Знаци на лош контролен модул за погон (PCM) & засилувач; Како да се поправи?

Christopher Dean 19-08-2023
Christopher Dean

Во оваа статија разгледуваме еден од главните компјутери во нашите автомобили, контролниот модул за погон (PCM). Овој модул е ​​одговорен за контролирање на речиси сите електрични елементи на нашите мотори и ретко има какви било проблеми.

Меѓутоа, понекогаш PCM може да се оштети или да не успее, па затоа ќе сакате да внимавате на знаците на ова. Во оваа статија ќе ви дадеме некои од најчестите знаци на дефект на PCM и ќе ви кажеме колку можеби трошите за да добиете нов модул.

Што е контролниот модул за погон (PCM)?

PCM во основа е единицата за испорака на мозокот и енергијата за вашиот мотор. Тоа е вклучено во сите аспекти на тоа да работи моторот и да го одржува тоа на ефикасен начин.

Можеби сте запознаени со контролниот модул на моторот (ECM и Контролниот модул за пренос (TCM), но помалку и PCM. Важно е да се забележи дека PCM ги контролира и ECM и TCM кога е присутен.

Ја извршува својата улога користејќи податоци од повеќе сензори околу возилото да знае кога да ги изврши соодветните прилагодувања.

Кои се симптомите на лош PCM?

Постојат неколку симптоми што може да ги забележите ако вашиот контролен модул на погонската група се влошил иако треба имајте предвид дека симптомите може да се забележат и со други потенцијални дефекти.број на потенцијални проблеми пред да сфатите дека PCM е виновен.

Светло за проверка на моторот

Најраните знаци за проблем со PCM или мноштво други проблеми поврзани со моторот би биле проверете го светлото на моторот. Ова светло ќе се пали кога работите не се во ред со работата на вашиот мотор и може да значи нешто од дефект на сензорот до целосно откажување на некој дел.

Не можете само по светлото да откриете што е проблемот е така ќе треба да преминете во детективски режим за да откриете што не е во ред. Ќе треба или да посетите механичар или да си набавите алатка за скенер OBD2. Можете да го користите овој скенер за да се поврзете со компјутерите на вашиот автомобил и да ги вратите кодовите за проблеми.

Овие шифри се евидентираат кога нешто тргне наопаку во моторот и може да ве доведат до делот што е скршен и или треба поправка или замена. Како и алатката за скенер, ќе ви треба и список на шифри поврзани со вашата марка и модел на возило што го преведува кодот во вистинското прашање.

Слаби перформанси

Како што го контролира PCM толку многу од електрониката за моторот може да има големо влијание врз тоа колку добро функционира вашиот мотор. Дел од контролниот аспект е да се одржува како работи моторот и да се направат прилагодувања за да се постигне најдоброто, најефикасното работење.

Кога PCM почнува да откажува, контролата почнува да се лизга и неколку системи можеби нема да работат на нивните најдобар.Ова може да доведе до големо намалување на перформансите. Повторно, проблемот може да биде поврзан со дел во одреден систем или може да биде како тој дел се контролира од PCM

Прашања при стартување

PCM е толку испреплетена во електричната енергија на нашите возила што ако не успее, тогаш едноставно нема да можеме воопшто да ги запалиме нашите мотори. Во најмала рака може да се мачите да го стартувате возилото особено на ладно време.

Ова е голем проблем и ако PCM е виновен, ќе сакате брзо да го поправите. Обидот да работи со дефектен PCM може да предизвика сериозна штета на вашиот мотор и да ве натера да го замените целосно, не само оштетениот PCM.

Прашања со емисиите

Заедно со лошите перформанси што може да бидат предизвикани ако PCM не успее, може да забележите и зголемување на лошите емисии. Веројатно нема да го видите ова физички, но ако морате да го однесете вашето возило на тест за издувни гасови, може да не успеете.

