Како да ги поправите вообичаените проблеми со Ram eTorque

Christopher Dean 14-07-2023
Christopher Dean

Возачите на камиони одвреме-навреме веројатно се затекнуваат себеси како посакуваат да имаат малку повеќе моќ да црпат кога станува збор за нивното возило. Општо земено, сите камиони имаат горната граница на она што можат да го направат, што понекогаш може да се покаже фрустрирачко.

Меѓутоа, постои исклучок во формата на системот eTorque што се наоѓа во некои Рам камиони и џипови. Тоа е иновативен систем, но како и сите механички работи може да бидат склони кон некои вообичаени проблеми. Во овој пост ќе го разгледаме подетално eTorque и проблемите што тој може да ги претрпи.

Што е eTorque?

Системот eTorque што се наоѓа во Ram 1500 и некои модели на Jeep е многу паметен нова технологија. Во суштина, тоа е намален хибриден систем во иста насока како оние што се наоѓаат во Toyota Prius. Очигледно не е толку сложен и не го прави Ram 1500 хибрид.

Како и Prius, системот eTorque ја собира и складира енергијата создадена од движењето на камионот. Оваа енергија потоа може да се искористи колку што е потребно за да се зголеми моќта на влечење на камионот. Придобивките од овој систем вклучуваат.

  • Подобра економичност на горивото
  • Зголемен капацитет на влечење
  • Зголемена способност за влечење
  • Поголема возност

Како работи eTorque?

За вистински да го разберете системот eTorque, важно е да знаете како функционира, па еве да одиме. Погонската група која е опремена со eTorque ќе има мотор со ремен наместо стандардниот алтернаторсе наоѓа во повеќето возила.

Исто така види: Како да ги поправите вообичаените проблеми со Ram eTorque

Овој генератор врши голем број функции надвор од стандардната работа на алтернаторот што за оние кои можеби не знаат е само суштинско полнење на батеријата на возилото. Моторот eTorque ќе испорачува енергија на наменски батериски пакет кој има поголем капацитет за складирање од просечните батерии на возилата.

Испорачува струја од 48 волти до литиум-јонски никел-манган кобалт-графит од 430 вати-час батерија. Секогаш кога работи моторот на камионот, оваа струја ќе тече до батерискиот пакет и ќе го полни за подоцнежна употреба.

Возилото сепак ќе ја има стандардната батерија на моторот од 12 V што се користи за напојување на електричната енергија на автомобилот и ова до ќе се полни од системот eTorque.

Што всушност прави eTorque?

Системот eTorque има две главни функции од кои едната е позната како функција за запирање-поаѓање на моторот. Оваа функција автоматски го запира и го вклучува моторот кога камионот работи во празен од во сообраќајот од браникот до браникот или на стоп светло.

Ова можеби не изгледа како добра функција, но всушност складираната енергија ќе му овозможи на камионот да се рестартира толку брзо дека има едвај доцнење. Целта на оваа функција е да заштеди гориво додека е во мирување.

Втората функција е да додаде вртежен момент до 90 ft-lbs на коленестото вратило на камионот. Ова помага да се забрза стартувањето, а исто така да се даде дополнителна моќ додека влечете или носите тешкооптоварување.

Кои се вообичаените проблеми со системот eTorque?

Како што беше споменато за сите механички работи, има вообичаени проблеми кои можеби ќе треба да се поправаат од време на време. Системот eTorque не е исклучок. Постојат четири вообичаени проблеми што може да го измачуваат системот, затоа прочитајте за да дознаете што се тие и како да ги поправите.

Проблеми со е-вртежниот момент Поправка на потенцијалот
Автоматско исклучување Свртете го моторот и почекајте 30 секунди да се рестартира
Работи само кога AC е исклучено Контактирајте со дилер
Ненадејно престанува да работи Заменете ја батеријата
Чита погрешен напон на батеријата Одете го камионот до застапништво

Автоматски се исклучува

Во камионот Ram може да забележите дека системот eTorque нагло се исклучува и режимот на палење се префрла на Адаптивна контрола на патувањето (ACC) додека возите. Ова може да звучи страшно, но ретко доведува до несреќи.

