Водич за влечење Ford: Сè што треба да знаете

Christopher Dean 24-10-2023
Christopher Dean

Ако не сакате ништо повеќе од држење на рацете на воланот, да бидете таму на пат и да ја истражувате природата, ќе бидете задоволни да знаете дека има огромен асортиман на камиони, теренци и кросовери на Ford кои се карактеризираат неверојатни капацитети за влечење. Врвниот капацитет за влечење на Ford значи дека можете да тргнете во авантура на различни локации кога и да сакате.

Без разлика дали сте на дневна посета или обиколувате различни локации, има Форд кој може да ја влече и најголемата приколка. Ford има изобилство на модели на располагање, па кое возило да го изберете? Тука сме да помогнеме.

Форд SUV и капацитети за влечење на кросовер

Овој водич за капацитет за влечење на Форд ги наведува карактеристиките на различните пикапи, теренци и кросовери на Форд, како и нивните влечни капацитети. Се надеваме дека ова ќе ви помогне да го изберете најдобриот Ford за вашиот животен стил и потреби.

Ford EcoSport

EcoSport е кросовер со градска големина со многу ставови. Идеален за градски средини, има компактна платформа што го прави совршен избор за оние кои сакаат лесно маневрирање, прецизност и одлична ефикасност во нивната опрема.

Исто така види: Како да го поправите кородираниот приклучок за приколка

Достапен со опционален Интелигентен погон на четири тркала и во избор на два економични мотори, ова возило Форд е погодно за возачи кои сакаат нивните возила да се истакнат.

Максимален капацитет на влечење :

1,0L EcoBoost (FWD) - 1.400лента, но добра идеја е да го сторите тоа дури и ако ова правило не постои. Ќе патувате побавно, така што другиот сообраќај, особено помалите и побрзи возила, ќе имаат потешкотии да гледаат покрај вас.

За да не бидете визуелна и физичка пречка, останете на десната лента. Исто така, внимавајте на возилата што се натрупуваат зад вас на патишта со една лента - ќе треба да се тргнете од патот со користење на свртниците штом е безбедно.

Планирајте го вашиот излез кога паркирате

Паркирањето на влечната платформа е лесно ако можете да користите место за влечење или паркирање покрај работ. Можеби ќе откриете дека место за паркирање меѓу камионџиите најдобро ќе функционира. Но, на крајот веројатно ќе завршите во супермаркет.

Ако е така, обидете се да користите огромни паркинзи и најдете локација за паркирање одзади каде што обично е помалку зафатено. Ќе треба да заземете повеќе од едно место, но на другите возачи нема да им пречи ако ги користите непопуларните места.

Како и секогаш, внимавајте повеќе околу жардинери и рабници и застанете само на локација каде што знајте дека можете да се движите напред и далеку без никакви опасности.

Завршни мисли

Се надеваме дека овој водич за влечење на Ford 2022 ви даде инспирација за вашиот следен сет на тркала. Со широката палета на возила на Ford, вклучувајќи теренци, пикапи и кросовери, сигурно ќе го најдете совршениот модел, без разлика каков животен стил.

ЧПП

За кој е најдобриот Fordвлечење?

Форд теренците и камионите со сигурност опслужија огромен опсег на потреби за влечење и влечење и за комерцијални и за станбени цели.

Не само што камионите на Форд станаа омилени кај сопствениците на камиони благодарение на нивната моќ и исклучителните способности за влечење, но тие се многу пространи и удобни. Тие можат да се пофалат и со напредна технологија што го прави побезбедно и полесно да седнете зад воланот.

За цели на влечење, Ford нуди неколку одлични опции. Ако барате камион кој може да ги задоволи вашите дневни потреби за влечење, Ford F-150 е одлична опција. Како северноамерикански камион на годината за 2021 година, Ford F-150 обезбедува пет опции за мотори.

Моќниот Ford F-150, исто така, обезбедува неверојатен капацитет за влечење од 13.000 фунти, како и максимална носивост од 3270 lbs.

Што е Ford пакетот за влечење приколки со голем капацитет?

Што содржи секој Ford пакет за влечење може да варира, дури и ако две пакувања имаат исти шифри. Содржината на вашиот пакет зависи и од тоа кој камион или SUV модел го имате, облогата или кој погон и мотор го има.

За да ги добиете точните детали за пакетот и спецификациите за влечење на Ford за вашето возило, препорачуваме контактирате со продавачот.

