Поправање на дефект на сензорот за притисок во гумите Ford F150

Christopher Dean 25-08-2023
Christopher Dean

Значи, утрото ви оди одлично, се чувствувате фантастично и подготвени да се соочите со еден работен ден или обврски. Излегувате надвор, скокнете во вашиот Ford F150 и таа прекрасно стартува. Потоа се случува - се појавува „Дефект во притисокот на гумите“ или ќе добиете предупредување за притисокот во гумите. Не е, затоа што овој вид на порака сигурно не треба да се игнорира. Во оваа објава ќе ги разгледаме причините поради кои може да ја добиете оваа порака и што можете да направите за да го решите проблемот.

Зошто не треба да го игнорирате ова предупредување

Сите знаеме дека од време со текот на времето може да го занемариме предупредувачкото светло како нешто со кое можеме да се справиме подоцна. Ова не треба да биде случај кога станува збор за гумите кои помагаат нашиот камион да се движи напред во права линија и да не одржуваат безбедно на патот.

Проблемите со сензорот за притисок во гумите може да бидат показател за низок притисок во гуми, бавно истекување воздух или некоја друга грешка. Последното нешто што треба да се случи е да ни издува гума или да одиме со километри од дома. Оваа порака можеби всушност не значи дека има проблеми со гумите, но никогаш не треба да претпоставуваме дека е така.

Што може да предизвика пад на притисокот во гумите?

Важно е да се знае неколку работи кога се во прашање гумите и легитимен случај на намален притисок во гумата. Постојат пет главни причини зошто вашата гума може да губи притисок и да ги знаетеможе да ви помогне да одлучите кога е време за замена.

  1. шајка или туѓ предмет во гумата

Ова е чест проблем со гумите и може да биде причина за порака за низок притисок во гумите. Ноктот или друг остар предмет може да се заглави и да ви ја дупне гумата. Ако е сè уште на место, наместо брзо издишување, гумата може постепено да го изгуби воздухот намалувајќи го притисокот во гумата.

За среќа, ова може да биде лесен поправка и може да бара само гумата да се закрпи што е нешто што можеби ќе можете да го направите сами. Ако можете сами да го направите тоа, можеби ќе го направите ова за помалку од 30 долари. Ниту поправката во продавница за гуми не би чинела многу повеќе од тоа.

  1. Свиткани тркала или бандажи

Ако неодамна сте прегазиле тротоарите или сте имале некаков облик потресите се појавуваат во близина на гумите, постои можност да сте свиткале тркало или раб. Ќе биде потребно значителен удар за да се направи ова на гуми за камиони, се разбира, но секако е можно.

Кога тркалото или раб ќе се наведнат дури и малку од форма, може да почувствувате проблеми со ракувањето и бавно губење на притисок во гумите. Ако е така, треба брзо да го поправите ова бидејќи може да предизвика дополнителна штета на вашето тркало, па дури и на вашиот камион.

Веројатно ќе треба да одите кај експерт за оваа поправка и се додека штетата е не се премногу скапи тие можеби ќе можат да го вратат тркалото во форма. Најлошо сценариови треба целосно ново тркало кое не е евтино, но секако е побезбедно од свиткано што испушта воздух од гумата

  1. Време е за полнење

Повеќе време додека возиме или дури и додека автомобилот седи на патеката, притисокот на воздухот бега од гумите. Тоа е неизбежно и само факт за сопственост на автомобил. Ова е причината зошто местата за промена на маслото обично го проверуваат притисокот во гумите и ни го дополнуваат како дел од услугата.

Местото за промена на маслото можеби дури и не ви кажува дека притисокот бил низок; тие само напредуваат и се справуваат со тоа наместо вас. Ова е уште една причина зошто промените на маслото се важни, како и дополнувањето на други течности што често го прават исто така.

Значи, ако имате низок притисок, но неодамна сте го промениле маслото, тогаш можеби само сакате да проверете го притисокот во гумите и само наполнете ги гумите до вистинските нивоа.

  1. Надворешната температура

Некои луѓе може да забележат кога ќе почне да станува постудено надвор дека се заморуваат предупредувања за притисок. Тоа е затоа што надворешната температура влијае на густината на воздухот во вашите гуми. Кога станува ладно, воздухот во гумите станува помалку густ и како резултат на тоа се намалува притисокот на воздухот.

Во потопли услови воздухот станува погуст во гумите и всушност може да го зголеми притисокот. Ова може да значи дека треба да додадете или испуштите воздух колку што е потребно за да го одржите правилниот притисок во гумите во гумите.

Ненадејна промена на температуратаможе апсолутно да резултира со примање предупредувања за притисок во гумите и тоа покажува дека можеби ќе треба да го прилагодите притисокот во гумите.