Вклучувањето на ACC спречува ненадејно запирање на камионот, иако ако возите со многу голема брзина, наглото опаѓање на импулсот може да биде вознемирувачко. Овој ACC систем забележува дека моторот е запрен, па отчукува во темпоматот за да ве задржи во движење, што ви овозможува време безбедно да се повлечете.

Овој проблем често може да се реши со паркирање на камионот, вртење на моторот исклучено и чекање најмалку 30 секундино по можност неколку минути. Рестартирајте го моторот и направете крстарење околу паркингот за да бидете сигурни дека сте подготвени.

Често може да се случи ситуацијата да се повтори неколку пати по ред, па можеби ќе треба да го повторите ова процесирајте неколку пати пред целосно да започнете повторно. Откако ќе тргнете повторно, можеби ќе сакате да го резервирате камионот кај вашиот механичар само за да проверите дали има какви било проблеми со системот за да избегнете идни епизоди на овој проблем.

Системот работи само кога наизменична струја и вентилирани седишта Се исклучени

Ова е вообичаен проблем кој се среќава во системите Ram eTorque од 2020 година. Во суштина, ако AC и вентилираните седишта се вклучени, тогаш системот eTorque не работи и истото важи и обратно. Значи, ако AC работи, ќе добиете порака на екранот што ви кажува дека eTorque не функционира.

Проблемот во овој случај може да биде внатрешен проблем со Единицата за наизменична струја, со која освен ако не сте експерт веројатно треба да се занимава со експерт. Не постои лесно решение за ова бидејќи мора да има проблем во системот.

eTorque наеднаш престанува да работи

Ако го стартувате камионот и eTorque едноставно нема да се вклучи, ова може да биде знак дека има проблеми со батеријата за складирање. Ова најчесто се случува кај постарите камиони или кај оние што седеле во мирување подолг временски период.

Камион седел во гаражамесец со оставена батерија прикачена на крајот може да предизвика оштетување на капацитетот за складирање. По стартувањето, работите може да бидат во ред, но подоцна во погонот, eTorque ќе престане да работи.

Исто така види: Што значи EPC светлото на Volkswagen или AUDI и како можете да го поправите?

Едноставно решение за ова би било да ја замените батеријата или да ја наполните батеријата пред секое патување на кратко растојание.

Грешка во погрешен напон на батеријата

Друг вообичаен проблем е добивањето код за грешка што гласи „Неточен напон на батеријата“. Системот чита дека напонот е премногу низок за да функционира правилно. Ова може да биде голем проблем, така што ќе сакате брзо да се справите со него.

Бидејќи ова е комплициран систем, малку е веројатно дека ќе можете сами да го решите проблемот и не сите механичари ќе ги имаат потребните опрема и знаење за помош и во овој случај. Најдобрата опција тогаш би било да го однесете камионот до застапништво на Ram и нивните експерти да го решат проблемот наместо вас.

Колку долго трае eTorque

Ова не е евтин систем во споредба со стандарден алтернатор, па веројатно се прашувате колку долго треба да помине пред да треба да го замените. Општо земено, очекуваниот животен век на системот eTorque треба да биде 8 години или 80.000 милји во просек.

Очигледно ова зависи од многу фактори и понекогаш непредвидени околности може да доведат до предвремено откажување на системот.

3>Заклучок

eTorque е практичен систем којможе да заштеди гориво и да ги подобри перформансите на вашиот камион. Колку и да е добро, иако може да се појават проблеми и може да се најдете дека треба да барате поправки. Ова е скап систем, така што поправките како што може да си замислите не се евтини.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што е прикажано на страницата како што е можно покорисно за вас.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.