Iridescent Pearl Tricoat vs Summit White Paint (Која е разликата?)

Christopher Dean 21-08-2023
Christopher Dean

Книгата вели дека има 50 нијанси на сиво, но навистина има над 130 официјални нијанси. Интересно, исто така, има речиси исто толку нијанси на бело, иако не сите од нив се достапни како опции за автомобили или камиони.

Овој пост се фокусира на две од овие варијации на бело, кои луѓето често ги мешаат. Иридентниот бисер трико и белиот врв на прв поглед изгледаат многу слично, но кои се разликите помеѓу двете? Прочитајте за да дознаете повеќе и да видите кој може да биде најдобриот избор за вас.

Брза споредба

Фактор Iridescent Pearl Tricoat Summit White
Цена Генерално чини повеќе Е поосновно прифатлива боја
Надворешен изглед На прв поглед изгледа бело, но е побело Дефинитивно во нијанса на бело
Придобивките од бојата Како некои нијанси на бело, ова добро ја крие прашината Има врвен светол изглед кога е чист
Негативно При поблиска проверка не е навистина бело Покажува нечистотија и прашина

Горната табела ни дава брза идеја за како двете бои се спојуваат една со друга, но ајде да разгледаме подлабоко како тие се споредуваат.

Надворешен изглед

Кога ја избирате бојата на вашиот камион, тоа го правите затоа што сакате да има одреден изглед. Сега белото сигурно не енајпопуларниот избор и тоа во голема мера се должи на проблемите со одржување на добар изглед на камионот.

Потемните бои кријат мноштво гревови, но белиот камион ја покажува секоја дамка нечистотија и бара постојано чистење за да остане блескав. Како таква, белата боја на Самитот која евоцира визија на планина покриена со снег, ужасно ќе се појави кал и прашина.

Исто така види: Колку чини замена на топчести зглобови?

Пригодно именуваната блескава бисерна трометка точно ги опишува тоновите што ќе ги видете со оваа бојадисување на вашиот камион. Ако видите бисер од далечина, тој ќе изгледа бел, но одблиску со правилен агол на светлина, ќе видите и други бои.

Иридентниот бисер тробојка ја имитира патината на бисер со жолтеникаво бело појава на одредени светла. Застана до сличен камион во бела врвна, оваа бисерна боја не би била забележливо бела.

Исто така види: Колкава големина на кука за капка ми треба?

Ова е навистина случај на предност бидејќи и двете бои се привлечни на свој начин. Некои луѓе може да уживаат во чистиот снежен изглед на врвот на белата боја, додека други може да уживаат во желбата за подобар термин iridescence of iridescence of iridescence bearl tricoat.

Придобивки од боите

Ако белото е она што го сакате за вашиот камион и го сакате тој врвен изглед, тогаш белата боја на врвот веројатно ќе биде изборот за вас. Нема нијанси или треперење на бојата; тоа е едноставно бело, што не може да се каже за блескаво бисерна тробојка.

Како што беше споменато, бисерната бојаима елементи на жолта боја што прават пријатен изглед, но значи дека никогаш нема да изгледа целосно бело освен на далечина. Сепак, придобивката од оваа iridescence е што прашината не се појавува толку лесно како што се појавува против белото на врвот.

Значи, малку правливиот камион со бисерен трикато сепак ќе изгледа одлично, додека правливиот камион со бел врв ќе изгледа многу наликува на прашлив бел камион.

Најдобро за возење надвор од патот

Барењето очигледно не прави разлика од она што се случува под хаубата, така што слојот боја не влијае на перформансите. Сè е естетика кога станува збор за овие две бои на камиони, па која е најпогодна за одење надвор од патот?

Општо земено, повеќето луѓе кои се одлучуваат за бел камион веројатно немаат намера да го користат напорно на земјени патишта . Мислам која е поентата на бел камион што ќе изгледа страшно ако го возиш надвор од патот. Меѓутоа, ако не ви пречи валканиот камион и сакате работа со бела боја, постои јасен победник во оваа категорија.

Како што споменавме, белата боја на врвот навистина се појавува прашина и нечистотија. Сепак, бледо блескаво бисерно палто крие дел од прашината и нечистотијата што го прави јасно подобар избор за возење на патеки од нечистотија. Се разбира, и двете се појавуваат нечистотија и кал многу повеќе отколку избор на потемна боја.

Цена

Ова може да биде она што го прекинува договорот или создавачот кога станува збор за избор помеѓуовие две бои. Има многу забележлива разлика помеѓу цената на двете бои со тоа што бисерниот трико е значително поскап.

Во просек изборот на блескаво бисерен трикото од врвот на врвот ќе чини 500 долари повеќе. Ова не е незначителна сума кога купувате нов камион. Тоа е вид на пари што ги трошите затоа што навистина ви се допаѓа едната боја над другата.

Бидејќи придобивките од бисерниот трикато се прилично суптилни во споредба со белиот врв, можеби ќе одлучите да заштедите тие 500 долари за нешто поважно од боја како бисер.

Колку се слични овие бои?

На далечина во облачен ден, можеби нема да сфатите дека овие камиони имаат бои со различни бои. Ова е и покрај фактот што блескавата бисерна тројка не е навистина бела, а белата на врвот секако не е бисерна боја.

При поблиска проверка под сончева светлина, дефинитивно можете да ја видите разликата помеѓу двете бои кога е поставена на страна од страна. Со сите нешта во животот, станува збор за перспектива, па понекогаш изгледаат слично, но во реалноста не се.

Заклучок

Овие две бои се многу слични на прв поглед, но имаат некои забележителни разлики. Несомнено, најголемата разлика е цената, бидејќи блескавата бисерна трикато ќе ве чини стотици долари повеќе од бела боја на врвот.

Ако цената не е проблем, тогаш изборот целосно се сведува налична претпочитање бидејќи единствената друга разлика се однесува на тоа како двете ја покажуваат површинската прашина. Навистина, и двете бои брзо може да изгледаат лошо со вишок кал и прашина, иако бисерниот трикато е малку попростлив.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.