Комплетот за тешки приколки дизајниран за камионот F-250 Super Duty е познат како пакет за влечење приколки со висок капацитет или пакувања 535. Тоа е подобрување од стандардните пакети што доаѓаатсо F-450 F-250, и F-350.

Кој Ford F-150 да го изберам за влечење?

Тешко е да се замери на моќниот и врховниот Форд Ф-150. Возилото може да се пофали со непобедлива способност за влечење, моќни мотори и низа нивоа на опременост кои му даваат вредност која е тешко да се надмине.

Но, најдобриот Ford F-150 за влечење е 3,5L EcoBoost V6! Со правилна конфигурација, оваа моќна куќа може да влече товар до 14.000 фунти. Може да го извлечете максимумот од овој капацитет кога ќе го спарите возилото со Max Trailer Towing Package.

Извори:

//www.autoblog.com/2020 /06/17/how-to-tow/

//www.germainfordofbeavercreek.com/ford-towing-capacity.html

//www.donleyfordgalion.net/ford-towing- capacity-info-ashland.html

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата како што е можно покорисно за вас.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

lbs

2.0L Ti-VCT (4WD) - 2.000 lbs

Ford Edge

Од неговите докажани перформанси и стилски изглед до поврзаните технологии, Ford Edge има се. Дизајниран да го поседува патот, овој модел на Ford има автоматски менувач со осум брзини и активно загревање.

Ford Edge има и автоматска Start-Stop технологија и можете да изберете помеѓу две конфигурации на моторот. Современата кабина е префинета така што вие и вашите патници ќе ви биде удобно, без разлика колку далеку патувате.

Максимален капацитет на влечење:

3,5L Ti-VCT V6 (FWD) - 5.000 lbs

2.3L EcoBoost® I-4 (4WD) - 3.000 lbs

3.5L EcoBoost® V6 (4WD) - 5.000 lbs

Ford Escape

Дали барате SUV што не ги жртвува способностите или стилот? Потоа проверете го Ford Escape, кој ви нуди избор од три погонски единици за да започнете да ја бркате вашата следна авантура.

Достапниот пакет за влечење приколка значи дека можете да го носите вашиот товар за патувањето. Големиот внатрешен товарен капацитет овозможува лесно да се види зошто возачите продолжуваат да го избираат Ford Escape.

Максимален капацитет на влечење:

2,5L i-VCT (FWD) - 1.500 lbs

1.5L EcoBoost (4WD) - 2.000 lbs

2.0L EcoBoost (4WD) - 3.500lbs

Ford Explorer

Како SUV икона речиси 30 години, Ford Explorer останува омилен благодарение на неговите разновидни перформанси, динамичен стил и огромниот ентериер.

МногуТехнологиите за помош на возачот може да се најдат на овој модел за влечење на Форд, вклучувајќи контрола на патувањето, информативен систем за слепата точка и предупредувања за судир напред, комплетирани со поддршка за сопирачките. Трите различни мотори го олеснуваат изборот на идеалниот Explorer кој ќе ви одговара.

Максимален капацитет на влечење:

3,5L Ti-VCT V6 (FWD) - 5.000 lbs

2.3L EcoBoost® I-4 (4WD) - 3.000 lbs

3.5L EcoBoost® V6 (4WD) - 5.000 lbs

Ford Flex

Со пространа внатрешност, Ford Flex може да смести 7 патници и ќе се истакне поради својот динамичен стил кој сигурно ќе го сака целото семејство. 3.5L EcoBoost V6 во комбинација со интелигентен погон на сите тркала значи дека Ford Flex ќе остане сигурен со апсолутна прецизност дури и при екстремни временски услови.

Иновативната безбедносна технологија и стилскиот ентериер се само две од причините зошто возачите постојано изберете Ford Flex!

Максимален капацитет на влечење:

3,5L Ti-VCT V6 (FWD) - 2.000 lbs

3,5L EcoBoost® V6 (AWD) - 4.500 фунти

Ford Expedition

Седејќи меѓу најдобрите SUV возила на Ford, Ford Expedition ги обезбедува силата и способноста што би ги очекувале од SUV. Ако изберете да го спарите моделот Ford Expedition со пакетот за влечење приколки за тешка работа, можете да влечете многу различни товари, вклучувајќи:

  • Џет скии
  • Dirtbike
  • Големи чамци
  • Приколки за кампување

Максимално влечењекапацитет:

3.5L EcoBoost® V6 со Ti-VCT - 9.300 lbs

3.5L EcoBoost® V6 со Ti-VCT - 9.200 lbs

3.5L EcoBoost ® V6 со Ti-VCT - 9.000 lbs

3,5L EcoBoost® V6 со Ti-VCT - 9.000 lbs

Камините за влечење Ford Trucks

Подолу , ќе ги најдете нашите оценки за капацитет за влечење на Ford за некои од најпопуларните камиони од производителот. Од моќниот Ford F-150 до слабиот и компактен Ford Maverick, прочитајте понатаму за да дознаете повеќе.