Исто така види: Која големина се завртките за регистарски таблички?
  1. Старите, истрошени гуми

Гумите не траат вечно и тие ќе се истрошат со текот на времето. Илјадници милји возење на груби површини ќе ја истрошат шарата и ќе ја оптоварат структурата на гумите. Како што ќе се истрошат, ќе почнат да го губат притисокот во гумите.

Истрошените гуми се прилично очигледни бидејќи може да им недостигаат шари, пукнатини или дури и откриени закрпи. Треба да ги замените пневматиците по можност пред да станат опасно истрошени.

Што ако гумите се во ред?

Можеби сте ги прегледале целосно гумите и се изгледа во ред, па што да правите ако сте сè уште се соочувате со истата грешка во притисокот во гумите? Па, во овој случај, можеби е проблем со самиот сензор за притисок во гумите.

Може да биде едноставно како предупредување за лажна грешка што можеби ќе треба само ресетирање за да се поправи. Овие ресетирање не се премногу тешки ако имате алатка за скенер и знаете како да ја користите апликацијата FORScan. Процесот може да се најде во вашиот прирачник Ford F150, но ние исто така го покриваме овде.

  • Започнете со проверка на притисокот на воздухот на сите четири тркала, доколку е точен за вашиот специфичен камион, можете сега продолжи понатаму
  • Користете OBD II адаптер за да го поврзете камионот со лаптопот или алатката за скенер. Погледнете во упатството за користење за да ви помогне да го лоцирате приклучокот за адаптер во вашиоткамион
  • Користете го софтверот FORScan за да пребарувате кодови за дефекти и штом ќе ја најдете шифрата за дефект на притисокот во гумите кликнете на неа, а потоа притиснете го копчето за почеток за да го репрограмирате
  • Треба да добиете порака за да го исклучите вашиот камион и потоа рестартирајте. Ова ќе го заврши процесот на ресетирање

Ако сè е во ред, тогаш предупредувањето за притисокот во гумите или дефектот ќе исчезнат и ќе биде во ред да се вратите на пат.

Па што треба да Дали кога ќе ги добиете пораките за грешка или предупредувањата?

Како што споменавме, притисокот во гумите не е нешто што треба да се зафркава, па веднаш треба да ја испитате ситуацијата. Вашиот прв чекор не треба да биде да се обидете со ресетирање. Ова можеби изгледа најбрзата опција, но може да биде грешка.

Исто така види: Поврзување приклучок за приколка: Водич за чекор по чекор

Она што прво треба да го направите е да излезете од камионот и да ги проверите сите четири тркала дали има знаци на издишување. Проверете дали има клинци или видливи оштетувања на гумите за да ги надминете нашите очигледни причини за предупредувањата за притисок.

Инвестирајте во рачна проверка на притисокот во гумата и чувајте ја во вашиот камион постојано. Со ова можете да потврдите дали вашите гуми се целосно напумпани. Внатре во вратата на возачката страна треба да ги најдете оптималните притисоци во гумите наведени за вашето возило.

Ако и само ако можете да потврдите дека притисокот во гумите е добар, тогаш можете да се обидете да го ресетирате кодот за грешка. Доколку ова не успее, можеби ќе ви треба нов сензор или имате лабави жици. Ако е така, однесете го камионот до вашиот застапник илидоверлив механичар за да го провери ова.

Заклучок

Интегритетот на притисокот во гумите е важен кога станува збор за гумите на вашето возило. Секогаш истражувајте што се случува кога ќе добиете предупредување за притисок во гумите. Може или не може да го поправите тркалото на некој начин или можеби е само дефект во сензорот.

Бидејќи сензорите за притисок во гумите Ford F150 имаат свои батерии, тие се истрошија со текот на времето и можеби ќе треба да да се замени.

Поврзување или упатување на оваа страница

Поминуваме многу време на собирање, чистење, спојување и форматирање на податоците што се прикажани на страницата за да ви бидат корисни како можно.

Доколку податоците или информациите на оваа страница ви се корисни во вашето истражување, ве молиме користете ја алатката подолу за правилно цитирање или повикување како извор. Ја цениме вашата поддршка!

Christopher Dean

Кристофер Дин е страствен автомобилски ентузијаст и експерт за сите работи поврзани со влечењето. Со повеќе од една деценија искуство во автомобилската индустрија, Кристофер се здоби со големо знаење за оценките за влечење и капацитетот за влечење на различни возила. Неговиот голем интерес за оваа тема го наведе да го создаде високо информативниот блог, Database of Towing Ratings. Преку својот блог, Кристофер има за цел да обезбеди точни и веродостојни информации за да им помогне на сопствениците на возила да донесат информирани одлуки кога станува збор за влечење. Стручноста и посветеноста на Кристофер на неговиот занает го направија доверлив извор во автомобилската заедница. Кога не истражува и не пишува за капацитетите за влечење, можете да го најдете Кристофер како го истражува одличното отворено со своето доверливо возило за влечење.