нема лоши години на модел за овој автомобил и кога станува збор за карактеристиките, можеби ќе најдете некои вистински поволни цениизлажан користен Pathfinder.

Изграден да прими големо семејство за секојдневни патувања, идеален е за едно или две лица кои повремено треба да го користат како место за спиење. Тој беше претставен во 1985 година, така што има многу Pathfinder таму и тие сè уште се градат.

Chevrolet Equinox

Ова е веројатно најдобриот SUV за спиење благодарение на обилниот простор и помали прозорци. Овие компактни прозорци се одлични за дополнителна приватност и со пристојна километража со гас, тоа секако е заштеда на пари. Користениот Equinox може да чини помалку од 4.000 долари, но тоа секако зависи од моделот и облогите.

Исто така види: Колкава големина на подната дигалка ви е потребна за Ford F150?

Воведен во 2004 година и сè уште излегува од производните линии, тоа е долго возило кое има висок клиренс и импресивна просторија за главата. Добриот сон нема да ви избега во рамноденица.

Заклучок

Постојат многу автомобили кои потенцијално можат да понудат удобен ноќен сон, па затоа е паметно да купувате малку наоколу. Општо земено, подолг автомобил што ви овозможува да отстраните редица седишта или целосно да ги спуштите треба да биде приоритет.

Исто така види: Што е кука за влечење? Комплетен водич

Исто така, сакате да бидете сигурни дека можете да го одржувате и просторот за складирање без да го загрозите просторот за спиење. Малите и или затемнети стакла може да бидат корисни затоа што не треба да се разбудите од некоја навредлива личност која ве гледа како спиете.

Поврзете ја или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу времесобирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.