Ford F-150

Да се ​​справите со најтешките предизвиците е само еден од бројните начини на кои Ford F-150 ја задржа својата популарност. Ќе имате избор од пет одобрени погонски единици, што ќе го олесни наоѓањето на моделот Ford F-150 кој одговара на вашиот животен стил.

Ford F-150 е опремен и со конструкција од алуминиумска легура од воена класа како рамка во кутија направена од 78% челик со врвна цврстина. Дизајниран да биде извонреден и комерцијално и станбено, Ford F-150 може да се пофали со моќ и функционалност за да го направи влечењето дури и вашата најголема опрема лесна задача.

Максимален капацитет на влечење:

3.3L Ti-VCT V6 - 8.200 lbs

2.7L EcoBoost V6 - 10.100 lbs

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Ново Мексико

3.5L EcoBoost V6 - 14.000 lbs

5.0L Ti-VCT V8 - 13.000 lbs

3,5L PowerBoost Full Hybrid V6 - 12.700 lbs

Ford Ranger

Водач во својата класа, Ford Ranger има моќен 2.3 литарски EcoBoost мотор кој има двојно лизгањетурбополнач и директно вбризгување гориво. Генијалниот погонски агрегат на Ford Range има дополнителна издржливост од двојните камери управувани со синџир, како и ковани челични прачки.

За да се зајакне реакцијата и ефикасноста, Ford Ranger исто така располага со ексклузивен автоматски менувач во класата, комплет со 10 брзини. Кога ќе се спои со FX4 Off-Road Tow Package, ќе можете да уживате во тјунираните амортизери на терен, динамичниот систем за управување со теренот и гумите за сите терени.

Максимален капацитет на влечење:

2.3L EcoBoost® - 7.500 lbs

Ford Super Duty

Ако сакате да работите напорно и да играте понапорно, Ford Super Duty е за тебе. Одлично и во станбени и комерцијални ситуации, Super Duty е прецизно тестиран и докажан дека се справува дури и со најпредизвикувачките задачи со кои може да се соочат возачите на камиони.

Ford Super Duty ја задржа својата позиција како врвен избор за возачите бараат вредни и издржливи пикапи. Сеопфатната палета на модели значи дека е лесно да се најде камион Super Duty кој ќе одговара на вашиот специфичен начин на живот и потреби.

Максимален капацитет на влечење:

24.200 lbs

Ford Maverick

Пркосејќи на стандардната идеја за тоа што се способни пикапите, Ford Maverick докажува дека големите работи доаѓаат во мали пакувања.

Ford Maverick е првиот пикап што доаѓа со иновативен хибриден погон од 2,5 литри. Можете исто така да го купитекомплет со систем за погон на сите тркала и 2.0L EcoBoost мотор за исклучителни способности.

Уште подобро, ако го надградите пакетот 4K Tow, Maverick може да повлече импресивни 4.000 фунти кога е правилно опремен. Ford Maverick комбинира разноврсност, вредност и функционалност за разлика од кој било друг мал пикап пред него, благодарение на следните карактеристики:

  • Генијално складирање под седиштата
  • FITS - Ford Integrated Tether System
  • FLEXBED™ - мултифункционален товарен простор

Максимален капацитет на влечење:

2,5L Хибриден погон - 2.000 lbs

2,0-литарски EcoBoost® - 4.000 lbs

Кое возило на Ford има најдобра влечна моќ?

изданието Ford F-150 од 2021 година е едно од најкомпетентните Достапни се пикапи, а овој работен коњ на камион е оптимизиран за да се справи дури и со најтешките задачи. Капацитетот за влечење на Ford F-150 е еден од најдобрите во својата класа; 14.000 фунти на одредени модели.

Се препорачува да го купите пакетот за влечење приколки Ford F-150 за да го извлечете максимумот од можностите за влечење на вашиот камион.

Работи што треба да ги знаете пред влечење

Сега го знаете капацитетот за влечење на вашиот Ford, има уште неколку работи што треба да ги земете предвид пред да тргнете на пат со вашата приколка.

