Пинтл Хич против Бол: Што е најдобро за тебе?

Christopher Dean 31-07-2023
Christopher Dean

Содржина

Кога првпат поставувате влечење за браник, веројатно ќе се запрашате што е најдобро да се користи: приколка со кука или браник. За жал, оние со големо искуство во влечење можеби и навистина не ја знаат разликата помеѓу двата типа на кука. Всушност, постојат големи разлики помеѓу двата уреди, а знаејќи кој да користите може да го направи вашето возење многу помазно.

Во овој напис, ќе ги разгледаме добрите и лошите страни на двете пинови и топчиња за да знаете што да користите следниот пат кога ќе поставите шлепер.

Исто така види: Што е кука за влечење? Комплетен водич

Што е колче? дизајниран за влечење приколки кои имаат прстен за лунет. Овој тип на кука цврсто се прицврстува на прстенот одозгора и долу, осигурувајќи дека приколката е безбедна. Благодарение на кружната форма на прстенот, шипките овозможуваат приколката нежно да се врти додека автомобилот е во движење.

Во исто време, овој опсег на движења може да направи побучно и побучно возење, што може да стане досадно - особено при возење на долги растојанија. Друг главен недостаток на шипките за шипки е тоа што тие се некомпатибилни со системите за дистрибуција на тежина. За да користите систем за распределба на тежината, прво треба да ја отстраните куката за шипки.

Поради опсегот на движење што го нудат колковите, често ги гледате да се користат во тешки товари и индустриски и земјоделски апликации. Вообичаено, наколку е поголем товарот, толку помазно функционира кукавицата. Сепак, тие не работат толку добро со полесни товари, што би било подобро прилагодено на топката за приколка.

Позитивните страници за шипки

 • Поголема тежина капацитети
 • Капацитет со голема тежина на јазикот
 • Конкачот за шипка и овозможува на приколката да се движи повеќе
 • Најдобрата опција за влечење надвор од патот
 • Лесно за прикачување

Недостатоци на шипките за шипки

 • Може да биде бучно
 • Може да создаде погорно возење
 • Не е компатибилен со тежина дистрибутивни системи
 • Не работи добро со мали оптоварувања

Што е кука за топка?

Конкачот за топка е токму таков звучи како: спој со испакната метална топка што е компатибилна само со спојка за приколка. Вашата спојка за приколка ќе има капа во облик на топка на крајот што лесно се кликнува на кука за топка. Сè додека ја добивате точната големина на кука за топката за спојката за приколка, треба да има минимален простор помеѓу топката и капачето.

Општо земено, достапни се 4 големини на топката, кои вклучуваат:

 • 1 7/8" (2.000 lbs - 3.500 lbs.)
 • 2" (3.500 lbs - 12.000 lbs.)
 • 2 5/16" (6.000 lbs - 30.000 lbs.) )
 • 3″ (максимум 30.000 фунти)

Иако е од суштинско значење добивањето на вистинската големина на кука за топката за спојката на приколката, тоа го ограничува движењето на вашата приколка. Во споредба со кука, кука за топка не дозволува приколката да се врти.

Поради оваограничување, куките со топчиња имаат мал капацитет на влечење и се препорачуваат само за помали товари. Тие вообичаено се користат за рекреативни цели, како на пример за влечење мали чамци.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки на Хаваи

Позитивните страници на ударите со топка

 • Достапни во различни големини
 • Одлично за влечење полесни товари
 • Лесно се вклопува
 • Овозможува помазно влечење
 • Овозможува влечење со помалку бучно

Недостатоци на удари со топка

 • Не е погодно за тешко влечење на браникот
 • Не дозволува приколката да се врти

Pintle Hitch Vs . Закачување со топка: што е подобро?

Во однос на прашањето за закачување на шипката наспроти кукање со топка, зависи од тоа што влечете - тешко е да се каже дека едното е подобро од другото. Закачувањето за приколка со колче ќе биде претпочитана опција ако носите товар со голем капацитет. Алтернативно, спојката со топче за приколка ќе биде подобро прилагодена ако имате полесна оптовареност.

Купките со топки исто така имаат предност што се погодни за сите видови површини на патиштата. Сепак, со оглед на количеството на движење што го обезбедуваат спојките со шипки, типот на кука е многу подобар за терени надвор од патот. Закачувањето со топката не би функционирало толку добро на трнлив терен, па дури може да биде и опасно.

Зависи и од тоа каков тип на спојка доаѓа вашата приколка. На пример, ќе ви треба кука за шипка ако имате приколка со прстенест спојка. Спротивно на тоа, ако вашата приколка има спојка со топчести штекери,ќе ви треба кука за топка за да ја прикачите.

Дали е лесно да се замените помеѓу двете? Сè што треба да направите е да го отстраните кое било моментално прикачено на цевката за приемник на кука и да го поставите другото на своето место.

Што е комбинацијата на пинтил топчиња?

Комбинацијата со топчиња ви овозможува да го прикачите автомобилот и на топчињата за приколки и на прстените за лунета. На пример, со комбиниран прицврстувач за шипки со топчиња, може да се префрлите од оптоварување со колче на топка за приколка без да менувате ништо во точката за прицврстување.

Заклучок

Кога прикачувајќи приколки на вашиот камион, имате две опции: кука за колче и топка. Коцките за шипки се веројатно најдобрите апликации за влечење возила бидејќи овозможуваат повеќе движење при возење и можат да носат потешки товари. Сепак, прицврстувањето на топката е многу подобро при носење полесни товари, во зависност од тоа колку е тежок вашиот товар.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување, и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.