Како да се отстрани 'рѓосаната кука за приколка Водич чекор по чекор

Christopher Dean 28-07-2023
Christopher Dean

Да го држите држачот за кука за приколка цело време можеби и не е толку добра идеја. Ако вашата кука топка е навистина голема, може да ја прикрие вашата регистарска табличка на вашето возило за влечење, што може да доведе до тоа да ве повлече полицијата, што е непотребно стресно.

Топките за кука исто така редовно се крадат, така што ако немате брава за кука, вашиот држач за топката може да недостасува следниот пат кога ќе ви треба. Сепак, бравата нема да гарантира безбедност, па веројатно најдобро е да ја отстраните кога не ви е потребна.

Да се ​​повлечете или да ви ја украдат куката се прилично ретки околности, но една работа тоа е исклучително веројатно е изложеност на елементи, АКА 'рѓа. Ако вашата кука топка е 'рѓосана, шансата да се скине следниот пат кога ќе влечете нешто тешко е многу поголема. Исто така, повеќе абење значи дека ќе треба да ја замените кукачката топка порано отколку што обично би правеле. Зошто да ги трошите тие пари кога не морате?

Иако може да изгледа како пригоден пристап, оставањето на прицврстениот носач за топката всушност може да ги забави вашите идни планови за влечење ако не преземете акција за да спречите 'рѓа - и на топката од приколката и на ресиверот за кука, влечењето патничка приколка со зарѓосано држач за кука за приколка може да има страшни последици. Зарѓаниот држач за топка може лесно да се скрши, да се олабави или да предизвика небезбедно влечење.

Но, да речеме дека сте ја напуштиле кукавицататопката, и сега е зарѓана; што правиш? Не брзајте кај механичар или под агол да го мелете целосно. Наместо тоа, обидете се со овие чекори за тоа како да ја извадите зарѓаната кука за приколка.

Што ќе ви треба?

  • Продорна течност - препорачуваме нешто како WD 40, BOESHIELD T-9 или Permatex.
  • Воздушен чекан или гумен чекан
  • Клуч

Ова нема да биде брзо решение ; тоа ќе бара време и трпение. Суровата сила може да направи повеќе штета отколку корист бидејќи може да ја скрши топката или да ја заглави во ресиверот до точка каде што целата единица треба да се замени. За да го избегнете тоа, следете ги чекорите подолу и запомнете дека 'рѓата не се развила за неколку минути, затоа не очекувајте да потрае неколку минути за да ја отстраните.

Користете го продорен спреј

Либерално нанесете го продорен спреј на држачот за топче и испрскајте околу цевката на приемникот за кука; додека прскате, погрижете се да ја внесете сламката за прскање длабоко во дупката на приемникот за кука. Треба да создадете колку што е можно повеќе флуидност, бидејќи тоа ќе ви даде најдобри шанси всушност да го отстраните.

Причината поради која користите продорен спреј е тоа што го лади металот, што ви дава најдобри шанси за кршење на 'рѓата. Ова е еден од најефикасните начини за олабавување на областите на конецот што се зафатиле поради 'рѓа.

Ако имате време за поблаг пристап, можете исто така да ја натопите кукататопка во оцет преку ноќ за да помогне да се изеде 'рѓата и да се ослободи држачот за топката. Ако е закачен за вашиот автомобил, наполнете пластична кеса со оцет и врзете ја околу кукачката топка. Сепак, ова не е метод кој не дозволува будалаштина, а оцетот може да го оштети слојот за боја на остатокот од спојката што е потопена.

Користете воздушен чекан или гумен чекан

Прво, нежно допрете го целиот ресивер; ова ќе го олабави сето она што е раздвоено со оцет или продорен спреј.

Исто така види: Објаснети големини на ресивер за напрегање

Потоа започнете со тапкање на дното на ресиверот за кука и на крајот на горната површина на металниот приемник. Најважниот дел од овој процес е лесно да се чекан; 'рѓосаниот метал е ослабен и кршлив и може лесно да се скрши.

Се надеваме дека вашето удирање со чекан почна да ја олабавува кукачката топка до сега; во спротивно, ќе биде потребно повеќе продорен спреј и трпение. Откако ќе почне да се олабавува, можете да го фатите и да го повлечете; ако е доволно лабав, тогаш треба само да се лизне веднаш надвор. Ако не, тогаш можеби ќе треба да користите клуч.

Користете клуч

Ако топчестата навртка на куката за топка е зарѓана и заглавена, најверојатно ќе ви треба клуч. Прво, подмачкајте ја навртката со вашиот продорен спреј, како WD 40 или сличен производ. Откако ќе завршите со прскањето, почнете да се обидувате да го извадите со клучот. Погрижете се да го користите клучот со најдолгата рачка, како клуч за големи цевки, за да се осигуратеимате најмногу потпора и свртете спротивно од стрелките на часовникот.

Постепено ќе се појави. Ако тоа не се случи, што во некои околности можеби нема, може да остане заробено внатре. Ако е така, ќе мора повторно да го земете спрејот и да се обидете повторно. Додавањето цевка на крајот на клучот може да ја зголеми вашата потпора ако се борите да ја поместите навртката. Ако топката од приколката се врти кога го вртите клучот, зафатете ја со втор клуч и свртете ја во спротивна насока.

Завршни мисли

Тоа се некои начини на кои можете може да ја отстрани 'рѓата од држачот за топче и да извади заглавена топка од возилото; се надевам, ова ви помага. Но запомнете, многу е полесно да се спречат овие проблеми отколку да се отстранат. Затоа, секогаш обидувајте се да ги држите вашите приклучоци подалеку од елементите кога не се во употреба и да го одржувате нивниот квалитет со маснотии и подмачкување.

Ова ќе мора да биде нежен процес, каде што напредокот се постигнува во чекори и ќе да не бидат веднаш видливи.

Погрижете се да ги преземете неопходните чекори за да го спречите истиот проблем во иднина и чувајте ја приколката на приколката и приемникот без 'рѓа. Среќно влечење!

Исто така види: Дали ви требаат шипки за нишање за мал кампер?

Искористени ресурси

//hitchspecialist.com/how-to-remove-rusted-hitch-ball/

//www .wikihow.com/Get-a-Rusted-Trailer-Hitch-Ball-Off

//www.familyhandyman.com/project/removing-a-trailer-hitch-ball/

//www.etrailer.com/question-69417.html

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време собирајќи, чистејќи, спојувајќи , и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.