Клучни фрази за тежина

Максимален рејтинг на влечење: Ова е максималната вкупна тежина што возилото може безбедно да ја влече, како што е препорачано одпроизводителот.

GVWR - Оценка за бруто тежина на возилото: Ова е максималната тежина на возилото кога е целосно натоварено, вклучувајќи гориво, товар, патници и тежина на јазикот.

GTWR - Оценка за бруто тежина на приколката: Ова е максималната количина на тежина што производителот на возилото ја смета за безбедна за тој конкретен модел и марка. Тежината ја вклучува тежината на приколката и секој товар.

GCWR - Бруто комбинирана тежина: Максималната тежина на приколката и натовареното возило заедно. Ако сте загрижени дека ќе ја надминете оваа граница, застанете на локална скала и измерете ја вкупната опрема.

GAWR - Оценка за бруто тежина на оската: Ова е максималната тежина што може да ги носи оската на приколката.

Проверете дали ви требаат сопирачки

Не на сите приколки им требаат сопирачки - зависи од тежината. Приколките со GVWR помал од 1600 фунти законски не мора да имаат сопирачки, додека камионот управува со застанувањето. Приколките со GVWR од повеќе од 1600 фунти треба да бидат опремени со дополнителни сопирачки.

Тие се нарекуваат приколки со сопирање и обично се опремени со сопирачки за пречекорување, кои работат автоматски преку механичка врска поврзана со шипката за влечење.

Обезбедување на распределбата на товарот и тежината

Повеќето производители советуваат дека 60% од тежината на приколката треба да биде на предната половина. Со други зборови, вчитајте ја вашата приколка кон јазикот (тежината накука).

Да се ​​осигури дека товарот е безбеден е уште посуштинско бидејќи ќе подлежи на силите за запирање, стартување и искачување. Менувањето на тежината може ненадејно да ја исфрли приколката и ракувањето со возилото за влечење и да предизвика оштетување на товарот, возилото и приколката.

Вчитување на приколката

Поголемиот дел од времето , не може сè да се вклопи уредно на приколката, така што е сосема вообичаено да се видат товари кои висат од задната страна. Ова е во ред, но генерално, товарот не треба да виси повеќе од 10 метри.

Како да се вози безбедно при влечење

Водичите за влечење подолу имаат некои корисни совети кои ќе ви помогнат да останете безбедни кога влечете приколка. Многу е различно од возењето без, затоа бидете сигурни дека знаете за што се дозволувате!

Проверете дали вашето возило е безбедно

Секогаш проверете гумите се проветруваат и на возилото и на приколката. Направете го секое полнење течност што е потребно и наполнете го резервоарот пред да ја закачите приколката.

Околу 10-15 минути откако ќе тргнете, повлечете се и застанете за да се уверите дека приколката е сеуште поврзана и товарот е безбедно.

Возете бавно

Многу држави имаат пониски ограничувања на брзината за оние кои влечат, но некои не го прават тоа. Погрижете се да проверите со AAA Digest of Motor Laws за да ги проверите различните локации што ќе ги посетувате.

Без разлика дали вашата држава има пониска граница за возење или не, ќе треба да возитепобавно од нормално поради многу причини. Вашите растојанија за сопирање ќе бидат подолги и ќе ви треба повеќе време за управување и маневрирање. Нема да можете брзо да реагирате во итен случај или неочекувана ситуација.

Ова значи дека единствениот начин на кој ќе можете да реагирате навреме е ако патувате со помала брзина.

Продолжете да гледате напред

Се препорачува да гледате што подалеку напред во секое време, но особено кога влечете. Тоа ви помага да останете центрирани во вашата лента и можете да предвидите какви било маневри за сопирање за да избегнете судири.

Користете го гасот и сопирачките внимателно

Забрзувањето обично изгледа по себе бидејќи дополнителната тежина природно ќе ја забави опремата, но немојте да бидете во искушение да ја прекомпензирате со подот. Ќе треба постојано да ја зголемувате брзината откако ќе се тркалате, особено ако се приближувате до спојување на автопат.

За почеток, ќе треба нежно да сопирате. Очекувајте вашето растојание за сопирање да биде подолго и почнете да сопирате многу порано отколку што обично би правеле.

Одете широко

Како што сугерира името, вашата приколка ќе заостанува зад вашето возило , а лакот околу аглите ќе биде многу позатегнат отколку само со вашето возило. Ќе треба да го успорите вртењето и да замавнете многу широко за да не удира во ништо, како што се столпчиња или рабници.

Останете на десната лента

Некои државите бараат од луѓето што влечат да останат во десната страна

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.