Колку долго ќе трае Honda Accord?

Christopher Dean 18-08-2023
Christopher Dean

Кога купуваме нови автомобили денес, тоа го правиме со целосно знаење дека не инвестираме за долгорочна иднина. Класичните автомобили може да одат за смешни суми пари денес, но тие се возила на друга ера.

Автомобилите веќе не се направени да бидат класици, така што знаеме секој ден што ги поседуваме, тие веројатно се намалуваат во вредноста и никогаш нема да бидат готовина крава ако се држиме за нив со децении. Ова е причината зошто тогаш е важно да знаеме колку долго ќе ни трае автомобилот што го купуваме.

Во овој пост ќе го разгледаме Honda Accord за да дознаеме повеќе за оваа марка, моделот и колку долго ќе веројатно ќе трае.

Историја на Хонда

Како млад човек Соичиро Хонда бил фасциниран од автомобилите. Работел како механичар во гаражата Арт Шокаи каде што ги штимал автомобилите и ги вклучувал во трки. Во 1937 година Соичиро одлучил да се занимава со бизнис. Хонда обезбеди финансирање од инвеститор за да го основа Tokai Seiki, бизнис за производство на клипни прстени.

Овој бизнис имаше неколку проблеми на патот, но Хонда беше решена да учи од неговите грешки . По првичниот неуспех во снабдувањето со Тојота и како резултат на откажувањето на договорот, Хонда ги посети фабриките на Тојота за да дознае повеќе за нивните очекувања и до 1941 година успеа да ја задоволи компанијата доволно за да го врати договорот за снабдување.

За време на војната неговата компанија ја презеле Јапонцитевладата да помогне со муницијата потребна за конфликтот. Во тоа време тој беше деградиран од претседател во извршен директор кога Toyato купи 40% од неговата компанија. Овој период многу ја научи Хонда, но на крајот до 1946 година тој мораше да ги продаде остатоците од неговата компанија на веќе многу инвестираната компанија Тојота.

Со приходите од продажбата, Соичиро Хонда потоа премина на основање на Хонда Технички истражувачки институт и изградба на импровизирани мотоцикли вработувајќи персонал од 12 лица. Само неколку години подоцна Хонда го ангажираше Такео Фуџисава, инженер со маркетинг експертиза. Тие заедно работеа на дизајнот на првиот мотоцикл Honda, Dream D-Type кој беше објавен во 1949 година.

Ова беше почеток на компанијата Honda која на крајот ќе прерасне во глобален автомобилски гигант. Само една деценија подоцна, брендот Хонда официјално ќе стигне до Соединетите Држави кога во 1959 година беше формирана американската Honda Motor Co., Inc. на првиот глобален автомобилски успех на компанијата, Civic. Во 1976 година, првата генерација на Accord почна да излегува од производните линии. Ова беше хечбек со три врати со мотор од 68 коњски сили.

За разлика од компактниот Civic, Honda одлучи со Accord дека ќе одат поголеми, потивки и повеќе моќен. Ова навистина не успеа точнокако што беше планирано, бидејќи брзо стана јасно дека таквиот потфат може да чини скапо.

Првичната намера беше да го предизвика Ford Mustang, но компанијата одлучи да игра на сигурно и едноставно да го зголеми Civic во големина. Тие навистина постигнаа потивко возење, подобрено управување и серво волан.

Исто така види: Како да ги поправите вообичаените проблеми со Ram eTorque

Последната верзија на Accord дојде во 2018 година со 10-тата генерација. Вклучувајќи ги и поновите функции, како што се сензори за паркирање, магнетореолошки амортизери и автомобилски приказ. Основниот 1,5-литарски VTEC турбо мотор е стандарден, а верзијата од 2,0 литри е опција

Колку долго трае Honda Accord?

Кога станува збор за автомобили, има многу фактори кои диктираат колку долго можат ефикасно да работат пред целосно да се расипат. Колку долго ќе трае договорот ќе зависи од тоа како го третираме, но се проценува дека со добра грижа може да трае до 200.000 милји.

Постојат некои индикации со особено добро се грижи дека Спогодбата може да доживее дури 300.000 милји, но секако нема гаранции за тоа. Ако го земеме предвид просечното годишно растојание на возење, тоа значи дека Accord може да остане на патот 15 – 20 години.

Како да му помогнете на вашиот автомобил да трае подолго

Животот на нашите автомобили зависи од да го чуваме од сообраќајни несреќи и да не ставаме непотребен стрес и абење на возилото. Тие велат дека ако се грижиме за нашите тела, тие ќе се грижат за нас и ова еисто така важи и за нашите автомобили.

Заштитете го од елементите

Ако имате покриено место за паркирање или гаража, погрижете се добро да го искористите. Острите зими и изложеноста на влажни временски услови со текот на времето може да предизвикаат оштетување и ерозија на нашите возила. Во зимските месеци, внимавајте дека солта на патот може да го кородира вашето подвозје.

Редовно мијте го автомобилот за да ги отстраните корозивните материи што може да ја оштетат рамката или да предизвикаат 'рѓа прекувремено. Потребна ви е грижа како структурно, така и механички.

Возете разумно

Несовесно возење автомобил може да доведе до непотребно абење и кинење на одредени елементи и структурно и механички. Иако треба да се забележи дека вежбањето на моторот одвреме-навреме е добро за да се одржи во добра форма.

Несовесното возење очигледно може да доведе до несреќи и потенцијално оштетување. Дури и малите несреќи можат да го остават автомобилот склон на прогресивно оштетување, а подоцна да му се скрати животниот век на патот.

Да се ​​одржува добро

Немојте само да претпоставувате дека сè е во ред со автомобилот само затоа што изгледа дека работи добро. Редовните прегледи се важни, затоа однесете го автомобилот кај механичар или искористете ги предностите на продажните зделки што нудат услуга.

Ако нешто не е во ред во автомобилот, како што е чудна бучава или изменето ракување, погрижете се да го проверите ова. Подобро е да се фати проблем пред нешто целосно да пропадне. Еден елемент не успевакатастрофално може да доведе до неуспех на другите како резултат.

Исто така види: Закони и регулативи за приколки во Кентаки

Сфатете го секое возење како тренинг

Кога вежбаме обично се загреваме за да не влечеме мускул. Истото е и со автомобилите, бидејќи најголемата штета е предизвикана од возење автомобил пред маслото да достигне оптимална температура. Кога е топло, поефикасно го заштитува моторот и другите делови.

Затоа, во студено утро погрижете се да му дадете на автомобилот неколку минути да се загрее за да немате непотребно абење и кинење на моторот од густо масло. Всушност, без разлика на надворешната температура, дајте му шанса да се загрее малку пред да тргнете. Верувај ми помага.

Заклучок

Многу добро одржуваниот договор може да издржи 200.000 милји или во исклучителни случаи можеби дури и блиску до 300.000. Можеби тоа не е нешто што им го пренесувате на вашите внуци, но штом вашите деца ќе станат доволно возрасни, може да ја добиете најновата спогодба и да им ја пренесете оваа.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Потрошивме многу време за собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.