Во Калифорнија, на пример, треба да направите редовен тест за емисиите за да можете повторно да го регистрирате вашиот возилото. Ако вашиот автомобил не успее, тогаш мора да ги извршите поправките и повторно да го полагате тестот пред да биде дозволено да се користи на државните патишта.

Намалување на економијата на горивото

Уште еден последователен ефект од проблемите со перформансите на моторот може да биде прекумерна употреба на гориво. Можеби ќе забележите дека е потребно повеќе гас за да се помине истото растојание што го правите секој ден. Ова може да биде знак дека се работи за горивоизгори неефикасно и дека PCM може да биде причина.

Проблеми со менување брзини

Автоматскиот менувач се контролира преку PCM, така што ако имате проблеми со менувањето брзини, тогаш можно е модулот да е проблемот. Во суштина, PCM контролира сè што прави вашиот мотор и вашиот менувач.

Проблемите со менувањето брзини се сериозни и треба веднаш да се разгледаат. Можеби не е PCM, но неуспехот да се најдат брзини може да биде опасно за возење и потенцијално да го оштети самиот менувач.

Каде е PCM?

ПЦМ не изненадувачки ќе го најдете во моторот заливот често во близина на кутијата со осигурувачи на автомобилот. Најчесто тоа ќе биде блиску до шофершајбната и ќе биде заштитено со капаци за да се задржи влагата и нечистотијата.

Исто така види: Дали ми треба приклучок за распределба на тежината?

Тоа не е фенситен дел кој често наликува на мала метална кутија со жици кои излегуваат. Иако обично во просторот на моторот можете да го најдете и во патничкиот простор кај некои модели. Ова е поретко, но ако е внатре во кабината на самото возило, ќе биде под контролната табла на совозачката страна.

Ако единицата не е во просторот за моторот или на совозачката страна на возилото во ретки случаи може да се наоѓа во багажникот на возилото. Ова е многу помалку веројатно затоа што овој распоред бара подолги жици до моторот и секако потенцијал за повеќе проблеми со жици.

Колку чини да се замениPCM?

Ова обично не е трудоинтензивна задача и често ќе чини околу $75 - $100 труд за да се изврши замената. Навистина скап аспект е самиот PCM кој во зависност од вашиот модел на автомобил може да чини помеѓу 900 и 1.500 долари за замена.

Значи, кога станува збор за целата цена, ако мислите дека правењето на оваа замена сами ќе ви заштеди пари можеби размислува погрешно. Иако сте примамливо да заштедите 100 долари, можеби ќе сфатите дека ова е многу тешка поправка за основниот домашен механичар.

Ќе ви треба специјализирана опрема и пристап до вистинскиот софтвер за да го репрограмирате вашиот нов уред, така што ќе работи со вашиот возилото. Ова е многу случај да им се дозволи на професионалците да се справат со тоа, бидејќи тоа е од витално значење. повторно. Ако го направите тоа сами и згрешите, можеби ќе ви треба друг нов уред.

Дали можете да возите со лош PCM?

Ако вашиот PCM не работи правилно, можеби нема да можете да возиш и да сакаш. Тоа може само да предизвикува проблеми со перформансите за почеток, но тие може да ескалираат и да предизвикаат оштетување на вашиот мотор. Претпоставувајќи дека вашиот автомобил може да запали, веројатно нема да сакате да возите со лош PCM бидејќи тоа може да ве чини многу пари за други поправки.

Исто така види: Најдобар мал теренец за влечење 2023 година

Заклучок

Модулот за контрола на погонот е важен дел од вашиотвозилото бидејќи контролира голем дел од вашите електрични операции. Не расипува често, но кога ќе успее, може да ви предизвика многу проблеми со моторот и потенцијално скапа штета.

Не е евтин дел за купување, но трошоците за работна сила обично не се премногу лоши. Исто така, треба да забележите дека ова бара одредена количина на вештина за да се замени. Освен ако немате искуство со ваков вид на поправка и ги имате соодветните алатки и софтвер, оставете го тоа на професионалците.

Поврзете или упатете ја оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат колку што е можно покорисни.

Ако податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.